Chciwość

Czy można sprzedać coś czego się nie posiada lub nie ma? Teoretycznie nie. Praktycznie jednak, czego to człowiek nie wymyśli.

W Polsce na ten przykład wiarą, której nie posiada, handluje niejaki Rydzyk. Za grubą kasę sprzedaje podejrzane przepustki do nieba, a że sprawdzić się nie da czy owe zezwolenia na wejście tamże funkcjonują to i zaradny kombinator kontynuuje swoją działalność w najlepsze i to zgodnie z prawem, które wręcz wspomaga jego działaności tworząc w ten sposób przeświadczenie, że pewnie Tadek ma jakieś koneksje w świecie nad nami.

To jednak nie obrotny redemptorysta stał się bohaterem ostatnich dni w temacie handlu rzeczami, przedmiotami, uczuciami czy bóg wie jeszcze czym, których się nie ma. Wall Street w Stanach pokazała po raz kolejny swoją twarz krętacza i oszusta. Chciwość tych ludzi nie zna granic. Wykorzystują aktualną sytuacje epidemiologiczną bez żadnych skrupułów.

Jedną z metod handlowania akcjami jest tak zwana short sale. W skrócie polega to na tym, iż przewidując, że dana akcja będzie tracić na wartości, ktoś nawet jej nie posiadając, może ją sprzedać, by ją ponownie odkupić gdy cena jej spadnie. Krótko mówiąc sprzedaje dzisiaj jakąś tam akcję, komuś tam za 100 złotych. W umowie nie ma terminu jej dostarczenia. Kupujący płaci za nią jednak natychmiast. Ja czekam kilka dni i gdy na przykład akcja spadnie do 80 złotych kupuję ją na otwartym rynku wypełniając w ten sposób swoje zobowiązanie. Przy okazji zarobiłem dwie dychy na każdej akcji.

Dzięki pandemii i obostrzeniom wiele firm traci konkretne pieniądze i przy okazji wartość ich akcji również spada. Te tendencje wykorzystały hieny z Wall Street. Zaczęli sprzedawać w powyższy sposób akcje jednej z popularnych korporacji. Rozniosła się fama, że wkrótce owe przedsiębiorstwo szlag trafi, skoro Wall Street się ich pozbywa. Ceny zaczęły spadać a hieny zarabiać. Wszystko pewnie by się skończyło po ich myśli gdyby nie media społecznościowe. Tam grupa inwestorów skrzyknęła się, wyłożyła określoną kasę i zaczęła skupować dołujące akcje. Ten ruch odwrócił trend i niespodziewanie ich ceny zaczęły gwałtownie iść ponownie do góry. Cwaniacy z Wall Street zaczęli tracić pieniądze bo oto zostali zmuszeni do odkupywania akcji, które sprzedali nie posiadając ich, po cenach wyższych niż te, po których je odstąpili. Przerażona giełda wstrzymała handel akcjami korporacji, o której mowa. Straty banksterów poszły w biliony. Oczywiście oni z tego tytułu konsekwencji żadnych nie poniosą. Ofiarami będą tylko ci, którzy zawierzyli giełdowym bandziorom pieniądze.

Nowojorska giełda to potęga. Spadki tutaj odbijają się na całym świecie. Banksterzy już próbują odwrócić kota ogonem i obwinić inwestorów zrzeszonych w grupie na mediach społecznościowych, o naruszenie prawa. Za nimi stoi kapitał. Tylko, że to już kolejny raz w ostatnich kilkudziesięciu latach gdy złodzieje z giełdy pod płaszczykiem legalnej działaności posunęli się zbyt daleko narażając nie tylko siebie ale cały system obrotu akcjami i drobnych inwestorów. W Nowym Jorku na Wall Street zrobiło się bardzo gorąco. Wszystko jest możliwe bo po raz pierwszy inwestorzy nie zamierzają puścić bandziorom tego płazem. Koniec tego zamieszania jest w tej chwili trudny do przewidzenia.

Kiedy już nam nic nie pozostanie, będziemy musieli zabić i zjeść bogatych.

35 myśli na temat “Chciwość

Dodaj własny

  1. Możliwości handlu papierami na giełdzie te gamonie wymyślili tyle, że nikt ich już nie rozumie. Jak rzekłeś uczciwość dzisiaj nie popłaca, cwaniactwo cenie. Ojciec z Torunia zbiera za to samochody od bezdomnych. Na to jeszcze na Wall Street nie wpadli.

   Polubione przez 1 osoba

 1. Hmmm…jakoś nie ma we mnie empatii w tym temacie po żadnej ze stron – obie kierują się chciwością. Jest popyt, jest i podaż. Ale bardzo spodobało mi się zdanie: „wiarą, której nie posiada, handluje niejaki Rydzyk”.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Zrobiło się zamieszanie, bo w grę wchodzi całe dwadzieścia bilionów zielonych. Robi się bardzo gorąco. Zobaczymy. W przypadku Rydzyka jego towar kupują i nikt nawet nie zauważa, że jest nabijany w butelkę.

   Polubienie

 2. Mam ogólnie złe zdanie o instytucjach finansowych, giełdach i takich tam. A zawsze najbardziej tracą zwykli ludzie, klienci banków i funduszy emerytalnych itp. Nie słyszałam o sytuacji, którą opisujesz, ciekawe, co z tego wyjdzie.
  PS. Faktycznie dawno relacji z kurnika nie było! 😀

  Polubienie

 3. Kiedyś mówiło się, że chciwość nie popłaca, ale zauważ, że chciwi są również po drugiej stronie, szukamy taniego banku (Amber Gold) czy tanich kredytów (franki), lokujemy w parabanki…
  Srdeczności

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Katie's Planners

Tworzę piękne i minimalistyczne kalendarze, notesy, plenery cyfrowe oraz do druku, także autorskie narzędzia i szablony ułatwiające organizację i wcielanie planów w życie.

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

sudeckie klimaty

we also dare to dream

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

%d blogerów lubi to: