Ciekawostki z NJ

Myślałem, że wyczerpałem temat New Jersey. Przyszły mi jednak do głowy nowe fakty o tym stanie, więc będzie jeszcze jeden, może już krótszy wpis. Wiąże się on ze światem artystycznym i naukowym. Pamiętacie film „Piękny Umysł” o genialnym matematyku Johnie Nashu? Film oparty na faktach. Chory na schizofrenie naukowiec, nauczył się z nią żyć, a za swoje osiągnięcia otrzymał nagrodę Nobla. Co ma wspólnego z New Jersey. Otóż studiował a potem wykładał na jednym z najbardziej znanych uniwersytetów na świecie, Princeton, który zlokalizowany jest właśnie w tym stanie. To prywatna uczelnia jedna z najdroższych jednak uznana pod względem naukowym na całym świecie.
A czy pamiętacie Edmunda Jannigera doradcę porąbanego Antka herbu Pusta Głowa? Otóż rzeczony Edmund to wychowanek największego stanowego uniwersytetu w New Jersey o nazwie Rutgers. W przeciwieństwie do Princeton to uczelnia publiczna, na utrzymaniu stanu. Uniwersytety stanowe nie są aż tak drogie dla mieszkańców stanu, w którym się znajdują, są jednak kosztowne dla studentów spoza stanu. Rutgers nie ma takiej renomy jak Princeton, co zresztą jest normalne bo uniwersytety stanowe pod względem programu i wykładowców raczej nie mogą konkurować z uniwersytetami prywatnymi.
Trochę ze świata artystów. Z New Jersey pochodzi i nadal w nim mieszka Bruce Springsteen. Tu się urodził, ma tutaj dom, do którego wraca. Jego kariera rozpoczęła się w Asbury Park, które jest znane jako miasto rockowe. Tu również koncertował John Bon Jovi, kolejny artysta pochodzący z New Jersey i wciąż mocno związany z tym stanem.
Stąd również pochodzi Frank Sinatra, Meryl Streep, John Travolta, Joe Pecsi, Whitney Houston, Jack Nicholson, Bruce Willis, Paul Simon, Martha Stewart, Michael Douglas, Anne Hathaway, Tom Cruise, Ed Harris, Christopher Reeves, Ethan Hawke, żeby wymienić tylko najbardziej znanych.
New Jersey jest jednym z najdroższych stanów jeśli chodzi o podatki gruntowe. Odwiedziłem niedawno jednego z moich znajomych, który mieszka niecałą godzinę ode mnie w kierunku Nowego Jorku. Dom jak dom nic specjalnego ale dzielnica, raczej jedna z lepszych…podatek prawie dwadzieścia tysięcy rocznie…nie, nie złotych oczywiście.
Spędziłem w NJ całe swoje amerykańskie życie, dużo wspomnień i pięknych momentów…to jednak nie jest stan dla emeryta.

Dla odmiany, nasz polski sklep w….Pensylwanii

26 myśli na temat “Ciekawostki z NJ

Dodaj własny

  1. Klik dobry:)
    A ja myślałam, że w Ameryce jest życie wspaniałe przede wszystkim dla emerytów, bo nie muszą już pracować. Chyba wzięłam to z filmów z emerytami żyjącymi w ładnych domach i chodzącymi do baru nawet na śniadanie.
    Pozdrawiam serdecznie.

    Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

sudeckie klimaty

hipsters and cowboys

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

transcendentphoto.com

professional photography - going beyond ordinary limits

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

%d blogerów lubi to: