Diagnoza

Wylot do kraju upadł niemal definitywnie. Pozostały zatem rozmowy telefoniczne. Na szczęście te już nie są tak drogie jak kilkanaście lat temu. Poza tym dzięki internetowi można skorzystać z innych komunikatorów.

Rodzice nieco przed dziewięćdziesiątką najbardziej narzekają oczywiście na zdrowie. To zapewne synonim ich lat. Samo narzekanie jest zrozumiałe. Ostatnio do tego doszły jednak kłopoty z wizytami u lekarza. W dobie zarazy, o czym już wielu blogerów pisało, dostęp do służby zdrowia jest niemal żaden. Wysłuchałem zatem opowieści rodzicielki o konieczności odebrania nowej recepty. Pisać znowu o tym nie ma co bo temat wszystkim znany. Najpierw telefon. Lekarz oczywiście tylko w ten sposób działa. Potem trzeba się zgłosić do przychodni po odbiór. Odbiera się receptę w drzwiach bo wejść, z uwagi na pandemie, do środka nie można. Obowiązują oczywiście określone godziny.

Wszystkie te ograniczenia oraz brak możliwości rozmowy z lekarze twarzą w twarz wpływają źle na psychikę moich rodziców. Wcale mnie to nie dziwi.

Ich problemy to jednak nic w porównaniu z diagnostyką przez telefon. Właśnie na Fb znalazłem taki oto kwiatek.

No i bądź tu człowieku zdrowy.

44 myśli na temat “Diagnoza

Dodaj własny

   1. Jak mam dokładnie odwrotnie – jestem chora jak muszę tam iść, choć swoja lekarkę lubię. Nie znoszę atmosfery pośpiechu, tak w ogóle. Dlatego wolę z rejestratorką przez telefon pomarudzić z lekami, niech ona potem uzgodni z lekarzem, co trzeba. Ale rozumiem Twoją mamę. Nie ma zaufania do taktowania zdalnego i słusznie 😉 Nic by się nie stało gdyby dla starszych ludzi przeznaczyli w każdej Poradni 1 dzień w tygodniu lub 2 godziny dla seniorów. To nic nie kosztuje.

    Polubienie

    1. Nie chce rodziców bronić ale wydaje mi się, że czują się zagubieni i w tym postępie technologicznym, i w tej całej wirusowej sytuacji. Siostra stara się pomóc ale ma ograniczone możliwości bo pracuje. Miałem ja trochę odciążyć. Nie wyszło jednak.

     Polubienie

 1. Póki co, odpukać, w Rodzinie jest zdrowie na miarę PESEL-u. Recepty na telefon i z kodem do apteki. Moja lepsza połowa umawia się na wizyty do hematologa bez większych problemów. I tak trwamy jakby w zawieszaniu, w oczekiwaniu na, taki czy inny, koniec. A parafrazując Mauera-Lindę z „Psów”: na koniec swój lub epidemii.

  Polubienie

 2. Rodzice używają komórek? Bo jeśli tak, to ktoś może im pomóc aktywować konto pacjenta (robi się to jednorazowo) i będą dostawać numer recepty sms-em, zawsze to jeden spacer do przychodni mniej.
  A manię teleporad ciężko komentować. Jakbym podejrzewała, że np. mam zapalenie zatok i potrzebuję antybiotyku i zwolnienia, to by mi wystarczyło, ale coś więcej? Dentysta grzebie w ustach, nachylony, chucha się na niego i się nie boi, a rodzinny się z pacjentem nie spotka…

  Polubienie

  1. Nie dopytałem co było przyczyną udania się do przychodzi. Podejrzewam, że moja siostra orientuje się doskonale w sposobach realizacji recept. Tym razem musiało być coś innego.
   Natomiast diagnozowania przez telefon nie jestem w stanie pojąć.

   Polubienie

 3. Nie trzeba być skomputeryzowanym aby realizować e-receptę. Wystarczy w aptece podać nr kodu recepty /lekarz podaje przy wypisywaniu recepty/ oraz nr pesel pacjenta, który nie musi mieć nic wspólnego z komputerem i elektroniką. Receptę można realizować w każdej aptece. Akurat to rozwiązanie popieram. Lekarz rodzinny realizuje także wizyty domowe, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku. Również pobieranie krwi do badania /w przypadku starszych lub niechodzących osób/ można wykonać w domu – pielęgniarka rodzinna w ramach wizyty domowej.
  Tak jest w moim ośrodku zdrowia.

  Polubienie

  1. Podejrzewam, że podobnie jest i w Rzeszowie. Moi rodzice, szczególnie ojciec wyjątkowo polubił lekarzy, stąd być może brak akceptacji dla innych rozwiązań. Przy okazji i ja się czegoś dowiedziałem i wypytam następnym razem.

   Polubienie

 4. W mojej przychodni jest tak jak u Twoich rodziców. Tylko i wyłącznie. Erecepty nie funkcjonują. Może dlatego że większość pacjentów to ludzie starsi. To taka „geriatryczna” okolica.

  Polubienie

 5. E-recepta maksymalnie załatwia problemy do ok. 10%. W pozostałych przypadkach trzeba jednak skontaktować się z lekarzem, aby sprawdzić np.: a/czy nie występują skutki uboczne, b/ jaki jest efekt leczenia, c/ czy można przedłużać leczenie na tych samych warunkach (dawka, sposób użycia), itd., itp., …

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

sudeckie klimaty

hipsters and cowboys

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

transcendentphoto.com

professional photography - going beyond ordinary limits

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

%d blogerów lubi to: