Filantropia

Od jakiegoś czasu meczy mnie znaczenie słowa filantropia. Nie będę ukrywał, że przede wszystkim ze względu na tego szczepionkowego dobroczyńcę Billa Gates’a. Postanowiłem zacząć od definicji tego słowa. Oto ona zgodnie z Wikipedią:

Filantropia (stgr. φιλανθρωπία philanthrōpia – dobroczynność, życzliwość; φιλάνθρωπος philánthrōpos – kochający ludzkość) – działalność osób bądź instytucji polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym.

W ścisłym znaczeniu tego słowa, filantropia jest świecką ideą czerpiącą inspirację z idei humanitaryzmu, w odróżnieniu od nakazów religijnych: charytatywności chrześcijańskiej, zakatu muzułmańskiego czy cdaki występującej w judaizmie[1].

Filantrop zwany też w Polsce, zwłaszcza w XIX wieku: społecznikiem – to człowiek udzielający pomocy materialnej ubogim, często inteligent: lekarz, adwokat, nauczyciel – pracujący społecznie, nie bacząc na honorarium, w imię idei solidaryzmu społecznego finansujący akcje społeczne, fundator.

Mając powyższe na uwadze czy można zatem nazwać filantropem kogoś kto głośno mówi o depopulacji i na te cele nie szczędzi swoich środków. Ja nie widzę w tym idei humanitaryzmu.

W moim odczucie bliżej definicji filantropa jest piłkarz Liverpoolu Sadio Mane, który pomimo tego, że dysponuje zapewne nieporównywalnie mniejszymi środkami niż były szef Microsoftu, przeznacza je dla tych najbardziej potrzebujących.

Swoją drogą, może ktoś mi odpowie na pytanie dlaczego spośród wszystkich światowych miliarderów jedynie nazwisko Billa powtarza się w kontekście, teorii spiskowych związanych obecną pandemią?

29 myśli na temat “Filantropia

Dodaj własny

 1. Jednak bardziej cenie ludzi którzy po cichu wspierają innych i nie trąbią o tym gdzie sie da, niż takich co to walą milionami tylko po to by jeszcze bardziej siebie dowartościować i pokazać światu, że co to nie on. Przede wszystkim liczą się intencje, a te nie każdy filantrop ma czyste. Jedni pomagaja z potrzeby serca, inni by światu pokazać jacy to są wspaniali…

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Co by nie mówić o pomaganiu i o biedzie, to według mnie, zbyt duże są dysproporcje w zamożności ludzi na całym świecie i niewspółmierne zarobki niektórych gwiazd.
  Ale niektórzy twierdza, że sprawiedliwość to utopia…

  Polubienie

  1. Niestety masz rację z tą utopią. W kontekście wirusa sporo się teraz mówi o dysproporcjach w zarobkach. Wątpię jednak aby ktokolwiek chciał w tym temacie coś zrobić. 600 tysięcy dla Ogórek, ponad 400 dla prowadzących wiadomości. Masakra. A to tylko pachołki prawdziwych krezusów.

   Polubione przez 1 osoba

 3. Zbyt często widać jak obok żebrzącego o jedzenie obojętnie przechodzą bogaci, natomiast biedni częściej dzielą się tym co mają. Parafrazując znane powiedzenie, można więc zaryzykować twierdzenie, że „bogaty biednego nie zrozumie”, nawet jak bogaty wykona jakieś populistyczne gesty. Oczywiście pozytywne wyjątki (o których piszesz) zdarzają się, potwierdzając smutną regułę.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Mnie też to martwi, chociaż zawsze buntowałem się przeciwko zwolennikom teorii spiskowych.
  Nie czytam tych rewelacji, ale jednak jakieś strzępy sensacji do mnie docierają. Jeśli przyjdzie wezwanie do obowiązkowego zaszczepienia się, to…
  A może mnie to ominie?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Mnie właśnie to obowiązkowe szczepienie najbardziej się nie podoba. Nie jestem również jakimś zwolennikiem teorii spiskowych ale ostatnio w związku z tym wirusem dzieje się wiele podejrzanych rzeczy. Sam już nie wiem. No cóż … niech się dzieje wola nieba…

   Polubienie

 5. Mierzi mnie filantropia, zwłaszcza ta finansowa, pozwalająca na odpisanie odpowiedniej kwoty od podatków. Filantropia zastępuje Państwo, które powinno zapewnić godne życie i bycie obywatelowi. W filantropijnych gestach jest przeważnie drugie dno. Ci którzy z serca wspierają potrzebujących nie potrzebują czyn ów tych nagłaśniania.

  Polubienie

 6. Wielcy filantropi biednym dają marne okruszki z majątków, które za marne wynagrodzenie wypracowali dla nich właśnie biedni i to jeszcze robią to właśnie dla reklamy ,albo żeby zarobić jeszcze większe pieniądze. „Daje nie ten kto ma, tylko ten kto chce dać” i to właśnie biedny szybciej się podzieli tym co ma, albo nawet ostatnie odda, bo sam doświadczył biedy i sam też dostał czasami wsparcie od drugiego biedaka,częściej niż od bogatego.W dzisiejszych czasach coraz trudniej biedakom i bezdomnym o wsparcie , większość ludzi korzysta z kart płatniczych i nie ma pieniędzy przy sobie, a część używa ten fakt jako wymówkę , że ma tylko kartę przy sobie :))

  Polubione przez 1 osoba

 7. Jak chłopcy byli mali opowiadałam im taką bajkę: była sobie biedna wdowa, która nie miała żadnej ziemi. Jeden jej sąsiad miał wielki, piękny sad, drugi był znacznie uboższy – miał tylko dwa drzewka owocowe. Gdy przyszedł czas zbiorów pierwszy sąsiad przyniósł jej cały worek jabłek, bo zebrał ich chyba ze 100. Drugi sąsiad podarował jej tylko koszyczek mały – połowę z tego, co zebrał. Pytanie do chłopców brzmiało: który z sąsiadów miał lepsze serce?

  Polubione przez 1 osoba

 8. Ciekawy wpis 🙂

  Obejrzałem ostatnio ciekawy serial NETFLIXA o Billu Gatesie i przyznam, że on nie trafia tak do serca bezinteresownością – on jest MEGA MÓZGIEM i wszystko oblicza matematycznie, nawet, gdy pomaga, może dlatego nie zjednuje sobie tak ludzi. Ciężko mi powiedzieć.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

The Biveros Effect

To Travel is to Live

Co zostało na alei róż...

Duże dziewczyny nie płaczą, czyli wyznania Milagros Goldberg- DDA z nerwicą w tle.

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

Hobo Movie

Movies Review in the Hindi Language

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Der Amateur Photograph

Ein Blog über Optik und Photographie - A blog about optics and photography

Co mi tam....

Poza facebookiem istnieje życie.

Prefiero quedarme en casa

Un blog sobre lo que me gusta escribir

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

w poszukiwaniu perspektyw

moje bzdury, radości i frustracje

NIEZAPOWIEDZIANA

trochę na wesoło, trochę na smutno

Słowiki nie płaczą

If you were ever in doubt, don't sell yourself short, you might be bulletproof ~~

Melanż

Mam zakaz chlania, cale szczęście jebie zakazania

%d blogerów lubi to: