Na filmowo

Po długiej przerwie nadrabiamy nasze filmowe zaległości. Sporo się tego nazbierało podczas ponad czteromiesięcznej nieobecności. Na pierwszy rzut poszły filmy, których scenariusz oparty jest na faktach lub nimi inspirowany.
„Przygody Matematyka” totalnie mnie zaskoczyły. Kto nie zna amerykańskiego programu pod nazwą Manhattan Projekt? Pewnie on jak i historia drugiej wojny światowej powoli odchodzą w niepamięć. Gwoli zatem przypomnienia Manhattan Projekt to ścisłe tajny program związany z budową bomby atomowej. Osobiście wciąż pamiętam hasło Manhattan Projekt. Nie wiedziałem jednak, że jego częścią był polski emigrant Stanisław Ulam. To właśnie on jest matematykiem, którego przygody opowiada film. Wiele dialogów pomiędzy nim i jego rodziną odbywa się w języku polskim co dla mnie zawsze jest dodatkową atrakcją. Manhattan Project nie skończył się na bombie atomowej lecz kontynuował badania nad bronią wodorową. W nich również brał udział nasz rodak i był jednym z ważniejszych uczonych. Kogo to zaciekawiło to polecam obejrzenie.
Kryzys to kolejny film inspirowany wydarzeniami faktycznymi. To bliska mi tematyka szczególnie dzisiaj. Firmy farmaceutyczne to finansowe mocarstwa. Ich lobbyści mają w kieszeni wielu polityków. W Stanach niby działa i decyduje o dopuszczeniu leków do sprzedaży Federalna Agencja do spraw Leków, niestety jest ona tylko po to aby zachować pozory kontroli. Nie pamiętam leku, ale zakodowała mi się historia leku, który przez długie lata był stosowany na uspokojenie. Stres i napady paniki to codzienność w amerykańskim społeczeństwie. Leków uspakajających na rynku jest pod dostatkiem. Jeden z nich okazał się mieć bardzo wiele skutków ubocznych, skrzętnie ukrywanych przez producenta. Wreszcie sprawa się rypła. Na to tylko czekała inna amerykańska mafia czyli prawnicy. Pozew zbiorowy zakończył się porażką firmy farmaceutycznej. Przegrała miliardy dolarów. Mimo tego nie posiadała się ze śmiechu, bo przez okres legalnej sprzedaży zarabiła dwukrotnie tyle. Prawnicy skosili lwią część zasadzonych pieniędzy a przeciętny Kowalski dostał miskę ryżu. Ta zabawa toczy się niemal codziennie. Pozew zbiorowy, kasa dla prawników, Kowalski narżnięty, a pozwany pada ze śmiechu.
Kryzys pokazuje to trochę z innej strony. Może to już tematyka mocno wykorzystana, dobrze jednak wiedzieć jak nabijają nas w butelkę.

16 myśli na temat “Na filmowo

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

kosmiczne lata

papa was a rolling stone

Pielgrzymi

Z głową w chmurach po bezdrożach

Architektura doświadczeń

Proste doświadczenia i skomplikowana rzeczywistość

notatki na mankietach

mysli szybkie, mysli smiale, wszystkie mysli duze i male...

𝓛𝓾𝓼𝓽𝓻𝓸 𝓬𝓸𝓭𝔃𝓲𝓮𝓷𝓷𝓸ś𝓬𝓲 - 𝓴𝓪𝓵𝓲𝓷𝓪𝔁𝔂

𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝒷𝓎ł𝒶𝓂 𝐸𝓌ą 𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝓈𝓀𝓇𝒶𝒹ł𝒶𝓂 𝓃𝒾𝑒𝒷𝑜 𝒞𝒽𝑜𝒸𝒾𝒶ż 𝒹𝑜𝓈𝓎ć 𝓂𝒶𝓂 ł𝑒𝓏 𝑀𝑜𝒾𝒸𝒽 ł𝑒𝓏, 𝓉𝓎𝓁𝓊 ł𝑒𝓏 𝒥𝑒𝓈𝓉𝑒𝓂 𝓅𝑜 𝓉𝑜, 𝒷𝓎 𝓀𝑜𝒸𝒽𝒶ć 𝓂𝓃𝒾𝑒

Myśli (nie)banalne Joanny

Moje spojrzenie na świat

FacetKA

... bo ktoś musi nosić spodnie!

365 dni w obiektywie LG/Samsunga

365 days a lens LG/Samsung

rymki i nie tylko

Przed wejściem tutaj nie musisz konsultować się z żadnym lekarzem, farmaceutą, a nawet z rodziną, gdyż treści tu zawarte z pewnością nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu i życiu,

Burgundowy Kangur

Zawiłości codzienności

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

TAKI JEST ŚWIAT

życie to nie bajka

Bursztynka

Cała ja:)

Spisane na kolanie

We and nature

Katie's Planners

Tworzę piękne i minimalistyczne kalendarze, notesy, plenery cyfrowe oraz do druku, także autorskie narzędzia i szablony ułatwiające organizację i wcielanie planów w życie.

sudeckie klimaty

hills and valleys of grassroot creativity

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

%d blogerów lubi to: