Manipulacja wg Chomsky’ego

Noam Chomsky to światowej sławy filozof i politolog. Wykładał na uczelniach nie tylko w Stanach. Oto na czym polega manipulacja wg niego.

1. Rozpraszanie uwagi:

Kluczowym elementem kontroli społecznej jest odwrócenie uwagi od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez ciągłe rozpraszanie uwagi i zalew opinii publicznej nieistotnymi informacjami. Strategia odwrócenia uwagi jest kluczowa, aby zapobiegać zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki.

„Utrzymuj opinię publiczną odwróconą od realnych problemów społecznych, poprzez zniewolenie nieważnymi sprawami. Społeczeństwo musi być cały czas bardzo zajęte, bez czasu na myślenie”.

2. Wygeneruj problem i zaproponuj rozwiązanie:

Ta metoda jest również określana jako „problem – reakcja – rozwiązanie”. Stwórz taką sytuację (problem), która wywoła u odbiorców żądanie podjęcia natychmiastowych kroków, mających na celu rozwiązanie problemu lub zapobieganie mu w przyszłości. Na przykład: pozwól, by rozprzestrzeniła się przemoc, aby społeczeństwo zgodziło się na zaostrzenie norm prawnych w ochronie własnego bezpieczeństwa, za cenę swojej wolności. Wykreuj kryzys ekonomiczny, aby usprawiedliwić radykalne cięcia świadczeń socjalnych.

3. Zmiany wprowadzaj stopniowo:

Nie wprowadzaj radykalnych zmian drastycznie lecz stopniowo, przesuwaj granicę wytrzymałości i akceptacji krok po kroku, aż do granic wytrzymałości, rozbijając zmiany na kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalne zmiany społeczno-ekonomiczne latach 80. i 90., które doprowadziły do ukształtowania się ekonomii neoliberalnej: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność zatrudnienia, masowe bezrobocie, wypłaty na niskim poziomie, brak gwarancji godnego zarobku – wprowadzenie takich zmian jednocześnie wywołałoby rewolucję.

4. Strategia odroczenia:

Kolejny sposób na wprowadzenie niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności”, którą koniecznie będziemy musieli wprowadzić w przyszłości.

Ludziom łatwiej jest zaakceptować widmo przyszłego poświęcenie, niż wprowadzić zmianę od razu. Ponadto społeczeństwa mają tendencję do naiwnej wiary, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także przyjęcie jej w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas by wcielić ją w życie.

5. Mów do społeczeństwa jak do dziecka:

Większość reklam i komunikatów kierowanych do opinii publicznej wykorzystuje język oraz sposób argumentowania, jakiego używa się, przemawiając do dzieci lub osób umysłowo chorych, a więc uproszczony i wręcz infantylny. Im bardziej chcesz zamglić obraz rzeczywistości swojemu rozmówcy, tym bardziej staraj się infantylizować komunikat. Dlaczego?

„Jeśli będziesz mówić do osoby, jakby miała ona 12 lat, to po wpływem sugestii prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat”.

6. Skup się na emocjach, a nie na racjonalności:

Wykorzystywanie emocji to klasyczna technika mająca na celu odstawienie racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki na bok. Co więcej, użycie języka odpowiednio nacechowanego emocjonalnie daje możliwość podświadomego zaszczepienia idei, pragnień, lęków, niepokojów, impulsów, a przez to wywołanie określonych zachowań.

7. Utrzymuj ludzi w ignorancji:

Uczyń społeczeństwo niezdolnym do zrozumienia metod sprawowania kontroli.

„Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i na przeciętnym poziomie, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami utrzymywała się, a techniki kontroli pozostawały niezrozumiałe dla niższych klas”.

8. Promuj przeciętność:

Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że bycie głupim, wulgarnym i niewykształconym jest w porządku.

9. Wzmacniaj w ludziach poczucie winy:

Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedyną osobą winną swoich niepowodzeń przez niedostatek inteligencji, zdolności lub własnych starań. Dzięki temu, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, który stawia jednostkę w niekorzystnej sytuacji, będzie ona żyła w poczuciu winy i dewaluacji własnej wartości, prowadząc do depresji. W takim stanie osoba stanie się bierna i niezdolna do podejmowania działań mających na celu zmianę systemu. Bierność oznacza brak rewolucji.

10. Poznaj ludzi lepiej niż oni są w stanie poznać siebie:

Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce spowodował rosnącą przepaść pomiędzy zasobami wygenerowanej wiedzy a tym, co jest dostępne (i tłumaczone) dla szerokich mas. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii elity władzy są w stanie posiąść zaawansowaną wiedzę na temat jednostek, jak i społeczeństwa, co pozwala im poznać człowieka lepiej, niż on sam może znać siebie. Oznacza to, że będąc w posiadaniu tej wiedzy można mieć większą kontrolę nad jednostkami, niż one same nad sobą.

https://www.facebook.com/groups/Trzaskowski2020Zagranica/permalink/945916052886070/

35 myśli na temat “Manipulacja wg Chomsky’ego

Dodaj własny

 1. Od dawna twierdzę, że manipulują nami na każdym kroku, a ci psychole ze zjednoczonej prawicy są w tym mistrzami. Nie wspominając o TVP Info, której manipulacje będą w przyszłości tematem wielu prac magisterskich, bo Kurski i jego przydupasy robią coś, przed czym sam Goebbels padł by na kolana!!!

  Polubione przez 1 osoba

   1. A dzieje się tak dlatego, że nie brak głupców którzy dają sobą manipulować. W naszym nieszczęsnym kraju kilka milionów ciemniaków uwierzy we wszystko co usłyszy a im w to graj. Gdyby dziś w TVP Info powiedzieli, że pocałowanie Kaczyńskiego w dupę leczy z covidu, to kolejka na Żoliborz miała by parę kilometrów!

    Polubione przez 1 osoba

    1. Niestety będzie jeszcze gorzej. Po pierwsze episkopat tez w tym bierze udział, po drugie reformują edukacje pod siebie propagując jeszcze większe otępienie. Kiedyś się to jednak skończy tak samo jak propaganda sukcesu, tylko źe potem trzeb będzie znowu zaciskać pasa.

     Polubione przez 1 osoba

 2. Tę metodę w połowie lat 70′ ub.w. z powodzeniem zastosował Gierek. Polska w skali światowej przodująca w produkcji cukru, wódki i mięsa, jako pierwsza wprowadziła na stałe kartki na powyższe wyroby. Sprzedawaliśmy cukier nawet Kubańczykom, a „wódę i zagrychę” Amerykanom, natomiast w Polsce za tymi produktami w kolejkach stały całe pokolenia. Stały i nie myślały. 😉 Gdy w 1980 wybuchł strajk właśnie o „wódę i zagrychę” to wmówiono Polakom, że walczą o wolność i demokrację. W rzeczywistości chodziło o przejęcie władzy i kasy. I tak socjalistyczna klasa robotnicza zafundowała sobie powrót do krwiożerczego XIX wiecznego kapitalizmu. Tak się nie cieszyły nawet karpie przed Wigilią. 😀

  Polubione przez 1 osoba

  1. Czytałem gdzieś, że Gierka tak zmanipulowali, że on sam uwierzył w propagandę sukcesu, zresztą po latach przyznał, że się nie nadawał na funkcję pierwszego sekretarza.
   Rzeczywiście klasa robotnicza dokonała transformacji ustrojowej niewiedząc do końca co ją czeka…majstersztyk manipulacji.

   Polubienie

   1. Myślę, że Gierek był olbrzymim zagrożeniem dla zachodnioeuropejskiego systemu politycznego, społecznego i gospodarczego. Komunizm, a głównie socrealizm już od lat 1920/21 rozprzestrzeniał się z niezwykłą siłą na Zachodzie Europy. Na przełomie lat 60/70 komuniści Włoch i Francji wygrywali nawet w wyborach i tworzyli rządy komunistyczne. To musiało spowodować reakcję sił kapitalistycznych Zachodu i politycznych ze Wschodu. W efekcie wykończono „Złotą Epokę Gierka” i zasiano niepewność w samym Gierku.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Czytałem opracowanie na temat okresu Gierka. Wszyscy są zgodni, że pomimo zadłużenia jakie zostawił nie przeżarł pieniędzy tylko je spożytkował na inwestycje. Powinien otworzyć granice, dać paszporty i kto wie co by się stało dalej.

     Polubienie

    2. Inżyniera dość łatwo oszukać fałszywie opisując nieprawdziwą sytuację społeczno ekonomiczną. Po 40 latach nadal obok mnie sterczy pomnik inwestycji Gierka. To planowana rozbudowa „Bistony”, długość 1,7 km. szerokość ok. 300 m. Projektowano tam szpital, parking, OBR-y, biura projektowe, sieć sklepów, docelowo na terenie zakładu miały przebiegać dwa przystanki tramwajowe … teraz miejscami rośnie trawa na betonowym parkingu, i funkcjonuje kilka duperelnych spółek córek, wnuczek, itp. dziadostwa w stylu „słupów”.

     Polubienie

 3. Bardzo pobudzające do myślenia tezy i piękna nad nimi dyskusja, tylko że ci o których mówimy mają to „w ciężkim poważaniu” i robią swoje, wszak mają mandat demokratyczny, a zwycięzca bierze wszystko

  Polubione przez 1 osoba

  1. Nie wiem czy przypadkowo czy celowo Chomsky zamknął manipulacje w dziesięciu punktach…prawie jak dekalog dla rządzących.
   Masz rację władza ma t9 w poważaniu….chodzi o to, źeby jej wyborcy zrozumieli, że są manipulowani…to tez nie będzie łatwe.

   Polubione przez 1 osoba

 4. 10 tez Chomskiego (Strategies of diversion: 10 principles of mass manipulation i temu podobne) to dziś klasyka. Warto dopisać, że Chomsky tak naprawdę ich nie stworzył… on je opisał, dokładnie opisał, a istniały one na długo przed nim.
  Używa się ich tak często, jak często są potrzebne do opisania zaistniałej sytuacji w jednym czy drugim kraju. Mało kto wspomina o ruchu anarchistycznym Chomskiego, jego wypowiedziach na temat ochrony klimatu, etyki czy nawet systematyzowania językowego. Pamiętać go będziemy, nie za wszelkie działania na polu wysiłków sprzyjających pokojowym rozwiązaniom, lecz za to, na co sami dajemy przyzwolenie.
  Pozdrawiam Cię serdecznie z Chicago.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Serdeczne dzięki za dodatkowe informacje. Słyszałem o Chomsky’m dużo wcześniej. Jakoś odszedł w niepamięć aż do niedawna kiedy zobaczyłem tą teorie manipulacji. Generalnie bardzo ciekawa indywidualność i osobowość.
   Zapewne jest jak mówisz. Łykamy to wszystko czym nas dzisiaj karmią main stream media bez większego zastanowienia. Granica między fałszem a prawdą stała się bardziej płynna niż kiedykolwiek. Do tego dochodzi gra na emocjach. Tak czy inaczej dzieła nas na coraz mniejsze grupki światopoglądowe, które walcząc między sobą umożliwiają władzy robienie z nami co im się podoba. Jak to się skończy? Zobaczymy.

   Polubienie

    1. Wszedłem na Twojego bloga bezpośrednio z mojego. Czyli byłem zalogowany. Nie pozwoliło mi zostawić komentarza bo ponoć nie byłem zalogowany. Próbowałem logować się ale i tak nic z tego nic nie wyszło.

     Polubienie

 5. Manipulacja, przez kogokolwiek opisana, czy stosowana, jest OBRZYDLIWA. Tak ją widzę i czuję. Jest wyrazem pogardy wobec drugiego człowieka, szczególnie prostolinijnego i ufnego. Nie ma nic wspólnego ani z Bogiem, ani z honorem, a jak ma z ojczyzną…to żal serce ściska 😦

  Polubione przez 1 osoba

    1. W Polsce rząd manipuluje psychozą strachu. Tutaj tego nie czuć. Mój sąsiad lekarz dentysta odmówił przyjęcia szczepionki i nikt go z tego powodu nie ogranicza. W Polsce dodatkowo grają statystykami a najważniejsi znawcy tematu pobierają kasę od firm farmaceutycznych…co się dziwić

     Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Pisane Kobiecą Duszą

Witryna Internetowa Pisana Kobiecą Duszą*** The website has a google translator

Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

kosmiczne lata

papa was a rolling stone

Pielgrzymi

Z głową w chmurach po bezdrożach

Architektura doświadczeń

Proste doświadczenia i skomplikowana rzeczywistość

notatki na mankietach

mysli szybkie, mysli smiale, wszystkie mysli duze i male...

𝓛𝓾𝓼𝓽𝓻𝓸 𝓬𝓸𝓭𝔃𝓲𝓮𝓷𝓷𝓸ś𝓬𝓲 - 𝓴𝓪𝓵𝓲𝓷𝓪𝔁𝔂

𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝒷𝓎ł𝒶𝓂 𝐸𝓌ą 𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝓈𝓀𝓇𝒶𝒹ł𝒶𝓂 𝓃𝒾𝑒𝒷𝑜 𝒞𝒽𝑜𝒸𝒾𝒶ż 𝒹𝑜𝓈𝓎ć 𝓂𝒶𝓂 ł𝑒𝓏 𝑀𝑜𝒾𝒸𝒽 ł𝑒𝓏, 𝓉𝓎𝓁𝓊 ł𝑒𝓏 𝒥𝑒𝓈𝓉𝑒𝓂 𝓅𝑜 𝓉𝑜, 𝒷𝓎 𝓀𝑜𝒸𝒽𝒶ć 𝓂𝓃𝒾𝑒

Myśli (nie)banalne Joanny

Moje spojrzenie na świat

FacetKA

... bo ktoś musi nosić spodnie!

365 dni w obiektywie LG/Samsunga

365 days a lens LG/Samsung

rymki i nie tylko

Przed wejściem tutaj nie musisz konsultować się z żadnym lekarzem, farmaceutą, a nawet z rodziną, gdyż treści tu zawarte z pewnością nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu i życiu,

Burgundowy Kangur

Zawiłości codzienności

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

Bursztynka

Cała ja:)

Spisane na kolanie

We and nature

Katie's Planners

Tworzę piękne i minimalistyczne kalendarze, notesy, plenery cyfrowe oraz do druku, także autorskie narzędzia i szablony ułatwiające organizację i wcielanie planów w życie.

%d blogerów lubi to: