I po wakacjach.

Ostatni poniedziałek maja i pierwszy września to tradycyjne święta u Wuja Sama. Ostatni majowy poniedziałek to Memorial Day czyli dzień pamięci. Jest on poświęcony przede wszystkim tym, którzy zginęli w walce o amerykańską wolność i demokracje czyli tak zwany ichni sposób życia. Na szczęście nigdy nie pojawił się ktoś pokroju Macierewicza i jego kumpli by kwestionować czyjąś krew czy ona z gatunku wyklętych czy przeklętych. Historia Stanów w tym zakresie może nie jest aż tak dramatyczna ale za kraj ginęli i czarni i biali, ci z południa i z północy o innych przekonaniach, innej wierze różniący się pod wieloma względami. Nikt jednak nikogo nie wyklucza. Tego niestety brakuje w naszym kraju. Memorial Day jest również początkiem kanikuły. Chociaż nie wszystkie święta państwowe są obchodzone przez cały kraj to ten dzień jest ustawowo wolny dla wszystkich. Ponieważ rozpoczyna on okres wakacji to przy okazji daje początek temu co się z tym okresem kojarzy. Zatem do łask wtrącają BBQ, przydomowe baseny i wiele innych atrakcji związanych z latem. Niektórzy pracodawcy w tym okresie skracają o połowę piątkowy dzień pracy aby dać ludziom odrobine więcej relaksu.

Wszystko to kończy się właśnie w pierwszy poniedziałek września. To tradycyjny Labor Day czyli dzień pracy. Podobnie do Memorial i on jest ustawowo wolny od pracy. Nie ma żadnych pochodów, to bardziej dzień kończący okres wakacyjny umożliwiający raz jeszcze odpocząć przed ostatnią prostą w kierunku nowego roku. Co prawda baseny i kuchenki wciąż stają na zewnątrz bo wrzesień tutaj jest bardzo ciepły, jednak czas wieloosobowych imprez już się skończył i od tego dnia wszystko już ma mniejszy charakter. Dzień Pracy to tez okazja dla pracodawców wyprawić ostatni wakacyjny piknik dla całej załogi wraz z rodzinami.

Ten rok jest jednak inny niż poprzednie, za sprawą przede wszystkim wirusa, ale nie tylko. Kraj wciąż zmaga się z pokłosiem morderstwa policjantów na czarnym mieszkańcu Minneapolis. Ruch Black Lives Metters nie daje za wygraną. W to wszystko oczywiście wpłatali się politycy podsycając i tak już bardzo napiętą sytuację. To dla nich ważne, bo to rok wyborczy i zrobią wszystko co w ich mocy aby usunąć Trumpa. Czy im się uda? Trudno przewidzieć, bo Amerykanie to nie nasza ciemna luda i widzą, że niektóre metody nie mają niczego innego na celu poza zaszkodzeniem urzędującemu prezydentowi. Trump budzi skrajne emocje. To nie on jednak doprowadził do tak olbrzymiego podziału w Stanach. To lata beznadziei na wierzchołkach władzy, która ograniczała się do tych samych nazwisk. Ci sami ludzie, te same obietnice i taki sam rezultat czyli nic. Średnia klasa zepchnięta do roli pachołka podatkowego, nie chciała już więcej Clintonów i poszła za alternatywą żeby wstrząsnąć Waszyngtonem. Czy uda się pozbyć Donka? Mam wątpliwości.

Zostało mniej niż dwa miesiące. Zobaczymy.

10 myśli na temat “I po wakacjach.

Dodaj własny

  1. Tak, Ameryka to „dziwna kraj”. Z jednej strony swoich bohaterów traktuje z jednakowym szacunkiem bez względu na rasę, wyznanie, czy poglądy. Natomiast z drugiej strony dopuszcza do tego, aby różne sekty, odłamy religijne, czy wyznawcy różnych teorii spiskowych (Reptylianie, QAnon-owcy, Antyszczepionkowcy, itp) zyskiwały polityczne przyzwolenie i poparcie rządu.

    Polubienie

  2. Arabską Wiosnę Ludów zduszono. Koszt tego był/jest bardzo wysoki. W krajach zachodniej cywilizacji także pojawiają się ruchy protestu przeciw np. drastycznym nierównościom. Pewnie także zostaną spacyfikowane.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Katie's Planners

Tworzę piękne i minimalistyczne kalendarze, notesy, plenery cyfrowe oraz do druku, także autorskie narzędzia i szablony ułatwiające organizację i wcielanie planów w życie.

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

sudeckie klimaty

we also dare to dream

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

%d blogerów lubi to: