Dziewica z Rosario

Jak już wspomniałem w jednym z poprzednich wpisów, Ekwador to kraj katolicki. Z dala od miast być może wciąż kultywują jakieś inkaskie tradycje religijne. Kraj jednak dzięki hiszpańskim konkwistadorom zdominowało wyznanie rzymsko-katolickie. Dzisiaj kościół wciąż odgrywa ważną rolę ale nie aż taką jak w naszym kraju. Ekwador celebruje wiele świat kościelnych. Nie wszystkie z nich maja jednak charakter państwowy. Spora ich cześć to zwykła tradycja. Jedną z nich jest święto Dziewicy Morenici del Rosario.
Dziewica z Rosario przywędrowała do Cuenki z Hiszpanii. Właściwie przywędrowały dwie: jedna była biała druga brązowa. Wkrótce biała opuściła miasto i została tylko brązowa. Po hiszpańsku brązowy to marron. W ten sposób dziewica z Rosario otrzymała przydomek Maronica. W 1928 roku padł pomysł koronacji kanonicznej figury dziewicy. Został on zrealizowany 8 grudnia 1933. Zgodnie z przekazami historycznymi to wydarzenie zgromadziło około 60 tysięcy wiernych. Nigdy przed tym ani po tym żaden religijny obraz nie zgromadził tylu wiernych. W ten sposób Maronica stała się królową i patronką Cuenki i prowincji Azuay.
W tamtych czasach wiara w Dziewicę była tak wielka, że codziennie o godzinie 04:00 odbywała się procesja Rosario de la Aurora, która składała się z ośmiu tras po historycznym centrum. Przy tym sąsiedzi i parafianie modlili się i śpiewali, jedni w procesji, inni z balkonów, przy dźwiękach saksofonu i skrzypiec. Procesji już dzisiaj nie ma. Pozostała tradycja zwana Festiwalem Światła. Na placu przed kościołem Santo Domingo zapalane są lampiony będące alegoriami honorującymi Dziewicę z Rosario.
Jesteśmy tutaj już ponad dziesięć lat. Dopiero przeprowadzka do miasta pozwala nam przyjrzeć się bliżej tutejszym tradycjom. Nie ma zatem tego złego coby na dobre nie wyszło.

Reklama

34 myśli na temat “Dziewica z Rosario

Dodaj własny

  1. Nie znam zbytnio tutejszych świąt. Ten tekst przetłumaczyłem z ekwadorskiej strony. Procesji dzisiaj napewno nie ma ale kościoły w ciągu dnia są otwarte i ludzie cały czas wchodzą aby się pomodlić. Kościół też nie wtrąca się do polityki a każdy człowiek w coś musi wierzyć.
   Szczerze mówiąc, odkrywamy Cuenkę. Teraz będzie o niej więcej tekstów.

   Polubione przez 1 osoba

   1. No i bardzo dobrze. Cieszę się ze po tym jak zabrakło wirtualnej pamięci nie straciłeś motywacji do blogowania, bo dla nas, którzy nigdy nie zobaczymy tych miejsc na własne oczy, obcowanie z Twoim blogiem to ciekawa przygoda 😊✌

    Polubione przez 1 osoba

    1. Milo mi to słyszeć. Szczerze mówiąc WordPress bardzo mnie zniechęcił i zastanawiałem się czy nie przyszedł czas aby skończyć to blogowanie…weszło mi jednak w krew i pomyślałem, że jeszcze popróbuje, zwłaszcza że poznałem sporo ciekawych ludzi i polubiłem ten rodzaj kontaktu.

     Polubione przez 1 osoba

 1. Nowe miejsce – nowe wrażenia. To chyba dobre dla psychicznego zdrowia i utrzymania mózgu w sprawności:))
  Nie wiadomo czymże owa Święta Dziewica się zasłużyła dla potomności? Samo dziewictwo wystarczyło aby zostać obiektem kultu?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Nie dotarłem do jakiś konkretnych informacji. Z tego co rozumiem to Matka Boska podobnie jak i w Polsce tutaj cieszy się albo cieszyła silnym kultem. Obraz z jej podobizną są sławne na całym świecie. Ten cuenkański pewnie ma bardziej charakter lokalny ale na przykłada Matka Boska z Guadalupe jest znana na całym świecie. W krajach katolickich jej kult trzyma się mocno.

   Polubienie

 2. Klik dobry:
  Czasem zastanawiam się, dlaczego – jak dziewica – to z definicji od razu święta. Święte dla mnie to są matki (oczywiście nie wszystkie). Może mam za małą wiedzę, ale nie słyszałam, by świętą królową i patronką gdziekolwiek została troskliwa matka siedmiorga dzieci. Dlatego, że dziewicą nie jest?

  Myślałam, że po przeprowadzce do miasta, Twój blog będzie mniej ciekawy. Myliłam się i cieszę się z tej pomyłki.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubione przez 1 osoba

  1. W krajach katolickich obrazy Matki Bożej cieszą się jakimś specjalnym kultem. Być może wynika to właśnie ze słowa „matka”. Meksykańska Guadalupe do dzisiaj gromadzi tysiące ludzi. Matka to szczególne słowo, mówi się przecież, że ojców można mieć kilku ale matkę tylko jedną. A dziewictwo to taki chyba bardziej dodatek świadczący o wyjątkowości matki właśnie…moim zdaniem.
   Cieszę się, że jestem wciąż interesujący, chociaż prawdę mówiąc pisanie o dziewiczych górach sprawiało mi więcej radości. Przyzwyczajam się 😃😃.
   Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Staircase Heaven

Modern Staircase & Balustrade

NA SATURNIE

jestem na innej orbicie, a tu jest chaos

Pisane Kobiecą Duszą 💋

Witryna Internetowa Pisana Kobiecą Duszą*** The website has a google translator

Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

kosmiczne lata

papa was a rolling stone

Pielgrzym

Z głową w chmurach po bezdrożach

Architektura doświadczeń

Proste doświadczenia i skomplikowana rzeczywistość

notatki na mankietach

mysli szybkie, mysli smiale, wszystkie mysli duze i male...

𝓛𝓾𝓼𝓽𝓻𝓸 𝓬𝓸𝓭𝔃𝓲𝓮𝓷𝓷𝓸ś𝓬𝓲 - 𝓴𝓪𝓵𝓲𝓷𝓪𝔁𝔂

𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝒷𝓎ł𝒶𝓂 𝐸𝓌ą 𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝓈𝓀𝓇𝒶𝒹ł𝒶𝓂 𝓃𝒾𝑒𝒷𝑜 𝒞𝒽𝑜𝒸𝒾𝒶ż 𝒹𝑜𝓈𝓎ć 𝓂𝒶𝓂 ł𝑒𝓏 𝑀𝑜𝒾𝒸𝒽 ł𝑒𝓏, 𝓉𝓎𝓁𝓊 ł𝑒𝓏 𝒥𝑒𝓈𝓉𝑒𝓂 𝓅𝑜 𝓉𝑜, 𝒷𝓎 𝓀𝑜𝒸𝒽𝒶ć 𝓂𝓃𝒾𝑒

Myśli (nie)banalne Joanny

Moje spojrzenie na świat

FacetKA

... bo ktoś musi nosić spodnie!

365 dni w obiektywie LG/Samsunga

365 days a lens LG/Samsung

rymki i nie tylko

Przed wejściem tutaj nie musisz konsultować się z żadnym lekarzem, farmaceutą, a nawet z rodziną, gdyż treści tu zawarte z pewnością nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu i życiu,

Burgundowy Kangur

Zawiłości codzienności

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

%d blogerów lubi to: