Hasła bez pokrycia

Scena pierwsza:

Dwóch bandytów rozmawia miedzy sobą. „To archiwum ma taką siłę rażenia, że…”. Na to drugi: „ czy w tym kraju są jeszcze jacyś przyzwoici ludzie?”. W odpowiedzi słyszy: „polityka i przyzwoitość to dwie rzeczy, które nie chodzą w parze”

Scena druga:

Dwóch pracowników służb przestrzegania prawa rozmawia w samochodzie.

„Zostało juz tylko jedno słowo, w które jeszcze wierze – sprawiedliwość” rzecze pierwszy. „Jest jeszcze jedno słowo, które dla mnie coś znaczy-mówi drugi- prawo”.

To dialogi z trzeciego sezonu „Ekstradycji”, którą nie tak dawno obejrzałem sobie ponownie. Poprzednio miałem tylko trzeci sezon, który bez poprzednich dwóch nie dawał szans zrozumienia całej intrygi. Mam już całość. Serial powstał w latach 1994-1996. Czasy chyba najbardziej dzikiej walki o władze i wpływy. Po ponad dwudziestu latach niewiele uległo zmianie. Pojawiły się niby nowe partie ale to tylko fasady, za którymi działają ci sami „przyzwoici” ludzie, którzy dzisiaj walkę o władze i wpływy toczą z jeszcze większą zawiścią, bezwzględnością i brutalnością. Co gorsza pluralizm poglądów pragnie zastąpić jedynie słuszną ideologią. Przyzwoitość, prawo i sprawiedliwość zastąpiły słowa buta, chciwość, nietolerancja, kłamstwo i hipokryzja. Panoszą się te nowe atrybuty władzy na każdym jej szczeblu. I chociaż piszę o Polsce to tendencja ta nie ogranicza się tylko do naszego kraju. Tak się dzieje i w Stanach, i w Ekwadorze. Celem tej walki juz dawno przestało być dobro danego kraju a stała ochrona własnego partykularnego interesu i wpływów. Następca bowiem może pozbawić tego wszystkiego tych co przegrali. Czy wcześniej czy pózniej i w naszym kraju nastąpi rozliczenie kaczyzmu a kościół będzie musiał krytycznie spojrzeć na rydzykizm. Kult jednostki nie ma racji bytu w krajach demokratycznych. Kaczystowska ideologia wzoruje się na systemach totalitarnych zastępując je jedynie nazewnictwem i wyssanymi z palca swoimi bohaterami. Póki co masy na to pozwalają, zadowalając się resztkami z pańskiego stołu. Masy zawsze jest łatwo kupić i nimi sterować używając retoryki o niesprawiedliwości dziejowej i społecznej. Rozumie to kaczystowski główny ideolog umiejętnie wplatając w swoje wystąpienia elementy wiary. Pomaga mu w tym toruński wyznawca pieniądza, umiejętnie wykorzystując siłę wiary w narodzie i ludzki strach przed potępieniem. Bóg w wydaniu miłosiernym nie sprawdza się na potrzeby dzisiejszych rządzących. Wolą go w wydaniu bezwzględnego sędziego, którego należy się bać miast sławić jego dobroć. Ślepa wiara to zła wiara o czym zaczynają mowić co bardziej odważni księża. Ile czasu musi upłynąć aby ślepe masy to zrozumiały? Nie mam na to pytanie odpowiedzi.

Kontynuacja sceny drugiej: „znam jeszcze jedno słowo, które jest chyba najważniejsze – przyjaźń”.

Prawo, sprawiedliwość, przyzwoitość to dzisiaj hasła bez pokrycia. Została nam tak naprawdę tylko przyjaźń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Architektura doświadczeń

Proste doświadczenia i skomplikowana rzeczywistość

notatki na mankietach

mysli szybkie, mysli smiale, wszystkie mysli duze i male...

𝓛𝓾𝓼𝓽𝓻𝓸 𝓬𝓸𝓭𝔃𝓲𝓮𝓷𝓷𝓸ś𝓬𝓲 - 𝓴𝓪𝓵𝓲𝓷𝓪𝔁𝔂

𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝒷𝓎ł𝒶𝓂 𝐸𝓌ą 𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝓈𝓀𝓇𝒶𝒹ł𝒶𝓂 𝓃𝒾𝑒𝒷𝑜 𝒞𝒽𝑜𝒸𝒾𝒶ż 𝒹𝑜𝓈𝓎ć 𝓂𝒶𝓂 ł𝑒𝓏 𝑀𝑜𝒾𝒸𝒽 ł𝑒𝓏, 𝓉𝓎𝓁𝓊 ł𝑒𝓏 𝒥𝑒𝓈𝓉𝑒𝓂 𝓅𝑜 𝓉𝑜, 𝒷𝓎 𝓀𝑜𝒸𝒽𝒶ć 𝓂𝓃𝒾𝑒

Myśli (nie)banalne Joanny

Moje spojrzenie na świat

FacetKA

... bo ktoś musi nosić spodnie!

365 dni w obiektywie LG/Samsunga

365 days a lens LG/Samsung

rymki i nie tylko

Przed wejściem tutaj nie musisz konsultować się z żadnym lekarzem, farmaceutą, a nawet z rodziną, gdyż treści tu zawarte z pewnością nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu i życiu,

Burgundowy Kangur

Zawiłości codzienności

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

TAKI JEST ŚWIAT

życie to nie bajka

Bursztynka

Cała ja:)

Spisane na kolanie

We and nature

Katie's Planners

Tworzę piękne i minimalistyczne kalendarze, notesy, plenery cyfrowe oraz do druku, także autorskie narzędzia i szablony ułatwiające organizację i wcielanie planów w życie.

sudeckie klimaty

hills and valleys of grassroot creativity

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

%d blogerów lubi to: