Reaganizm

Nikt z nas oczywiście nie pamięta Wielkiego Kryzysu w Stanach. Rozpoczął się on w 1929 roku i jak podają źródła gdyby nie wojna, nikt nie wie jak długo by trwał. Byłem ciekawy co go spowodowało. Wyszukałem na internecie sporo materiałów na ten temat. W skrócie można powiedzieć, że został on wywołany przez politykę pieniężną, która za pomocą niskich stóp procentowych zachęcała do zaciągania kredytów. Sztucznie napędzany popyt i łatwy pieniądz wkrótce doprowadził do totalnego upadku systemu bankowego, wywołując dwunastoletnią recesję. Wszelkie próby rozwiązania ówczesnych problemów przez urzędujących prezydentów jedynie pogarszały sytuację.
Konsekwencją recesji było wprowadzenie szeregu ograniczeń w systemie bankowym, takich które uniemożliwiałyby bankom powtórzenie tego samego procesu, który doprowadził do Wielkiej Recesji.
Ronald Reagan jest postrzegany jak ten, który przyczynił się do upadku bloku wschodniego. Sądzę, że przypisuje mu się zbyt wiele zasług na tym polu. Niewiele udało mu się zdziałać na tym polu w okresie rządów twardogłowych pierwszych sekretarzy KPZR. Dopiero Gorbaczow dał zielone światło do zmian, które bez tego raczej byłyby mało prawdopodobne. Tak się zdarzyło, że Reagan był w tym czasie prezydentem. Nie znaczy to oczywiście, że nie należy mu się uznanie za wykorzystanie momentu.
W polityce wewnętrznej Reagan nie miał już aż tak wiele sukcesów. Generalnie nie był nigdy lubiany przez związki zawodowe i klasę robotniczą. Wielokrotnie próbował zmienić zasady w ubezpieczeniach społecznych. Na tym polu jednak sukcesów nie odniósł.
Zapomniał on również o roli banków w wywołaniu wielkiego kryzysu i odwołał wszystkie obostrzenia narzucone na sektor finansowy. Jako zwolennik wolnego rynku bez żadnej ingerencji państwa oddał ekonomie w prywatne ręce. To za jego rządów i jego następcy Busha seniora prywatni przedsiębiorcy zostali zwolnieni z wielu propracowniczych zobowiązań. Zlikwidowano obowiązkowe plany emerytalne, ubezpieczenia opłacane przez pracodawcę i wiele innych pracowniczych przywilejów. Zaczął się proces tworzenia nowej klasy superbogaczy, którzy za pomocą lobbystów wpływają na politykę Waszyngtonu. Przy nich Charles Estep z „Pogody dla Bogaczy” to podrzędny matacz. Następca Reagana już bez ogródek mówił o Nowym Świecie, który miał polegać na globalizacji. Hasło sprawiało wrażenie chęci pomocy krajom niedoinwestowanym, bardziej jednak chodziło o koncentracje kapitału.

20 myśli na temat “Reaganizm

Dodaj własny

 1. O Amerykańskiej polityce wiem niewiele, ale w Polsce Reagan jest dobrze postrzegany. Pewnie dlatego że miał niewielki wpływ na to co się działo na naszym podwórku, bo byliśmy pod zupełnie innymi wpływami 🙂 Choć i te wpływy odbijały nam się czkawką…

  Polubione przez 1 osoba

 2. Neoliberalizm, który za RR stał się religią rządzącą ekonomią w USA i z czasem na całym bogatym świecie dziś odbija się czkawką. Co więcej to on stał się podstawą naszej transformacji w latach dziewięćdziesiątych ze wszystkimi jego konsekwencjami. Efekty widać nadal, bo mimo pozornych ruchów ekipy rządzącej deklarujących działania na rzecz „socjalu” to tak naprawdę populizm przykrywający coraz większą prywatyzację nawet takich sfer, jak służba zdrowia, czy edukacja. Rządzącym nie po drodze z finansowaniem takich obszarów funkcjonowania państwa – i będzie jeszcze gorzej…

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Słuszne uwagi…dlatego tak niechętnie patrzę na demokratów, którzy pod płaszczykiem obrony klas niższych do czego używają tani populizm nic nie robią w kierunku spłaszczenia różnic klasowych. Będzie jeszcze gorzej definitywnie, bo kapitał już nie chce się dzielić wręcz odwrotnie chce jeszcze więcej.

   Polubienie

 3. Koncentracja, globalizacja kapitału to tylko inne określenia dążeń do skupieniu w jednym „ręku – czytaj: firmie globalnym zarządzaniem finansami w określonej dziedzinie, powiedzmy produkcji. Z jednej strony jest ochrona „małych” przed zakusami polityków (lex tvn24), a z drugiej trzymanie polityków na smyczy finansowej, by nie próbowali ograniczać zysków. Nośne hasła: obrony demokracji, wolności słowa, praw człowieka, to tylko słowa klucze prowadzące do obrony interesów gospodarczych.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

sudeckie klimaty

hipsters and cowboys

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

transcendentphoto.com

professional photography - going beyond ordinary limits

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

%d blogerów lubi to: