Inteligencja

Rzadko piszę dwa teksty w jednym dniu…nie mogłem się jednak pohamować.

Edukacja to podstawa naszej przyszłości. Bez niej widzę nas jak niewolników. Można wiele złego powiedzieć o systemie słusznie minionym i jego słabościach. Do nich jednak nie należała edukacja, przynajmniej według mnie. Może program był przeładowany, może należało go skrócić. Generalnie jednak po ośmiu latach podstawówki mieliśmy jakąś tam wiedzę na temat świata, na temat nauk ścisłych i humanistycznych. Nie będę się wypowiadał na temat zmian w edukacji po upadku PRL. Przede wszystkim, mnie już tam nie było i dzieci w nowych warunkach nie kształciłem. Jestem jednak przekonany, że wiele zmian wprowadzono kierując się li tylko niechęcią do PRL-u a nie żadnymi przesłankami merytorycznymi.

Utwierdza mnie w tym to co dociera do mnie od czasu do czasu i wpadki ludzi kształconych w nowych warunkach.

Dzisiaj miałem okazje przeczytać o Justynie, która brała udział w milionerach i poległa na pytaniu na temat londyńskiego Big Bena.

Odpowiedzi do tego pytania były tak skonstruowane, że nawet nie znając zagadnie i historii Big Bena z odpowiedzią pomylić się po prostu nie można było.

Pytanie polegało na podaniu miesiąca, w którym jego trzydziestego pierwszego dnia zabrzmiał ów Ben. Odpowiedzi to kwiecień, maj, wrzesień i listopad. Pani Justyna strzeliła w kwiecień.

Moja Matko Boska Częstochowska, nie to żebym nie wiedział co to jest Big Ben ale w tym zestawie tylko maj ma trzydzieści jeden dni. Prawdę mówiąc musiałem sam to sprawdzić bo stopień głupoty tak mnie zaskoczył, że przestałem sobie wierzyć.

Pisze te słowa trzęsącymi się, bo nie chce wyjść na głupka. Może PiS już i kalendarz w Polsce zmienił a ja o tym nic nie wiem?

Jeżeli ludzie w wieku pani Justyny nie wiedzą ile dni maja poszczególne miesiące, to czy mamy prawo się dziwić, że rządzą kłamcy i oszuści?

Okazuje się, że pytanie było błędne co wychwycili internauci. Nie zmienia to faktu, że pani Justyna błysnęła wyjątkową inteligencją, tą z gatunku obajtkowej.

46 myśli na temat “Inteligencja

Dodaj własny

 1. Niedawno czytałam o tej kobiecie która wygrała w Polsce milion. Najpierw zachwyty nad jej elokwencja, wiedzą i wykształceniem …A potem że pracuje jako psi fryzjer… Po co było się kształcić? Dobrze ze chociaż ten milion wygrała…

  Polubione przez 2 ludzi

 2. A podobno dzisiejsza szkoła powinna bardziej uczyć myśleć i kombinować…
  Ostatnio przyłączyłam się do oglądania serii „Matura to bzdura” na youtube – tam to się można zdziwić. 😀
  Zmiany powodowane tylko niechęcią do PRL-u to też prawda i nie tylko w edukacji…

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Też mi to przyszło na myśl…
   W szkole, przy sprawdzaniu kartkówek spisywałam na kartce szczególnie błyskotliwe odpowiedzi z rodzaju: humor zeszytów.
   Omawiając wyniki przedstawiałem danej grupie uczniów ich własne perełki. Oczywiście anonimowo. Zabawa była przednia. Ubaw po pachy

   Polubione przez 1 osoba

   1. Często cytuje ten humor z zeszytów. Na ogół wynika on z błędnej składni w zdaniu, chociaż nie zawsze. Tu jednak mamy do czynienia z brakiem logiki, która jak rozumiem dzisiaj nie cieszy się w szkołach specjalnym poważaniem.

    Polubienie

  2. Nie chce się wypowiadać na temat dzisiejszej edukacji bo i specjalista w tym zakresie ze mnie żaden. Brak wykształcenia i podstawowej wiedzy doprowadził nas do wyboru ludzi, którzy sterować naszym państwem pod żadnym pozorem nie powinni. Zwłaszcza w czasach gdy mamy wolny wybór.

   Polubienie

 3. To rzeczywiście wstyd nie wiedzieć tak błahej wiadomości jak dni miesiąca, a z drugiej strony myślę, że całkiem szczęśliwie niejedna osoba przeżyła swoje życie bez natłoku wiedzy o tym i o tamtym. Kiedyś poszłam z córka do lasu. Ona wtedy była w liceum i mówiłyśmy o nazwach drzew, kilka znała, kilka nie. Na moje kręcenie nosem odpowiedziała mamo ale za to wiem jak sklonować kozę, my się teraz o tym uczymy.

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Nie chcę się wymądrzać i udawać omnibusa. Wiele rzeczy nie wiem i pewnie różnicy między drzewami też bym nie był w stanie pokazać. To jednak trochę wiedza specjalistyczna. Ilość dni w miesiącach to chyba jedna z tych rzeczy, które osobiście zaliczam do podstaw. Może jednak niesłusznie.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Masz rację, że to podstawa i wiedza używana w życiu. I sa tu dwa wyjścia albo tak niedouczona albo tak zestesowana. Jak ostatnio u notariusza zapytano mnie znienacka – gdzie pani mieszka, chyba ze stresu przeżywania tej sprawy, albo z miłości do lat dziecięcych odparowałam wioseczkę w ktorej się urodziłam i spędziłam ponad 20 urokliwych lat. Oczywiście zaraz się poprawiłam.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Bardzo nie lubię tych uczuć spowodowanych: stresem, przyparciem do muru, strachem.. , wtedy dokonuję złych wyborów, imam się karkołomnych rozwiązań, wszystko idzie nie tak. A ta dziewczyna już dość ukarana, tak naprawdę to współczuję jej. Natomiast gdyby kogoś skrzywdziła, to nie miałabym tych uczuć. Pewnie jeszcze długo zanim spokojnie będzie zasypiać. Marku oby nam się nic takiego nie zdarzyło.

     Polubione przez 1 osoba

    2. Zgadzam się z każdym słowem Twojego komentarza Basiu. W sumie nikogo nie skrzywdziła poza samą sobą. Chciałem jedynie na tym przykładzie odnieść się do edukacji generalnie. Niestety kierunek w jakim ona zmierza nie jest dobry.

     Polubione przez 1 osoba

  1. Szczerze mówiąc nie wziąłem tego pod uwagę. Muszę przyznać Ci racje co do stresu. Może trochę przesadziłem z krytyką ale jakoś mocno smutno mi się zrobiło na samą myśl, że kwiecień ma trzydzieści jeden dni.

   Polubienie

 4. Pytanie czy po prostu nie zjadł jej stres… Siedząc w studiu, gdzie skierowanych jest na ciebie wiele kamer i masz świadomość że oglądają cię miliony… W takiej atmosferze łatwo palnąć gafę… W nie jednym teleturnieju słyszałem koszmarne bzdury.. Jednak mam nadzieję że owa pani aż taka głupia nie jest… 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Faktycznie pytanie było nieprecyzyjne, ale nie tylko z tego powodu, że dzwon uruchomiono dopiero 11 lipca. Należało zapytać: „31 dnia którego miesiąca 1859 r., i z jakiej okazji, po raz pierwszy zabrzmiał dzwon na londyńskiej wieży Big Ben?”.
  Dopisanie zwrotu „i z jakiej okazji” jest b. istotne, bo przecież dzwonu nie produkuje się po to, aby tylko sobie wisiał jako ozdoba wieży. Dzwon ma wykonywać jakąś pracę, i dlatego zapewne przed instalacją na wieży wielokrotnie sprawdzano jego brzmienie.
  No cóż, odezwała się moja dusza umysłu ścisłego i humanistycznego. 😉

  Polubione przez 1 osoba

  1. Pomijając usterki techniczne i merytoryczne tego pytania, wydaje mi się że liczba trzydzieści jeden wręcz wymusza odpowiedź „maj”. Jestem gotów ten „kwiecień” na karb stresu i nieprecyzyjności pytania. Tak czy inaczej logiki w tej odpowiedzi, dla mnie, zabrakło.

   Polubienie

 6. Technika- z jednej strony ułatwia życie a z drugiej powoduje, że nasz mózg się rozleniwia, idziemy na łatwiznę kiedyś oglądałam w tv taki program na temat nauki 20- 30 lat temu i teraz oraz poziomu inteligencji, niestety teraz poziom IQ jest niższy niż 20,30 a nawet 40 lat temu. Technologia nas psuje. Młodzi ludzie nie znają odpowiedzi na proste pytania bo wszystko można znaleźć w Internecie a teraz jeszcze nauka zdalna do prowadzi że i nie będą dzieci nie będą umiały pisać.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dotknęłaś bardzo ważnego tematu…dziś zdajemy się na wiedzę z komputera, no to niby po co się uczyć. Okazuje się jednak, że gdy znajdziemy się w takiej sytuacji jak Justyna i komputera zabraknie, dobrze byłoby coś tam wiedzieć i mieć w głowie. Z tym jednak, jak zauważyłaś, coraz gorzej.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

sudeckie klimaty

hipsters and cowboys

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

transcendentphoto.com

professional photography - going beyond ordinary limits

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

%d blogerów lubi to: