Od czego zacząć …

Chodzi mi po głowie pewna teoria. Długo myślałem od czego zacząć. Doszedłem do wniosku, że najważniejsza w niej będzie chyba chronologia. Zacznę zatem od tego co najstarsze.
Pisałem kiedyś, jakieś sześć lat temu na tych stronach o serialu „Pogoda dla bogaczy”. Czy ktoś jeszcze go pamięta? Serial powstał w 1976 na podstawie książki Irvina Shaw pod tym samym tytułem. Powieść została napisana w 1969 czyli ponad pięćdziesiąt lat temu.
Jest to opowieść o dwóch synach niemieckiego emigranta. Z zawodu rzeźnik, tata Jordasch ciężko haruje na zapewnienie bytu rodzinie. Jego synowie to Rudi i Tom, w których wcielają się Peter Strauss i Nick Nolte. Rudi jest wyjątkowo zdolny i ma wielkie marzenia. Tom natomiast coraz to popada w jakieś konflikty. Każdy z nich wybiera swoją drogę.
Tom, wykorzystując swoje warunki fizyczne, zostaje bokserem. Rudi natomiast wspina się po drabinie społecznej by wreszcie stać się politykiem. Dwa światy, dwa oblicza zła, przekupstwa i manipulacji. Czasami ma się wrażenie, że świat Tom choć nieprawdopodobnie brutalny nie jest aż tak zepsuty jak świat biznesu, po którym porusza się Rudi. Tom jawiący się jako zły charakter okazuje się nie być aż tak złym jak ludzie ze świata jego brata.
Mam ten serial na płytach dvd w Ekwadorze i zamierzam do niego wrócić jak tylko zjedziemy do domu. Irwin Shaw pisząc swoją książkę albo przewidział, albo już wtedy dostrzegał, że świat i demokracja zmierzają w złym kierunku. Marzenia Rudiego o naprawie świata polityki i kierowanie się w nim wspólnym dobrem okazały się mrzonką taką samą jak wiara komunistów w ich system. Politycy to tylko figury i fasady, za którymi stoi wielki kapitał i to on decyduje o kierunku w jakim idzie prawo.
Pięćdziesiąt lat temu, zgodnie z nurtem panującym w kinematografii, dobro pokonało zło choć zapłaciło za to cenę ostateczną czyli życie. Rudi walczący z brudnymi politykami finansowanymi przez bogaczy był jeszcze wtedy w stanie odsłonić ich prawdziwe twarze i ujawnić powiązania.
To był jeden z lepszych seriali tamtych czasów. Oglądając go wtedy nie miałem pojęcia, że to co on pokazał to tylko wstęp do bagna w jakim znaleźliśmy się dzisiaj. Polityka to szambo, politycy to pospolici bandyci, reprezentujący lepszy sort. To najlepiej sytuowani decydują o tym kto będzie senatorem czy kongresmenom bo ktoś musi sfinansować kampanie wyborczą. Nam się wmawia, że mamy wybór. Chyba jednak to ma charakter bardziej bajkowy niż realny.
W następnym wpisie cześć druga mojej teorii.

14 myśli na temat “Od czego zacząć …

Dodaj własny

 1. Seriale przestały mnie interesować, gdy pojawiła się „Isaura” z tysiącami odcinków, dlatego zdążyłem jeszcze zaliczyć „Pogodę dla bogaczy”. To b. dobry serial pozostawiający wiele wątpliwości i zmuszający do zastanowienia się nad sobą i światem. Demokracji bym nie obciążał odpowiedzialnością za to co się dzieje, to bardziej my jesteśmy winni.

  Polubienie

 2. Ja pamiętam ten serial. W 1976 urodziłam Córkę i kiedy ułożyłam do spania, to serial. Jestem już taka stara, że to pamiętam i oglądałam z zachwytem.
  Marku polityka się nic nie zmieniła i dalej w niej jest dobry i zły!

  Polubienie

 3. Nie oglądałam tego serialu, ani żadnego innego w tym czasie. Studiowałam no i miałam poza nauką dużo „obowiązków” towarzyskich. Na TV nie miałam czasu.

  Sądzę, że dryfujesz w kierunki rozważań nad względnością pojęć „dobry” „zły”. Temat stary jak świat.

  Porównywanie sceny politycznej Polski i USA jest ryzykowne. Inna historia, inne uwarunkowania.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Katie's Planners

Tworzę piękne i minimalistyczne kalendarze, notesy, plenery cyfrowe oraz do druku, także autorskie narzędzia i szablony ułatwiające organizację i wcielanie planów w życie.

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

sudeckie klimaty

we also dare to dream

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

%d blogerów lubi to: