Rodzinne problemy

Okazuje się, że nie tylko my mamy złe doświadczenia z rodziną Kaczyńskich. W Stanach również owa rodzina dała się poznać z nienajlepszej strony. Tu również było dwóch braci. Nie byli co prawda bliźniakami i tylko jeden z nich pozostawił po sobie w wielu rodzinach ból i traumatyczne wspomnienia. Drugi z braci po części przyczynił się do jego odnalezienia.

Właśnie skończyliśmy oglądać serial „Unabomber”, historie życia Theodore Kaczyńskiego. Przez osiemnaście lat rozsyłał pocztą bomby, w wyniku eksplozji których zginęły trzy osoby a wiele doznało ciężkich obrażeń ciała. Jego działalność trwała osiemnaście lat. Zasadniczo sam przyczynił się do swojego pojmania. Zarządał opublikowania swojego manifestu przeciwko rewolucji technicznej. Manifest ten przeczytała jego bratowa a potem brat. Język jakim się w nim posłużono był niemal identyczny do poglądów Theodore. FBI przez osiemnaście lat nie były w stanie go namierzyć Dopiero donos brata i zaskakujący zbieg okoliczności związany z profajlerem pracującym dla FBI okazały się przełomem w sprawie.

Wcześniej obejrzeliśmy inny serial „Mindhunter”. Intrygujący i pełen ciekawych studiów na temat seryjnych morderców i ich sposobów działania. Akcja tej produkcji ma miejsce w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy po raz pierwszy pojawił się zawód profajlera, czyli człowieka zdolnego, na podstawie sposobu działania zbrodniarza, określić wiele cech jego osobowości, zawężając w ten sposób poszukiwania. Aby można było te cechy jakoś pogrupować, przesłuchano uwięzionych morderców pod kątem psychologicznym. Niektórzy nie lubią seriali, sam za nimi też nie specjalnie przepadam. Nie wszystko można jednak opowiedzieć dwugodzinnym filmem fabularnym.

Wspaniałem o Mindhunterze aby nawiązać do genezy zawodu profajlera. Dwadzieścia lat później w FBI prowadzono zajęcia z tej dziedziny i na potrzeby własne kształcono całe ich tabuny.

To właśnie jeden z nich przyczynił się do pojmania Kaczyńskiego, a zawód profajlera stał się wyjątkowo „seksi”.

Osiem odcinków Unabombera i tylko jeden z nich poświęcony w całości Theodore. Człowiek o ponadprzeciętnej inteligencji, którego życie nie potraktowało zbyt łaskawie. Aczkolwiek metody jego działania zasługują na zdecydowane potępienie, to okazuje się, że w swoim manifeście, porównując ów dokument do dzisiejszych czasów, przewidział wiele konsekwencji rewolucji informatycznej. Można by go było zaliczyć do wizjonerów. Pamiętany jednak będzie jako terrorysta.

35 myśli na temat “Rodzinne problemy

Dodaj własny

 1. Kaczyńskim wysyłający bomby nie jest dla mnie nieznany, ale w szczegółach nie za bardzo się orientuję. Jego poglądy mnie zainteresowały, ale chyba nie aż tak, żeby oglądać cały serial – chociaż seriale same w sobie jakiś czas temu polubiłam, wcześniej odrzucała mnie świadomość, że wymagają tyle czasu.
  Za pierwszym razem przeczytałam o zawodzie „prolajfera”. 😉

  Polubione przez 1 osoba

  1. Mimo wszystko polecam serial. Poza tym, jego poglądom poświecono jeden odcinek. Reszta to właśnie praca profajlera. Sam Kaczyński, po obejrzeniu serialu, jawi mi się zupełnie w innym świetle. Przeczytaj na Wikipedii pod hasłem Kaczyński historie jego życia. Pewne fragmenty są zaskakujące.

   Polubienie

 2. Też nie słyszałam o serialu, ale filmu o Kaczyńskich raczej nie obejrzę. Straszni ludzie. Ten, który wysyłał do przypadkowych ludzi bomby,by zabijać, czy
  okaleczać i mieć przyjemność z tego, to patologiczny morderca, brr!
  Serdeczności

  Polubienie

  1. Pomijając jego czyny, które definitywnie zasługują na potępienie, jeśli w filmie jest pokazane, że w wieku osiemnastu lat na Harvardzie został poddany próbnym testom kontroli umysłu za pomoc fal magnetycznych, to to jeszcze gorzej świadczy o uczelni i o kraju.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Od czasów brazylijskiej „Isaury” seriali nie oglądam. O „Unabomberze” jednak wiedziałem dość sporo, bo też jakoś łączyło się to z moim wcześniejszym zawodem. Prolifer u nas też wystartował na początku lat 70′ ub.w. W serialu „07 zgłoś się!” też o tym wzmiankowano. Ale masz rację, co innego zawód, a co innego jego popularność.

  Polubienie

   1. To było ogólne zaskoczenie. Wprawdzie już wtedy (60/70 r. ub.w.) istniały metody na „wtargnięcie do umysłów”, ale dla prawników i psychologów (to było wtedy moje środowisko zawodowe) było to prawie obrazoburcze. Pewnie dlatego nie mówiło się o tym publicznie, zwalając wszystko na prymitywne metody pracy np. z „wykrywaczem kłamstwa”.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Metody były wyjątkowo prymitywne. Kaczyński zrobił doktorat z matematyki jego iloraz inteligencji by 170. Takiego człowieka podłączyli do tego wykrywacza kłamstw. Tylko w CIA robią takie rzeczy.

     Polubienie

 4. Widziałam w propozycjach Netflixa te filmy, ale jeszcze nie oglądaliśmy, trudno nam ostatnio trafić na coś naprawdę ciekawego…ale temat seryjnych morderców zawsze wydaje sie ciekawy.

  Polubienie

 5. Znam tę historię. Największe wrażenie, poza bombami rzecz jasna 🙂 zrobił na mnie jego domek w lesie. Taka mniejsza altanka. Kto się skazuje na taką wegetację? Tylko ideowiec. Choć idea nie ta…No i metody.

  Polubienie

  1. To jego „manifesto” po trosze zaczyna się sprawdzać. Więzi międzyludzkie zanikają coraz bardziej dzięki technologii właśnie. Metody wybrał okrutne, niewątpliwie. Adwokaci proponowali mu udawanie głupiego. Ważniejsza jednak dla niego była idea, która stworzył, i która by została obśmiana gdyby przyjął taką linię obrony.

   Polubienie

 6. Zawód profilera jest znany i stosowany w polskiej psychokryminalistyce. Autorzy kryminałów często czynię je/ich (bo i kobiety są wśród nich) bohaterami swoich dziel.

  Polubienie

 7. Był/jest geniuszem i wizjonerem. Technologia odbija nam się czkawką… Kaczynski to postać mroczna jednak brak wsparcia rodziny… i matka Wandzia Kaczynska ma pewnie dużo za uszami – ale i test Murraya zrobił swoje. Geniusze to delikatna tkanka – zwłaszcza ci z przerośniętym kręgosłupem moralnym… kroczą po cienkiej linii. Niezrozumienie przez „owce” – ludzi, którzy „widzą” więcej jest bardzo bolesne…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ja tez spojrzałem na niego z innej perspektywy. To co z nim robili na Harvardzie nie wystawia tej uczelni dobrego świadectwa i jakoś mało się o tym mówi. Zgadzam się również z tezą, że to o czym mówił w swoim manifesto dzisiaj jest wyjątkowo wyraźnie widoczne. Świetny film i obiektywnie go przedstawiający.

   Polubione przez 1 osoba

   1. nie tylko Harvard stosował takie metody… np. wtedy, w psychiatrykach zamykano wysokofunkcjonujące dzieci z zespołem Aspergerem (ASD) lub innymi zaburzeniami dziecięcymi (dzieci niemówiące lub niereagujące na polecenia)… tam niejaki Loovas prowadził swoje badania (https://en.wikipedia.org/wiki/Ole_Ivar_Lovaas) raził je prądem żeby wywołać pożądane zachowania lub pozbyć się niepożądanych (brzydkich w przypadku autyzmu))… sposoby doktorka do dzisiaj są stosowane w gabinetach terapeutycznych w Polsce i na świecie, (oczywiście już bez prądu) ale jednak… nauczyciele uczą się od terapeutów (postępować z zaburzonymi dziećmi) , terapeuci od doktorków… kółko cierpienia się zamyka… zatem, czy Kaczynski nie miał racji, że połknie nas system – a naukowcy i lekarze działają wedle swoich potrzeb i celów, prawdziwą naukę mając głęboko w d*

    Polubione przez 1 osoba

    1. Ja pewnie do dzisiaj bym tego nie wiedział gdyby nie film. Coś tam słyszałem ale ze skali i okrucieństwa nie zdawałem sobie sprawy.
     Człowiek człowiekowi wilkiem…chyba nawet wilki nie są w stosunku do siebie tak okrutne.

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

sudeckie klimaty

hipsters and cowboys

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

%d blogerów lubi to: