Wynalazek

Rzadko publikuje dwa artykuły tego samego dnia. Zobaczyłem jednak mem, który zamieszczam w tym wpisie i naszła mnie myśl, która nijak nie chciała dać mi spokoju. Biorąc pod uwagę jej ulotność, musiałem sprecyzować na piśmie co mnie tak pochłonęło.
Zastanawiam się zatem nad najważniejszym wynalazkiem z punktu widzenia polityki, jaki przeszedł tejże z pomocą niemal każdym poluje działania. Wyszło mi, że to przede wszystkim środki masowego przekazu, których ukoronowaniem jest telewizja publiczna. Dociera ona do miliardów ludzi, do których w przeciwnym wypadku dotrzeć by nie mogła. Większość ich koduje świat jaki ona portretuje jako coś oczywistego i niepodlegającego zmianom. Bez niej system polityczny wielu krajów zdechł by jak niepodlewane warzywa w okresie suszy. Siła mediów, szczególnie tych wizualnych jest dziś wyjątkowo jaskrawo widoczna. Wiele państw dostało się ręce pospolitych bandziorów, którzy korzystają pełnymi garściami z przywileju posiadania mediów, skutecznie zagłuszając głosy sprzeciwu. Jeśli do tego dodamy coraz gorszą edukację to efekt końcowy musi być taki jaki widzimy właśnie dzisiaj czyli bezkrytyczne kupowanie wszelkiego rodzaju chłamu medialnego od propagandy począwszy przez telewizję śniadaniową po soap opery. Powoli zabijamy myślenie i przy okazji nasz mozg, który potrzebuje pracować aby mógł się rozwijać.
Staram się trzymać od telewizorni z daleka. Sport jednak to moja słabość. On również przestał być tym czym powinien w swojej czystej formie. Choć to widzę to nie potrafię z oglądania jego zrezygnować.
Jutro nasze największe gwiazdy tenisowe Iga i Hubert będą walczyć o awans do ćwierćfinałów Roland Garros. Iga za przeciwniczkę ma nikomu nieznaną Chinkę, natomiast Hubert zagra z ósmą rakietą globu Norwegiem Ruudem. I tak sobie pomyślałem, ze brakuje mi w telewizorni kontynuacji tematu wykluczeń z imprez sportowych. Wimbledon zakazał udziału Rosjanom i Białorusinom w tegorocznym turnieju. Osobiście poszedłbym krok dalej. Już od dzisiaj należy wykluczyć Chińczyków bo trzymają sztamę z Putinem. Definitywnie Norwegów też trzeba usunąć bo nie chcą się z nikim dzielić swoim bogactwem. Hiszpanów też bym wykluczył za zniewolenie Katalonii. To nie moja wina, że mają aż tylu dobrych tenisistów. Djokovic też mi stoi kością w gardle dlatego Serbia też powinna być wykluczona za to, że jest spadkobiercą Jugosławii, której rozpadu broniła do niemal ostatniej kropli krwi. Kogo jeszcze? Ten Tsitsipas może być groźny, Zwerew również, wykluczamy zatem Niemców za II Wojnę Światową razem z Włochami i Japonią. Grecy też z faszystami kolaborowali, wywalić ich w diabły z wszelkich zawodów sportowych. Póki co Amerykanie i Brytyjczycy nie mają wielkich gwiazd w tenisie, z kimś zresztą musimy rywalizować…niech zostaną.
To tylko kilka pomysłów dla środków masowego przekazu…
A kiedyś tyle się mówiło o niezależności sportu od polityki i wielkiego biznesu….gdzie te czasy.

Reklama

34 myśli na temat “Wynalazek

Dodaj własny

 1. Teraz już nic nie jest niezależne od polityki.
  W Polsce wprowadzono nowy standard telewizji naziemnej – istne bogactwo programów w ramach zwykłego abonamentu albo i bez, bo większość i tak nie płaci. Długie miesiące tłumaczono, że należy dokupić dekoder lub zmienić telewizor na taki co ma ów dekoder w sobie. Ustanowiono nawet dopłaty do takich inwestycji dla mniej zamożnych obywateli. I co? Stało się tak, że bez nowych dekoderów w starych telewizorach znikły wszystkie programy oprócz telewizji publicznej a więc propaganda rządowa ma się dobrze pomimo wszystko.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Telewizja publiczna zniknąć nie może, przecież bez niej pismaki by pozdychali już na drugi dzień..😂😂
   Eh, gdzie te czasy gdy były dwa kanały, a środku dnia przerwa tak aby dzieciaki jednak były na świeżym powietrzu.

   Polubienie

 2. Selekcja tenisistów, jakiej dokonałeś, dobra, bardzo dobra, wręcz doskonała! 🤣🤣🤣
  jeden tylko szkopuł – do jutra nie zdążą Cię usłyszeć!
  Trudno, może następnym razem? A jutro kibicujemy naszym milusińskim!

  Polubione przez 1 osoba

 3. Telewizja jak telewizja, groźniejszą bronią jest internet – dodatkowo można pozyskać mnóstwo informacji o ludziach, badać ich reakcje i odpowiednio to wykorzystać. A może tak piszę, bo ja telewizor mam, ale telewizji się już pozbyłam, bo i tak nie oglądałam.
  A przed telewizją była prasa, raczej nie uwierzę, że nie służyła jako narzędzie indoktrynacji. 🙂 Niedawno przeczytałam „W hołdzie Katalonii” Orwella i on tam na gazety narzeka, jego zdaniem prawie żadna (poza jakimiś małymi lokalnymi) nie przedstawiała niektórych sytuacji rzetelnie, wszystko bardziej lub mniej świadomie w służbie czyjejś propagandy, i to również w ramach teoretycznie jednego obozu.
  A jeśli chodzi o wykluczanie, to po tym, jak się w Barcelonie naoglądałam flag, separatystycznych haseł i żali, to powiedziałabym, że wykluczenie Hiszpanów za zniewolenie Katalonii też by można rozważyć. 😅 Choć tak na poważnie co innego jest wykluczać za przeszłość, co innego za teraźniejszość – inna sprawa, że niektóre krzywdy i agresje się potępia, a inne pomija.

  Polubienie

  1. Definitywnie masz rację z internetem. Dlatego starałem się używać słowa media masowe, do których należą wszystkie metody komunikacji i propagandy. Internet jest gorszy od telewizji ale patrząc na Polskę, myśle że elektorat PiS to jednak telewizja przede wszystkim. Internet jest groźny oferując anonimowość, stąd hejt staje się bezkarny. To jest bardzo niebezpieczne.
   Jestem generalnie przeciwnikiem upolityczniania sportu. Jestem też przeciwnikiem wrzucania całych narodów do jednego worka. Jako kibic sportowy cieszę się z każdego naszego sukcesu, wolałbym jednak aby to miało miejsce w sportowym pojedynku a nie za biurkiem. Ale za wykluczeniem krajów, których zawodnicy stoją na drodze Igi i Huberta … jestem za a nawet przeciw…😂😂😂😂.

   Polubione przez 1 osoba

 4. Telewizji publicznej nie oglądam, bo po co? Ale niepubliczną i owszem, bo przy zajęciu rękodzielniczym zupełnie bym zgłupła w ciszy 🙂 Poza tym trzeba wiedzieć, co się w świecie, nie tylko sportowym dzieje, jak się nie mieszka w domku bez adresu 🙂
  Co do wykluczeń, to i Hubert z Igą mogą być wykluczeniu za brak praworządności w ich kraju, co nie? Trochę popłynąłeś Marku w kierunku symetryzmu. Tak, nie ma idealnych państw i rządów, ale to, co się dzieje na Ukrainie, to czyste ludobójstwo i bezprzykładne, bezmyślne okrucieństwo.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Trochę tam czytam na internecie i mniej więcej jestem zorientowany. Domek bez adresu…to będzie moje ulubione określenie zapasowe do oazy spokoju, dzięki.
   Masz racje, chcąc być konsekwentnym, powinienem wykluczyć i naszych zawodników. Serce kibica jest jednak ślepe. Jesteś wyjątkowym czytelnikiem i bezbłędnie wyczułaś aluzję. W wojnie jestem po stronie Ukrainy bo agresor to agresor. Nie mogę się jednak zgodzić z wrzucaniem wszystkich Rosjan do worka z napisem putinowcy, bo to nieprawda. Myśle, że w Rosji bycie opozycjonistą wymaga nie lada „jaj”. Czy to tez źli Rosjanie? Konsekwentnie walczę z generalizowaniem, choć sam mam do tego tendencje. To nie jest wina rosyjskich sportowców, ze tam się urodzili. Co innego jeśli ktoś jawnie popiera agresora, a co innego być tej samej narodowości, moim zdaniem. Twój przykład z Igą i Hubertem tylko potwierdza, że sport powinien być apolityczny.

   Polubienie

   1. Na Ukrainę nie napadł Putin, tylko Rosja. Sportowcy nie występują jako prywatne osoby, ale jako reprezentanci państwa, w tym przypadku barbarzyńskiego. Zawsze mogą zrzec się rosyjskiego obywatelstwa. Putin sam się nie wybrał.
    Na Śląsku jest takie powiedzenie: „miska ściep, dostoł w łeb”. To o konsekwencjach jest mowa. Wycofanie sportowców z rozgrywek to, w porównaniu z ogromem cierpienia jakie zadali ich rodacy Bogu ducha winnym ludziom, jest jak pogrożenie palcem zaledwie.

    Polubione przez 1 osoba

 5. Wiesz dlaczego telewizja tak łatwo otumania? Bo w szkołach nie ma lekcji z samodzielnego myślenia. Piszę to pół żartem, ale ludzie są do tego stopnia leniwi (a może głupi?) że pozwalają by media myślały za nich, a owe media to perfidnie wykorzystują. Jeżeli jedna byle telewizja może z ludzi uczynić bezmyślne paprotki, to strach pomyśleć jak owe manipulacje wyglądają w skali światowej.

  Polubione przez 1 osoba

 6. Dla mnie telewizja może nie istnieć, nigdy nie byłam jej fanką nawet w młodości ,chociaż wtedy była zupełnie inna, a teraz sporadycznie oglądam i tylko programy przyrodnicze, czasami fokus, Wiadomości bardzo rzadko i to raczej fragmenty, bo w całości nie trawię .Sztukę manipulacji mas opanowali do perfekcji , ale powiem szczerze, że chociaż spodziewałam się tego, to nie sądziłam, że uda im się to tak szybko i z taką siłą ,nie sądziłam się, że ludzie tak szybko dadzą się ogłupić i zmanipulować.:))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Szczerze mówiąc po przeprowadzce do Ekwadoru długo nie mieliśmy telewizora. Potem kupiliśmy tylko po to aby oglądać filmy z dvd. Aż wreszcie zdecydowałem się na najprostszy pakiet sportowy…nic innego nie oglądam…to totalna strata czasu.
   Mnie również dziwi tempo i łatwość z jaką ludzie dali się zmanipulować. Niestety mam wrażenie, że tego już nie da się odkręcić i coraz więcej ludzi wierzy w prawdy płynące z ekranu..to bardzo smutne.

   Polubione przez 1 osoba

 7. Ciekawi mnie, czy w innych państwach, też tak udało się mediom opanować opinię publiczną, czy to my Polacy pozwalamy sobą manipulować, aż w takim stopniu ?W państwach zachodnich dużo wcześniej media a szczególnie telewizja i reklamy zaczęły proces manipulacji i prania mózgów, a u nas stosunkowo później się to rozpoczęło, ale poszło to w bardzo szybkim tempie, myślę, że u nas wprowadzili już przetestowane i sprawdzone a może też nowsze techniki manipulacji,. a może działa metoda setnej małpy ??? Pozdrawiam:)):)):))

  Polubione przez 1 osoba

  1. Widzi mi się, że gdzieś tam na górze w cieniu siedzą nieźli psychologowie. Doskonale orientują się w ludzkiej psychice, wiedzą jak ją wykorzystać do swoich celów i robią to bez najmniejszych oporów. Opinie odbiegające od głównego nurtu, natychmiast wpadają do wora z teoriami spiskowymi i tak są przedstawiane…coraz częściej nie ma żadnej alternatywy dlatego przyklejeni do mediów masowych nawet nie wiedzą, że są zmanipulowani.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Staircase Heaven

Modern Staircase & Balustrade

NA SATURNIE

jestem na innej orbicie, a tu jest chaos

Pisane Kobiecą Duszą 💋

Witryna Internetowa Pisana Kobiecą Duszą*** The website has a google translator

Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

kosmiczne lata

papa was a rolling stone

Pielgrzym

Z głową w chmurach po bezdrożach

notatki na mankietach

mysli szybkie, mysli smiale, wszystkie mysli duze i male...

𝓛𝓾𝓼𝓽𝓻𝓸 𝓬𝓸𝓭𝔃𝓲𝓮𝓷𝓷𝓸ś𝓬𝓲 - 𝓴𝓪𝓵𝓲𝓷𝓪𝔁𝔂

𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝒷𝓎ł𝒶𝓂 𝐸𝓌ą 𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝓈𝓀𝓇𝒶𝒹ł𝒶𝓂 𝓃𝒾𝑒𝒷𝑜 𝒞𝒽𝑜𝒸𝒾𝒶ż 𝒹𝑜𝓈𝓎ć 𝓂𝒶𝓂 ł𝑒𝓏 𝑀𝑜𝒾𝒸𝒽 ł𝑒𝓏, 𝓉𝓎𝓁𝓊 ł𝑒𝓏 𝒥𝑒𝓈𝓉𝑒𝓂 𝓅𝑜 𝓉𝑜, 𝒷𝓎 𝓀𝑜𝒸𝒽𝒶ć 𝓂𝓃𝒾𝑒

Myśli (nie)banalne Joanny

Moje spojrzenie na świat

FacetKA

... bo ktoś musi nosić spodnie!

rymki i nie tylko

Przed wejściem tutaj nie musisz konsultować się z żadnym lekarzem, farmaceutą, a nawet z rodziną, gdyż treści tu zawarte z pewnością nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu i życiu,

Burgundowy Kangur

Zawiłości codzienności

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

%d blogerów lubi to: