Asertywność

Jak kraj długi i szeroki każdy chce być asertywny. Określenie to stało się bardzo popularne w ostatnim czasie, prawie jak szał sezonowej mody. Szefowie szukają ludzi asertywnych, w konfliktach trzeba być asertywnym. Już niedługo w walce z zatwardzeniem i jego przeciwieństwem czyli rozwolnieniem też trzeba będzie być asertywnym w konflikcie z własnymi czterema literami.
Jako, że ostatnio atakują mnie ze wszystkich stron sami asertywni ludzie, trochę się w tym wszystkim pogubiłem. Co to do cholery jest ta asertywność? Zapytałem ciotki Wikipedia.

Asertywność – w psychologii termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nie naruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych. Jest to umiejętność nabyta.
Asertywność to:

 • umiejętność wyrażania opinii, krytyki, potrzeb, życzeń, poczucia winy,
 • umiejętność odmawiania w sposób nieuległy i nieraniący innych,
 • umiejętność przyjmowania krytyki, ocen i pochwał,
 • autentyczność,
 • elastyczność zachowania,
 • świadomość siebie (wad, zalet, opinii),
 • empatia,
 • stanowczość,
 • umiejętność samooceny.
  Osoba asertywna ma jasno określony cel i potrafi kontrolować własne emocje, nie poddaje się łatwo manipulacjom i naciskom emocjonalnym innych osób.
  Osoba asertywna posiada umiejętność określania własnych oczekiwań i uczenia innych, jak chce być traktowana.
  Asertywność nie oznacza ignorowania emocji i dążeń innych ludzi, lecz raczej zdolność do realizacji założonych celów mimo negatywnych nacisków otoczenia, racjonalną dbałość o własne interesy z uwzględnieniem interesów innych. Asertywność to obok empatii podstawowa umiejętność wchodząca w skład inteligencji emocjonalnej. Diagnozy zachowań nieasertywnych dokonuje się na podstawie zablokowanych w autoprezentacji sfer komunikacji – blokady mówienia nie, wyrażania i przyjmowania opinii i krytyki, kontaktu z autorytetem i tłumem (trema), radzenia sobie z poczuciem winy.

Trochę przydługa ta definicja. Według mńie sprowadza się to do bycia pewnym siebie, ale i umiejętności przyznania innym racji jeśli jej się nie ma. Być może się mylę ale z tego co widzę ci wszyscy rzekomo asertywni wykreślili z tej definicji samokrytykę, niedeptanie uczuć innych, empatię, elastyczność w zachowaniu. Skoncentrowali się natomiast na parciu do celu po trupach….to ja już wolę pozostać człowiekiem.

Nienoszenie markowych lecz tanich ciuchów nie oznacza bycia biednym. Pamiętaj, że masz rodzinę do wyżywienia miast imponować obcym ludziom.

34 myśli na temat “Asertywność

Dodaj własny

 1. Definicja definicją, natomiast każdy ma swoje własne emocje. Osoba przyzwyczajona do potakiwania odbiorze asertywne zachowanie jako agresję, co od razu kłóci się z przedstawioną przez Ciebie definicją (bo poczuje się zraniona, a przecież asertywność ma być nieraniąca). „Bycie człowiekiem” jest jeszcze bardziej mętne definicyjne, albo w zasadzie definicji nie ma i może dlatego tak chętnie ten zwrot jest używany, bo pasuje dokładnie do wszystkich, kiedy tylko tego potrzebują. To generalnie coachowskie zagadnienie, a tych jest sporo ostatnio i każdy kopiuje od każdego slajdy na płatne webinary ile wlezie. U nas tymczasem niedziela. Podobno ma padać. Pozdrawiam ze wschodniego wybrzeża 😊

  Polubienie

  1. Definicje przytoczyłem bo mam generalnie wrażenie, że wielu określających siebie asertywnym nie zna kompleksowości tej definicji…niektóre określenia używam w znaczeniu potocznym…masz jednak rację „być człowiekiem” też można rozumieć różnie.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Z cała pewnością asertywność to modne słowo, tak jak kiedyś (gdy pracowałam w szkole) karierę robiła „autonomia ucznia”. We wszystkich papierach autonomia i autonomia, co niekoniecznie znaczyło że nauczyciele przyswoili, co to oznacza dla procesu uczenia. Od słów do czynów jest trochę drogi 😊

    Polubienie

 2. Hahaha ;))) Moj drogi ludzie nie maja cierpliwości do czytania, przeczytają nagłówek, pierwsze zdanie i już wiedza wszystko. Kochają być mądrzy, ale ze mądrzy nie są. Brakuje im czasu i cierpliwości ….. Rozbawiłeś mnie. A teraz na poważnie. Myślałam , ze ludzie w teorii ewolucji będą coraz mądrzejsi… a okazuje się , ze instynkt przetrwania wymieszany z iluzja , która sprzedaje im się w „social media”, ze mogą wszystko, ze są najważniejsi, ze maja prawo być egoistami i nikomu tłumaczyć się nie muszą. Mamy do czynienia z kobietami, mężczyznami, całymi rodzinami zajmującymi się na przykład robieniem filmików będących dowodem , ze cały system wartości znajduje się w punkcie zagrożenia…. temat do dyskusji… nie mam złudzeń, ze idziemy w złym kierunku….
  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. I znowu się zgadzam z Twoim poglądem. Wielu stało niewolnikami telewizji i internetu i tego wszystkiego co nie zmusza do myślenia. Myślenie generalnie stało się niemodne. Nie mam również najlepszego zdania o kierunku, w którym ten świat zmierza…dlatego kocham moje górki i bycie z daleka od tego szamba asertywnych ludzi.

   Polubienie

   1. Miło że ktoś Się ze mną zgadza. Żart. A tu ja cie świetnie rozumiem. No może nie aż tak daleko, ale też marzy mi się kawałek natury dla siebie

    Polubienie

 3. Mam wrażenie że obecnie ludzie są wręcz przewartościowani. Każdy uważa sie za lepszego od innych i nie dostrzega swoich wad. Podejrzewam że gdybyś zapytał cóż to znaczy być asertywnym tych którzy sie owymi mienią, to nie potrafili by odpowiedzieć 🙂

  Polubienie

  1. To samo właśnie zauważyłem…kaczysci myślą, że są asertywni tylko, że im się zdaje, że to znaczy narzucić całemu krajowi swoje poglądy, zmusić wszystkich do ich wyznawania jako jedynie słuszne. To się nazywa agresywność i chamstwo przynajmniej w moim języku.

   Polubione przez 1 osoba

 4. W teorii wszystko jest łatwe. Kiedyś miałam okazję obejrzeć filmy szkoleniowe na kasetach wideo , scenki dramowe, pokazujące jak w konkretnych sytuacjach być asertywnym.
  Powiem szczerze, że po ojcu mam usposobienie choleryczne, choć staram się panować nad emocjami, ale w tych scenkach nie dałabym rady zachować się asertywnie, nie i już!

  Polubienie

 5. Eufemistycznie oceniając można przyjąć, że podana wyżej definicja asertywności jest do doopy z następujących względów:
  1/ Już kilkuletnie dziecko wie, że nie można mówić np. o starszych i chorych, że są oni brzydcy, pomarszczeni, źle pachną, itd., itp., A więc asertywność pozwala na wyrażanie szczerych opinii, ale tylko w określonych warunkach i na granicy np. oportunizmu.
  2/ Jeżeli w kontaktach międzyludzkich pojawiają się jakieś formy strukturalnej zależności (np. przełożony – podwładny), to w zasadzie każda asertywna opinia, czy stanowisko narusza „prawa i psychiczne terytorium” uzależnionych osób.
  3/ Czy osoba wmawiająca terminalnemu pacjentowi, że wyzdrowieje, jest asertywna, czy raczej kimś z pogranicza oportunizmu i hipokryzji?
  Oczywiście to co piszę wyzęj to raczej prowokacja i zachęta do dyskusji, bo w rzeczywistości zgadzam się z tym co napisałeś podsumowując post.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Definicja jest bardzo szeroka i pewnie w wielu sytuacjach potrzeba niezłej intuicji aby pozostać asertywnym. Tak czy inaczej moje wypociny dotyczyły tych, którym się wydaje, że wystarczy być pewnym siebie aby być asertywnym.
   Zdaje mi się, że przeciętny kaczysta jest przeświadczony o swojej asertywności. 🤮🤮🤮

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Bursztynka

Cała ja:)

Spisane na kolanie

We and nature

Katie's Planners

Tworzę piękne i minimalistyczne kalendarze, notesy, plenery cyfrowe oraz do druku, także autorskie narzędzia i szablony ułatwiające organizację i wcielanie planów w życie.

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

sudeckie klimaty

we also dare to dream

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

%d blogerów lubi to: