Choinka z Ireną

W Stanach działa całe mnóstwo rożnego rodzaju organizacji polonijnych. Sam do jednej z nich należałem i w dalszym ciągu należę.

Polskie Zjednoczenie Narodowe znane pod skrótem PNA miało swoją główna kwaterę na Brooklynie w części zwanej Green Point. Ta dzielnica Nowego Jorku była najbardziej znanym skupiskiem Polaków. Stąd i dowództwo Polish National Alliance tam się usadowiło.

Swoim działaniem obejmowało przede wszystkim północno-wschodnie stany USA, w tym New Jersey czyli stan, w którym mi przyszło spędzić większość mojego pobytu u Wuja Sama. W terenie działały niezależne grupy, które zajmowały się organizacją rożnego rodzaju spotkań polonijnych. Były to przede wszystkim pikniki i choinki. Organizowaliśmy jedne w parkach albo na prywatnych posesjach, drugie natomiast przy kościołach.

Jedną z choinek zaplanowaliśmy w parafii Great Meadows, której proboszczem był polski ksiądz. Tak się złożyło, że w tym samym terminie w sali parafialnej miała dawać koncert Irena Jarocka. Nie bardzo pamietam ile sprzedano biletów. To jednak nie ważne. Nasza choinka wiązała się również z prezentami dla dzieciaków. Mieliśmy Mikołaja, który zabawiał dzieciaki.

Ksiądz wyprosił na nas aby rodzice, którzy przybyli na koncert mogli skorzystać ze Świetego Mikołaja. Sami mieli przynieść prezenty, które byłyby rozdane przez naszego świetego.

Zgodziliśmy się, bo to przecież czas świąt, zatem im nas więcej tym pogodniej. Organizacja takiego choinkowego przedsięwzięcia spadała przede wszystkim na nasze dziewczyny, które dzieliły się kuchnią i same przygotowywały potrawy. Roboty koło tego było naprawdę bardzo dużo, bo przecież serwowaliśmy typowo polskie potrawy w tym pierogi.

Te wszystkie dania były przygotowane dla naszych członków i tak wyliczone aby nikomu nie zabrakło i przy dobrych układach jeszcze trochę zostało do wzięcia do domu.

Ustaliliśmy z księdzem, że rodzice z koncertu, niebędący naszymi członkami podejdą do Mikołaja dadzą prezent, ten wywoła malucha i przekaże mu zabawkę. Większość przybyłych na recital należało właśnie do tej grupy.

Kiedy jednak zeszli po występie zapomnieli o Mikołaju, najpierw ustawili się do kolejki do stołu z potrawami i już po chwili było po naszej kuchni.

Pani Irena również zeszła do nas. Czy była głodna tego nie wiem. Miała jednak ochotę na pare pierogów. Rzutem na taśmę uratowaliśmy coś tam dla niej.

Była to ostatnia choinka robiona rownolegle z inną imprezą przykościelną.

Zostaliśmy oczywiście sami ze sprzątaniem. Koncert jednak ponoć się udał.

18 myśli na temat “Choinka z Ireną

Dodaj własny

  1. Tam, gdzie dają jedzenie, tam większość ludzi idzie po jedzenie. Nie interesuje się wernisażem, tylko zje i jeszcze do serwetki i torebek ładuje, jakby głód panował. Cóż pierwsza sztuka to była sztuka mięsa, niestety.
    Radości życzę

    Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

heygoodway

blog podróżniczo-lifestylowy

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

seashelllove

Z miłości do muszelek i niebanalnej biżuterii

Wymiar Zdrowia

Dietoterapia online, konsultacje z dietetykiem przez internet. Indywidualne plany żywieniowe oraz gotowe jadłospis online.

RomanticSugar94

„Styl to sposób na zamanifestowanie tego, kim jesteś, bez konieczności mówienia”. – Rachel Zoe

Księga Myśli

Cytaty, cytaty w formie graficznej, myśli, sentencje, aforyzmy, książki, ciekawostki. Daj się zainspirować.

skowron pisze

mała cząstka mnie / little part of me

. . .

love each other like you are the lyric and they are the music

Banter Republic

It's just banter

Yelling Rosan Blogi

is award free one

cocinaitaly

comida italiana

tylnymi drzwiami do raju - Mauritius

kopalnia wiedzy o Mauritiusie, informacje, ciekawostki, anegdoty

w drodze

o rzeczach, które są interesujące, bo się nimi interesuję

Galopujący major

Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono

babateam

Z przymrużeniem oka.

%d blogerów lubi to: