A gdy słońca brak.

W poprzednim moim wpisie zaprezentowałem zdjęcia gdy słonko zagląda nam do okien. Niestety tak się nie dzieje zawsze. Przez ostatnie dwa lata dokucza nam El Niño. To taki klimatyczny ewenement spowodowany wyjątkowo ciepłą wodą w oceanie. Nie każdego roku ma tak silny wpływ na klimat na kontynencie. W ostatnich latach jakby się uwziął na Ekwador i nie ma najmniejszego zamiaru popuścić. Jego głównym efektem są oczywiście wzmożone opady deszczu. Z tego co mówią ludzie odwiedzający wybrzeże, mocno ono ucierpiało z powodu nadmiaru opadów.

Nie inaczej jest i u nas. Nie wiem jak te chmurzyska mnie tu znalazły, ale zdecydowanie mają negatywny wpływ na mój humor. Prawdę mówiąc w tym roku nie mieliśmy zbyt wiele ciepła w tradycyjnie letnich miesiącach czyli styczniu i lutym. Grunt jest tak mocno nasycony wodą, że jej więcej nie może przyjąć. Nie jest to dobre dla roślinności. Przyroda jednak jakoś sobie z tym musi poradzić. Zbliża się maj, który zwykle jest dość mokry. Co będzie w tym roku? Ano zobaczymy.

Jak El Niño potrafi zmienić to co tak pięknie prezentuje się w słońcu?

Ano sami zobaczcie.

To jest cuenkańska strona

To centralna w kierunku lewej

A to na wprost

Niby wciąż zielono, ale czegoś brakuje.

25 myśli w temacie “A gdy słońca brak.

 1. Andrzej Rawicz (anzai) 21 marca, 2019 / 5:50 am

  Niesamowite zdjęcia. Pierwszy raz widzę „Dzieciątko” w bezpośrednim działaniu, prawie tak jakbym tam był. To ostatnie zdjęcie „na wprost” robiłeś chyba przez szybę, bo na dole pojawił się jaki artefakt?

  Polubione przez 1 osoba

  • widzianezekwadoru 21 marca, 2019 / 12:37 pm

   To juz drugi rok z rzędu, że dzieciątko tak nam daje popalić. Pamietam w ubiegłym roku chmury zeszły tka nisko, że widoczność była niemal zerowa. Moje okna nie otwierają się na oścież, więc jedyna możliwość to robienie, z tej perspektywy, zdjeć tylko przez nie. Mogłem wyjsć na zewnątrz ale jakoś mi się nie chciało. 😃😀

   Polubienie

 2. jotka 21 marca, 2019 / 6:52 am

  Zmiany klimatu widać coraz częściej gołym okiem, kiedyś silne wiatry czy wichury zdarzały sie u nas rzadko, teraz wieje regularnie, a ostatnio 3 tygodnie bez przerwy…trudno zachować dobry humor.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Ewa (Ind) 21 marca, 2019 / 8:41 am

  Nie jestem pewna czy nie piękniej. Tak obiecująco tajemniczo. Chociaż bez słońca długo wytrzymać się nie da.

  Polubione przez 1 osoba

  • widzianezekwadoru 21 marca, 2019 / 12:42 pm

   Coś w tym jest. Jak wiatr to przedmucha i zaczynaja się odsłaniać wierzchołki gór i wszystko się rozjaśnia to prawie wyglada to jak taki spektakl przyrodniczy.

   Polubienie

 4. Niewidka 21 marca, 2019 / 9:03 am

  nie daj sie chmurom 😉 dobry Humor jest najlepszy na chmury. I tak jest pieknie. 😉

  Polubione przez 1 osoba

 5. Caffe 21 marca, 2019 / 2:00 pm

  Ja dzisiaj w notce o smogu, u Ciebie w sumie też o jakości powietrza. Jak w tym wilgotnym klimacie Ci się oddycha? Ciężko, czy normalnie?

  Polubione przez 1 osoba

  • widzianezekwadoru 21 marca, 2019 / 2:05 pm

   Właśnie skończyłem czytać Twój wpis. Rano, a teraz mam dziewiątą rano, to mój czas na komputerowe wariacje. Wilgotne jest na wybrzeżu. Tu zdecydowanie nie. Trzeba jednak przyzwyczaić się do odrobiny mniej tlenu. Trzy tysiące nad poziomem powietrze jest inne. My z oddychaniem nie mamy juz problemu, chociaż na początku ta mniejsza ilość tlenu była odczuwalna. Jakość powietrza? Nie wiem czy może być lepsze 🙂

   Polubione przez 1 osoba

   • Caffe 21 marca, 2019 / 2:30 pm

    No to masz tam wspaniale. Mieszkasz w górach, więc rzeczywiście do tego rozszerzonego tlenu trzeba się przyzwyczaić, więc może i jest go mniej, za to ilość przeszła w jakość:)

    Polubione przez 1 osoba

    • widzianezekwadoru 21 marca, 2019 / 2:42 pm

     Powietrze jest wręcz nie do opisania. Nigdy na to nie zwracałem uwagi, teraz jednak za każdym razem po powrocie skądś tam czuje tą różnicę.

     Polubienie

 6. Anita Klemm 21 marca, 2019 / 2:47 pm

  Ze słońcem czy bez słońca, ma to swój urok. Jak ono wychodzi, to za to bardziej doceniasz i czujesz wdzięczność za to, że się pojawiło. Zastanawia mnie jedynie jak bym dała sobie radę w tej porze deszczowej. Czy nie zatęskniłabym do tej zimy, ale na przykład z pięknym słońcem i mrozem. To też ma swoje plusy. Lubię taka mroźną i słoneczna pogodę. Tak długie opady to nie wiem czy dla mnie. No, może u Ciebie inaczej je się czuje, w tym ciepłym klimacie. A może wolałabym deszcz zamiast mrozu, gdybym tam pomieszkała? Kto wie… Wszystko możliwe.
  A macie tam kleszcze? Przepraszam za może głupie pytanie, ale mnie to ciekawi.
  Jak nie macie, to może pomyślę o przeprowadzce? 😀 U nas to już plaga.

  Polubione przez 1 osoba

  • widzianezekwadoru 21 marca, 2019 / 11:24 pm

   Kleszcze sporadycznie są. Nie w takich ilościach jednak. Co do zimy i pory deszczowej. Ja lubiłem zimę dotąd dopóki nie wynaleźli soli. Te błotnisty śniegowe chodniki to nie dla mnie, ta papką napawa mnie obrzydzeniem. Pora deszczowa to tylko takie określenie. Nie pada każdego dnia, po prostu jest więcej deszczu i częściej pada. Nawet jeśli pada to rzadko od świtu do zmierzchu. Są jednak lata jak ten rok, źe rzeczywiście pada dość często co trochę uprzykrza. W naszej sytuacji to jest jednak bez większego znaczenia bo to o chcemy zrobić nie jest wymogiem tylko przyjemnością. Wypełniamy nasz czas według naszych upodobań. A tych mamy sporo.

   Polubienie

 7. Ultra 22 marca, 2019 / 2:51 pm

  To tak jak u mnie chmury, co chwilę deszczyk siąpi albo śnieg z deszczem, tyle że chłód, od poniedziałku nocą przygruntowe przymrozki . Za to nie wieje,
  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  • widzianezekwadoru 22 marca, 2019 / 9:51 pm

   Nie mam śniegu, nie mam mrozu. A deszcz chociaż pada to jednak jest do wytrzymania. Mam wrażenie, że klimat generalnie ostatnio trochę się zmienił.
   Pozdrawiam.

   Polubienie

 8. stopociechblog 22 marca, 2019 / 6:37 pm

  Och powiem, Och!! Dla mnie cud z wodą w gruncie czy bez. Wygląda jak zaraz po stworzeniu świata. Tak sobie wyobrażam.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s