Po japońsku

Atak Rosji na Ukrainę zdominował wszystkie doniesienia. Świat staje się coraz bardziej przygnębiający. Dostaje w poczcie elektronicznej różne mądrości zwane złotymi myślami. Ostatnio otrzymałem kilka przysłów japońskich. Ot taka odmiana.

Nito wo ou mono wa itto mo ezu) – człowiek, który ściga dwa króliki, nie zasługuje nawet na jednego. Taki odpowiednik naszego „lepszy wróble w garści…”

Kuchi wa wazawai no moto – gęba kreuje problemy…może zamiast gęby można użyć w naszym przypadku mowa kreuje problemy. Tak czy inaczej po naszemu „milczenie jest złotem”.

Makeru ga kachi – przegranie może być zwycięstwem. Nie znam odnośnika w naszym języku. W tym przypadku chodzi o to, że czasem lepiej odejść niż dać się wciągnąć w głupie przekomarzanie.

Jigou jitoku – dostajesz to na co sobie zasłużyłeś. Najbliżej temu powiedzeniu, według mnie, jest „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. A dokładne tłumaczenie mówi, że od życia dostajemy tyle samo ile mu damy.

I no naka no kawazu, taikai wo shirazu – żaba w studni nie wie co to ocean. W tym wypadku chodzi o to, że ludzie mają ograniczone pojęcie na to co ich otacza. Tymczasem zawsze dana sytuacja ma bezwzględnie więcej do zrozumienia niż to to widzimy. Hm…ostatnie wydarzenia…Hm

Minu ga hana – ciężko dostrzec kwiaty, to moje tłumaczenie z angielskiej wersji. Japończycy w tym wypadku używają tego przysłowia w znaczeniu, że wyobraźnia żadna ma coś wspólnego z rzeczywistością

Hana yori dango – pierogi ponad kwiaty. Praktyczny podarunek jest lepszy od pięknego. Bogactwo to rzecz wtórna.

Mam nadzieje, że się spodobało.

Reklama

43 myśli na temat “Po japońsku

Dodaj własny

  1. Może źle przetłumaczyłem, oto pełna wersja angielska:

   This seemingly culturally specific saying is actually quite universal, extolling the virtues of a practical gift or object over one of beauty. The saying is so popular, in fact, that it is also the name of a Japanese drama based on a manga comic; fittingly, the story line follows a protagonist who doesn’t care for wealth or style, embracing the pragmatic parts of life instead.

   Polubienie

 1. A propos dwóch królików, to mi bardzo przypomina wschodnią wizję mistrza i ucznia, czyli w gruncie rzeczy poddaństwa. Należy być skromnym, nie mieć ambicji, udawać głupszego, nawet, gdy jest się mądrzejszym od mistrza. No nie wiem, za bardzo mi się nie podoba.

  Przegranie może być zwycięstwem, bo nigdy do końca nie znamy dalekosiężnych skutków tego, co się dzieje teraz 🙂

  W temacie zdjęcia, napiszę jak zwykle: bo żyli w czasach, gdy ona nie miała gdzie pójść nawet, gdyby chciała. Oby te czasy absolutnej zależności finansowej kobiety, które powodowały, że małżeństwo było pokrewne prostytucji, nigdy nie wróciły.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Każdy kraj ma jakieś swoje naleciałości kulturowe. Nie mnie osadzać zasadność japońskich porzekadeł..ot ciekawostka taka.
   Co do zdjęcia…masz pewnie sporo racji. Choć moją intencją była niechęć do zbyt szybkiego rozwodzeniu się. Tango, do którego trzeba dwojga to skomplikowany taniec, nowy partner nie zawsze jest odpowiedzią.

   Polubione przez 1 osoba

   1. To prawda, nowy partner może być zresztą jeszcze większą pomyłką niż poprzedni. Ale czas trwania związku o niczym nie świadczy, to raczej ilość dobrych chwil (pomimo zewnętrznych sytuacji, na które nia mamy wpływu). Dawniej niewiele osób się rozwodziło, a społeczeństwo wcale nie było przecież lepsze, przemocy domowej nie ograniczało żadne prawo. Pozdrowienia z Irlandii ☺

    Polubione przez 1 osoba

 2. Część z nich jest podobna do naszych. A z niektórymi można by się spierać.
  A jeśli chodzi o zdjęcie, to po części może i tak, po części dochodziły powody społeczne (że nie wypada), religijne i ekonomiczne, i czasami lepiej byłoby jednak się rozstać…

  Polubione przez 1 osoba

 3. Ja tę myśl o kwiatach rozumiem inaczej. Kwiaty są symbolem piękna. Jak często go nie zauważamy, wpatrzeni w aktualnie panujące kanony piękna (atrakcyjności).

  Wojna na Ukrainie to prawdziwa tragedia. Jestem kompletnie tym przytłoczona. Ten kraj już tyle wycierpiał od Rosjan w przeszłości. Jeśli Putin zwycięży, to zagarnie ziemię, ale Ukraińców będzie chciał się pozbyć 😦

  Polubione przez 1 osoba

  1. Bazując na angielskim tłumaczeniu kwiat niewątpliwie jest czymś pięknym. Przeceniamy jednak urodę ponad wartości…ja to tak rozumiem.
   Wojna zawsze przytłacza…wstrzymuję się od zajmowania stanowiska, bo mam mieszane uczucia….jestem jednak daleko, to się nie dzieje pod moim nosem.

   Polubienie

 4. Makeru ga kachi – przegranie może być zwycięstwem. Nie znam odnośnika w naszym języku. W tym przypadku chodzi o to, że czasem lepiej odejść niż dać się wciągnąć w głupie przekomarzanie

  nie ruszaj g… bo śmierdzi?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Czego się Andrzeju spodziewałeś…światy patrzy na miliony uciekinierów z Syrii i Wenezueli, Izrael łamie postanowienia i eliminuje Palestynę, USA prowadzi swoje gierki ja całym świecie … każdy widzi i co? I nic.

   Polubienie

 5. Najbardziej przemawia do mnie to o żabie i o pierogach- bo nawet w dobie Internetu i rozwiniętej empatii nadal nie mamy całego obrazu sytuacji i nie umiemy się wczuc w to, co ktoś przeżywa, a co do pierogów, to polski partiotyzm każe mi lajkować wszystko, co z pierogami związane : ) (poza tym jestem cholernie praktyczna, na balkonie hoduję śmierdzące szczypiorki i jadalne kwiaty zamiast kwiatów ozdobnych- bycie praktycznym górą!)

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Staircase Heaven

Modern Staircase & Balustrade

NA SATURNIE

jestem na innej orbicie, a tu jest chaos

Pisane Kobiecą Duszą 💋

Witryna Internetowa Pisana Kobiecą Duszą*** The website has a google translator

Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

kosmiczne lata

papa was a rolling stone

Pielgrzym

Z głową w chmurach po bezdrożach

notatki na mankietach

mysli szybkie, mysli smiale, wszystkie mysli duze i male...

𝓛𝓾𝓼𝓽𝓻𝓸 𝓬𝓸𝓭𝔃𝓲𝓮𝓷𝓷𝓸ś𝓬𝓲 - 𝓴𝓪𝓵𝓲𝓷𝓪𝔁𝔂

𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝒷𝓎ł𝒶𝓂 𝐸𝓌ą 𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝓈𝓀𝓇𝒶𝒹ł𝒶𝓂 𝓃𝒾𝑒𝒷𝑜 𝒞𝒽𝑜𝒸𝒾𝒶ż 𝒹𝑜𝓈𝓎ć 𝓂𝒶𝓂 ł𝑒𝓏 𝑀𝑜𝒾𝒸𝒽 ł𝑒𝓏, 𝓉𝓎𝓁𝓊 ł𝑒𝓏 𝒥𝑒𝓈𝓉𝑒𝓂 𝓅𝑜 𝓉𝑜, 𝒷𝓎 𝓀𝑜𝒸𝒽𝒶ć 𝓂𝓃𝒾𝑒

Myśli (nie)banalne Joanny

Moje spojrzenie na świat

FacetKA

... bo ktoś musi nosić spodnie!

rymki i nie tylko

Przed wejściem tutaj nie musisz konsultować się z żadnym lekarzem, farmaceutą, a nawet z rodziną, gdyż treści tu zawarte z pewnością nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu i życiu,

Burgundowy Kangur

Zawiłości codzienności

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

%d blogerów lubi to: