Językowe perturbacje

Powierzchowna znajomość języka ma swoje wady i zalety. Mój hiszpański jest właśnie na takim etapie. Mogę się porozumieć w wielu sprawach jednak gdy coś co chce załatwić zaczyna się komplikować wtedy również i moja znajomość języka okazuje się bardzo ogólnikowa. Najgorsze są oczywiście urzędy gdzie słownictwo i sprawy, które należy załatwić są często na tyle skomplikowane, że zwykle potrzebuję pomocy.
Na szczęście tych spraw nie jest zbyt wiele.
Niewątpliwą zaletą braku dogłębnej wiedzy językowej jest to, że żyje totalnie na uboczu ekwadorskiej polityki. Prawdę mówiąc nie mam zielonego pojęcia co się w niej dzieje. W sumie niewiele spraw mnie dotyczy stąd pewnie i brak zainteresowania. Podobnie jak w każdym kraju tak i tutaj rząd ma swoją opozycję. W Ekwadorze głową państwa jest prezydent i to on podejmuje wszystkie decyzje i stoi na czele rządu. Z tego co się orientuje, nie ma on specjalnego poparcia w niezależnym sądownictwie. Brzmi to dziwnie biorąc pod uwagę polski wymiar sprawiedliwości.
Kilka tygodni temu w największym ekwadorskim więzieniu w Guayaquil doszło do zamieszek, w wyniku których śmierć poniosło kilkadziesiąt osób. Donosiła o tym nawet polska prasa. Dopiero wtedy i ja się o tym dowiedziałem. Zasadniczo Jerzy z Jakubowa dał mi link do artykułu. Dopiero wtedy znalazłem na ten temat artykuł w anglojęzycznym serwisie informacyjnym wychodzącym w Ekwadorze. Okazało się, że sąd skrócił karę więźniowi, który trzymał całe to miejsce w ryzach. Gość wyszedł co spowodowało walkę o władze. Niestety Ekwador znajduje się na szlaku karteli narkotykowych. Większość z ośmiu tysięcy więźniów w Guayaquil to członkowie różnych grup szmuglujących narkotyki. Jeśli do tego dołożymy, że korupcja w urzędach państwowych to zjawisko nagminne, to łatwo dobie dopisać skąd więźniowie mieli broń.
Prezydent zarzucił sądowi pochopne wypuszczenie jednego z hersztów, Temida w zamian oskarżyła prezydenta o skandaliczne warunki w więzieniach i ich przepełnienie. I tak sobie odbijają piłeczkę nie tylko w tej sprawie. Nie przekłada się to jednak na podział w społeczeństwie i wzajemną nienawiść. Do tego trzeba lepszych mataczy w rządzie.
Szczerze mówiąc coraz częściej żałuje, że znam język polski aż tak dobrze.

Reklama

32 myśli na temat “Językowe perturbacje

Dodaj własny

 1. Herszta trzeba było zatrudnić jako klawisza zamiast wypuszczać i byłby spokój jak dawniej:)
  Ucz się hiszpańskiego, ucz, bo nauka to potęgi klucz! Trochę zmodyfikowałam wierszyk ze starego pamiętnika:)

  Polubione przez 1 osoba

 2. Opis więzienia jak z filmów o Meksyku czy Kolumbii… niestety mnie to nawet nie dziwi.
  Ostatnio w Polsce była bardzo głośna sprawa kobiety, która zmarła w szpitalu, bo lekarze czekali, aż umrze płód (a swoją drogą niespecjalnie interesowali się jej stanem, mogli chociaż ją monitorować i zawczasu podać antybiotyk…) – a mój meksykański lektor zupełnie nie miał pojęcia, o co chodzi, jakby żył gdzieś pod kamieniem. A polskim posługuje się chyba nieźle i w różnych sytuacjach sobie radzi.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Świat dziczeje coraz bardziej. W więzieniach siedzą co prawda niebezpieczni bandyci, ale ich siła jest regionalna. Politycy dzisiaj to większe zagrożenie dla ludzkości. Maja władze i oparcie w aparacie przymusu. Naszym politykom dodatkowo pomaga kościół, który się sprzedał. Nie idzie to wszystko w dobrym kierunku.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

NA SATURNIE

jestem na innej orbicie, a tu jest chaos

Pisane Kobiecą Duszą 💋

Witryna Internetowa Pisana Kobiecą Duszą*** The website has a google translator

Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

kosmiczne lata

papa was a rolling stone

Pielgrzymi

Z głową w chmurach po bezdrożach

Architektura doświadczeń

Proste doświadczenia i skomplikowana rzeczywistość

notatki na mankietach

mysli szybkie, mysli smiale, wszystkie mysli duze i male...

𝓛𝓾𝓼𝓽𝓻𝓸 𝓬𝓸𝓭𝔃𝓲𝓮𝓷𝓷𝓸ś𝓬𝓲 - 𝓴𝓪𝓵𝓲𝓷𝓪𝔁𝔂

𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝒷𝓎ł𝒶𝓂 𝐸𝓌ą 𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝓈𝓀𝓇𝒶𝒹ł𝒶𝓂 𝓃𝒾𝑒𝒷𝑜 𝒞𝒽𝑜𝒸𝒾𝒶ż 𝒹𝑜𝓈𝓎ć 𝓂𝒶𝓂 ł𝑒𝓏 𝑀𝑜𝒾𝒸𝒽 ł𝑒𝓏, 𝓉𝓎𝓁𝓊 ł𝑒𝓏 𝒥𝑒𝓈𝓉𝑒𝓂 𝓅𝑜 𝓉𝑜, 𝒷𝓎 𝓀𝑜𝒸𝒽𝒶ć 𝓂𝓃𝒾𝑒

Myśli (nie)banalne Joanny

Moje spojrzenie na świat

FacetKA

... bo ktoś musi nosić spodnie!

365 dni w obiektywie LG/Samsunga

365 days a lens LG/Samsung

rymki i nie tylko

Przed wejściem tutaj nie musisz konsultować się z żadnym lekarzem, farmaceutą, a nawet z rodziną, gdyż treści tu zawarte z pewnością nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu i życiu,

Burgundowy Kangur

Zawiłości codzienności

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

Bursztynka

Cała ja:)

%d blogerów lubi to: