Paradoksy naszych czasów/Paradoxes of our time

George Carlin był jednym z najlepszych stand-up komediantów w Stanach. Jego skecze przeszły do historii, bo to nie tylko były zabawne widowiska ale również odzwierciedlenia amerykańskiego sposobu na życie. Wyśmiewał go George Carlin do bólu. Bezwzględnie ukazywał słabości swoich krajan.

Zmarł w 2008 roku jednak pozostawił po sobie wiele przemyśleń, które są ponadczasowe. Jedno z takich wystąpień dostałem właśnie w poczcie od syna. Postanowiłem je przetłumaczyć i zamieścić na swoim blogu.

Potrafimy budować coraz wyżej – nie potrafimy jednak panować nad stresem

Mamy coraz szersze drogi i coraz węższe horyzonty

Wydajemy więcej lecz posiadamy mniej

Kupujemy więcej lecz cieszy nas to coraz mniej

Mamy coraz większe domy lecz coraz mniejsze rodziny

Mamy coraz więcej sprzętu domowego lecz coraz mniej czasu

Posiadamy coraz lepsze wykształcenie lecz coraz mnie zdrowego rozsądku

Posiadamy wiedzę lecz nie potrafimy jej wykorzystać

Mamy wielu ekspertów i coraz więcej problemów

Mamy więcej lekarstw lecz jesteśmy coraz mniej zdrowi

Pijemy za dużo, palimy za dużo, wydajemy bezmyślnie, śmiejemy się zbyt rzadko, kierujemy samochodem zbyt szybko, wściekamy się zbyt łatwo, kładziemy się spać zbyt późno, wstajemy zmęczeni, czytamy zbyt mało, zbyt dużo oglądamy tv, modlimy się zbyt rzadko

Powiększyliśmy swoje bogactwo, wyrzekliście się swoich wartości, mówimy zbyt wiele, kochamy zbyt rzadko, nienawidzimy zbyt często.

Nauczyliśmy się jak żyć ale nie żyjemy pełnią życia, przedłużyliśmy długość życia, ale nie dodaliśmy życia do jego długości. Dotarliśmy do księżyca i z powrotem ale nie potrafimy przejść przez ulice aby poznać naszego sąsiada.

Zdobywamy wszechświat ale nie potrafimy zrozumieć naszego wnętrza, budujemy coraz większe rzeczy ale nie coraz lepsze.

Potrafimy oczyścić powietrze, nie potrafimy oczyścić duszy, opanowaliśmy atom ale nie nasze osądy o innych, piszemy więcej ale uczymy się mniej. Dużo planujemy lecz mało realizujemy, nauczyliśmy się pośpiechu i ni potrafimy czekać. Zbudowaliśmy komputery, na których jest nieskończona ilość informacji, lecz komunikujemy się między sobą coraz rzadziej.

Żyjemy w czasach szybkiego jedzenia i złego trawienia, wielkich ludzi bez charakteru, wielkich zysków i płytkich relacji międzyludzkich. To są czasy, w których mimo, że każdy z małżonków loży na utrzymanie to częściej się rozwodzą, mamy ekskluzywne domy, w których panuje pustka. To są czasy szybkich wycieczkę, jednorazowych pieluch, podejrzanej moralności, jednonocnych przygód, ciał z nadwagą i pigułek, które są w stanie zapewnić wszystko od radości przez ciszę po morderstwo. To czasy bogatych wystaw i pustych magazynów. To są czasy w których technologia dostarcza ci korespondencje taką jak ten list a ty możesz się nim podzielić z innymi lu usunąć go z poczty za pomocą jednego klawisza.

Pamiętaj zatem aby spędzić jak najwiecej czasu z tymi, których kochasz, bo oni nie są wieczni. Pamiętaj aby powiedzieć miłe słowo dziecku, które patrzy na ciebie z wdzięczności, wkrótce bowiem urośnie ono i pójdzie na swoje.

Pamiętaj aby ściskać swoich najbliższych kiedy tylko możesz, bo to jest jedno z bogactw pochodzący z serca i nic nie kosztuje.

Pamiętaj o mówieniu „kocham” do swojego partnera i do tych, których masz w sercu, niech to jednak ma dla ciebie znaczenie. Pocałunek i objęcie drugiej osoby potrafi ukoić ból jeśli pochodzi z głębi twojego jestestwa.

Pamiętaj aby trzymać ludzkie ręce z szacunkiem dla tego momentu, bo kiedyś tego człowieka już nie będzie.

Daj sobie czas na miłość i na rozmowę. Daj sobie czas aby podzielić się swoimi myślami z innymi.

Pamiętaj, że życie nie jest mierzone ilością oddechów lecz ilością momentów, które zapierają oddech w piersiach.

Moje tłumaczenie może nie być najlepsze. Dla tych, którzy znają angielski polecam wersje oryginalną.

The paradox of our time in history is that we have taller buildings but shorter tempers, wider Freeways, but narrower viewpoints. We spend more, but have less, we buy more, but enjoy less. We have bigger houses and smaller families, more conveniences, but less time. We have more degrees but less sense, more knowledge, but less judgment, more experts, yet more problems, more medicine, but less wellness.

We drink too much, smoke too much, spend too recklessly, laugh too little, drive too fast, get too angry, stay up too late, get up too tired, read too little, watch TV too much, and pray too seldom.

We have multiplied our possessions, but reduced our values. We talk too much, love too seldom, and hate too often.

We’ve learned how to make a living, but not a life. We’ve added years to life not life to years. We’ve been all the way to the moon and back, but have trouble crossing the street to meet a new neighbor. We conquered outer space but not inner space. We’ve done larger things, but not better things.

We’ve cleaned up the air, but polluted the soul. We’ve conquered the atom, but not our prejudice. We write more, but learn less. We plan more, but accomplish less. We’ve learned to rush, but not to wait. We build more computers to hold more information, to produce more copies than ever, but we communicate less and less.

These are the times of fast foods and slow digestion, big men and small character, steep profits and shallow relationships. These are the days of two incomes but more divorce, fancier houses, but broken homes. These are days of quick trips, disposable diapers, throwaway morality, one night stands, overweight bodies, and pills that do everything from cheer, to quiet, to kill. It is a time when there is much in the showroom window and nothing in the stockroom. A time when technology can bring this letter to you, and a time when you can choose either to share this insight, or to just hit delete.

Remember to spend some time with your loved ones, because they are not going to be around forever.

Remember, say a kind word to someone who looks up to you in awe, because that little person soon will grow up and leave your side.

Remember, to give a warm hug to the one next to you, because that is the only treasure you can give with your heart and it doesn’t cost a cent.

Remember, to say, ‚I love you’ to your partner and your loved ones, but most of all mean it. A kiss and an embrace will mend hurt when it comes from deep inside of you.

Remember to hold hands and cherish the moment for someday that person will not be there again.

Give time to love, give time to speak! And give time to share the precious thoughts in your mind.

And always remember, life is not measured by the number of breaths we take, but by those moments that take our breath away.

George Carlin

37 myśli na temat “Paradoksy naszych czasów/Paradoxes of our time

Dodaj własny

 1. Dziękuję Ci Marku, uwielbiam Carlina, ale tego akurat nie znałem – mądre i głębokie.
  On z wiekiem stał się bardzo poważny, a na pamięć znam tylko kilka fragmentów z czasów, gdy jeszcze zajmował się czystą rozrywką, chociaż można to zakwalifikować pod rozrywkę – wiadomo, chodzi o jego chyba najsłynniejszy skecz „siedem słów, których nie możesz powiedzieć w telewizji”. Witajcie Blogi! Więc tak…
  „shit, piss, cunt, fuck, cocksucker, motherfucker and tits… and tits don’t even belong on that list with this heavy weight filth!”

  Obejrzałem ostatnio film o minimalizmie i myślę, że to niezła odtrutka na to, o czym pisał Carlin. Teraz Amerykanie zostaną, jak przypuszczam, zmuszeni do minimalizmu przez wirusa. W innym seriali Netflixa Bill Gates przedstawia statystykę pokazującą, że w USA zużywa się średnio dwukrotnie więcej energii na jednego mieszkańca niż w Europie.

  Pozdrawiam!

  Polubienie

  1. Ja najbardziej lubię słuchać Carlina z czasów kiedy ubierał się na czarno i miał kucyka. Doskonale skecze o kościele i pieniądzach. Świetny skecz na temat Stanów i ich inklinacji do żarcia i kupowania i wiele, wiele innych.
   Stany dzisiaj to skonfliktowane społeczeństwo. Z tej wielkiej a,etyki niewiele pozostało. Konfliktu politycznego pomiędzy demokratami a republikańskim prezydentem, o takich rozmiarach nigdy nie było. Amerykanie nie należą do ludzi oszczędnych. Nigdy tak nie było. Kredyt i karta wszystko mogą ci kupić. Będą musieli trochę wyhamować. Inna sprawa, że i świat juz jest inny.

   Polubione przez 1 osoba

  1. Polecam YouTube. Mnóstwo genialnych występów. Zwłaszcza tych z lat dziewięćdziesiątych kiedy ubierał się na czarno. Rewelacyjne spostrzeżenia na życie w Stanach, na religie, na edukacje. Stał się ikoną amerykańskiego stan-up.

   Polubienie

 2. Pewnie wielu nas podziela jego obserwacje, ale niewielu (nikt?) nie wie, co z tym zrobić. I czy faktycznie chcemy coś z tym zrobić. Bo zawsze jest coś za coś. Czy w imię prostoty życia i czystego powietrza zgodzimy się zamienić pralkę na tarę, a samochód na furmankę?

  Polubienie

 3. Carlin odnosił się do konkretnego zjawiska – niepohamowania w korzystaniu dóbr i braku prawdziwych więzi międzykudzkich, jakie obserwował w swoim kraju. Był nietuzinkową osobowością, i pomimo tego, że trapiło go wiele problemów zdrowotnych, nie trząsł portkami przed żadną religią. Gdy zmarł, tak jak sobie życzył, jego prochy rozsypano przed kilkoma nocnymi klubami w których dobrze się bawił.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Rzeczywiście, obśmiewał amerykański way of life bez żadnych zahamowań. Znam wiele jego skeczy i często do nich wracam. Amerykańskie skłonności do żarcia i zakupów przypomniały mi jego skecz o otyłym małżeństwie. Carlin w trakcie skeczu zastanawiał się czy to jest fizycznie możliwe aby ci ludzie mogli mieć seks. Otyłość to amerykański standard. Carlin to ikona w amerykańskim środowisku stand – up.

   Polubione przez 1 osoba

 4. Kajam się Marku i ja jestem winna. Ale może lekko usprawiedliwię się. Nie piję alkoholu w ogóle, nie palę papierosów ni żadnej trawki, nie mam dużo sprzętu w kuchni, a sama piekę chlebki i robię smalec z fasoli :-))) Jestem zdrowa i mam bardzo mało lekarstw. Horyzonty moje też nie są złe, właśnie rozmyślam nad podjęciem studiów SWPS Sopot, szykuję się do mistrza- nauczyciela reiki… Mam więcej czasu, bo kolejno rezygnuję z różnych prac. Niezmiennie mam czas i chęci na sport,naukę gotowania z moją córeczką. Więzi rodzinne pielęgnuję.Pomagam każdemu. Wczoraj choć niedziela poświęciłam na pomoc w tapetowaniu pokoju masażu w salonie, z którego odeszłam z etatu (Mogłabym mieć to w d…, a ja nie). Z człowiekiem nie jest tak źle. Oczywiście mamy mankamenty – Ja jem słodycze, oj jem!!! Krzycz na mnie (obecnie 47 kg)

  Polubione przez 1 osoba

  1. Przy tych 47 kilogramach to chyba potrzeba Ci przejść na coś tlustszego😃😃. Nikt z nas nie jest perfekcyjny. Żyjemy w czasach wyjątkowo zmaterializowanych i konsumpcyjnych. Jego spostrzeżenia są jednak warte aby zwolnić i zastanowić się nad sensem tego wszystkiego. Dokleiłem tekst angielski, ponieważ nie wszystko da się tak dobrze przetłumaczyć. Tam niektóre sformułowania są jeszcze mocniejsze. Czytam Ciebie, więc wiem, źe poruszasz się drogą w poszukiwaniu kompromisu pomiędzy sobą a tym co świat nam oferuje. Mi się to podoba. Ideałami nigdy nie będziemy.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

w poszukiwaniu perspektyw

moje bzdury, radości i frustracje

Lance Sheridan

Internationally Published Poet

NIEZAPOWIEDZIANA

trochę na wesoło, trochę na smutno

Słowiki nie płaczą

If you were ever in doubt, don't sell yourself short, you might be bulletproof ~~

Co zostało na alei róż...

Jestem swoją myślą, rzuconą w świat, pomiędzy tysiącami innych twarzy. Wyznania depresjonistki z syndromem DDA

Melanż

Mam zakaz chlania, cale szczęście jebie zakazania

heygoodway

blog podróżniczo-lifestylowy

seashelllove

Z miłości do muszelek i niebanalnej biżuterii

Wymiar Zdrowia

Dietoterapia online, konsultacje z dietetykiem przez internet. Indywidualne plany żywieniowe oraz gotowe jadłospis online.

RomanticSugar94

„Styl to sposób na zamanifestowanie tego, kim jesteś, bez konieczności mówienia”. – Rachel Zoe

%d blogerów lubi to: