Służby

W ostatnich tygodniach brutalność policji stała się ponownie tematem okupującym pierwsze strony gazet i mediów masowych.

W Polsce nie obeszło się bez użycia nadmiernej siły przez służby porządkowe w trakcie protestów przedsiębiorców. Gaz łzawiący, przemoc, pałowanie demonstrantów, każdy mógł zobaczyć na własne oczy oglądając relacje z tych zajść.

Podobnie dzieje się w Stanach. Tu jednak wydarzenia przekształciły się w regularne bitki uliczne, niemal na całym terytorium tego kraju. Wszystko zaczęło się tydzień temu kiedy biały policjant użył nadmiernej siły w stosunku do zatrzymanego czarnego mieszkańca Minneapolis. Skończyło się to wszystko zgonem zatrzymanego. Tępy glina, bo tak trzeba go określić, został nagrany, a filmik natychmiast znalazł się w mediach społecznościowych. Głupota policjanta jest bezsprzeczna i już został wydalony ze służby. Zostanie również postawiony przed sądem za spowodowanie śmierci zatrzymanego.

Kilkadziesiąt lat temu podobna sytuacja wydarzyła się w Los Angeles. Wtedy czterech policjantów katowało jednego zatrzymanego. Wtedy również nagrano całe zajście. Wynikiem tego były zamieszki, szczególnie w mieście aniołów. Oliwy do ognia dodało uniewinnienie policjantów w procesie sądowym.

Rasizm i dyskryminacja na tym punkcie to ciagle gorące tematy w USA. Umiejętnie podgrzewane szczególnie w ostatnich latach przez różne środowiska opiniotwórcze. Wielu ludzi twierdzi, że rasizm jak najbardziej funkcjonuje i jest obecny na codzień w kraju nad Potomakiem. Osobiście, mieszkając tam ponad dwadzieścia lat, nie zauważyłem tego zjawiska aż w takim stopniu jak donoszą media i twierdzą obserwatorzy ostatnich wydarzeń. Po przejeździe do Stanów nie było mi wcale łatwiej z powodu bycia białym. Swoje przeszedłem i nikt się nade mną nie użalał.

Nie mam wątpliwości, że policjant powinien być ukarany. Czy jednak jego działanie było wynikiem jego niechęci do zatrzymanego tylko dlatego, że był czarny, tego już nie jestem pewien.

Poza hokejem na lodzie, pozostałe główne dyscypliny sportu jak football amerykański, bejsbol, koszykówka są zdominowane przez czarnych graczy. Dlaczego? Bo są lepsi, proste. Zarobki w tych ligach są kosmiczne a Michael Jordan to nie tylko historia NBA ale nazwisko samo w sobie to olbrzymie pieniądze. Gdy Michael zdecydował się skończyć karierę, giełda w Nowym Jorku zaliczyła poważny spadek. Oprah Winfrey to jedna z najbogatszych kobiet USA. Serena i Venus Williams to również legendy i bogate kobiety. Tysiące czarnoskórych pracuje na kierowniczych stanowiskach. Barrack Obama został prezydentem. Z mojej perspektywy szanse wszyscy maja równe. Nie każdy jednak może być najlepszym na dane stanowisko. Dlatego w sporcie jest tak duża przewaga ciemnoskórych atletów. Najlepszy, tak ja to widzę. Jeśli biały jest gdzieś lepszy od afroamerykanina to jego zatrudnienie nie powinno być przejawem rasizmu.

Morderstwo czarnego obywatela przez białego policjanta niewątpliwie każdy chciałby widzieć w kategoriach rasizmu. Potwierdzeniem tego są aktualne wydarzeń. Mówi się o protestach, które są zapewne uzasadnione. Protest to jednak zapełnienie coś innego od rabowania sklepów, palenia samochodów czy niszczeni mienia. Nie pojmuje tego zachowania jak i nie pojmuje ludzi, którzy to bronią.

W Stanach pracowałem również z czarnymi. Kiedyś jeden z nich mi powiedział, że jeśli miałby być zatrzymany przez policję to decydowanie preferuje, żeby policjant był biały, bo jeśli oni są brutalni, to nie wie jak określić zachowanie czarnych policjantów.

Czy to usprawiedliwia barbarzyńcę w mundurze z Minneapolis? Oczywiście, że nie. Niestety policja, która w założeniach miała służyć ludziom, stała się narzędziem rządzących. Przywileje w postaci szybszych emerytur oraz wiele innych resortowych dodatków, spowodowały, że ta służba to cześć aparatu ucisku a nie żadne tam puste gadanie o obronie obywateli. Tak przeciętny policjant traktuje swoją prace, wierząc, że wolno mu wszystko.

Zamieszki w Filadelfii, która jest tysiące kilometrów od Minneapolis.

27 myśli na temat “Służby

Dodaj własny

 1. Bardzo ciekawe podsumowanie i spostrzezenia Marku! Media to ból dupy. Obejrzy jeden z drugim a potem powstają antyszczepionkowcy, płaskoziemcy i wyznawcy Illuminati, bo „w Internecie wiedzieli”. Wiadomo ze zarabia sie na sensacji a rasizm to chyba najlatwiejszy dla nich temat.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Klik dobry:)
  Nie wiem, jak jest z tym rasizmem, ale faktem jest, że policja często nadużywa władzy. Nie tylko zresztą policja. Pamiętam kobietę pracującą w ochronie sklepu w Polsce, która biła po twarzy i poniżała staruszkę podejrzaną o kradzież w tym sklepie.
  W kategorii „rasizmu” znam natomiast historie z Hiszpanii. Na przykład jest kolejka do lekarza. Przychodzi emigrant i pcha się bez kolejki. Wszyscy inni pacjenci boją się nawet zaprotestować, bo to byłby rasizm. Ten ciemnoskóry wchodzi więc do lekarza, nie czekając nawet na wyjście pacjenta, który jest aktualnie badany. Nawet lekarz boi się takiego pacjenta wyprosić, żeby nie być oskarżonym o rasizm. Po chwili emigrant wychodzi z reklamówką lekarstw, podczas, gdy wszyscy inni z kolejki – rodowici obywatele – otrzymują recepty i leki sami muszą sobie wykupić w aptece.

  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubione przez 1 osoba

   1. Nawiasem mówiąc skoro rozmawiamy o dyskryminacji. Nikt jakoś nie wspomniał, że wirusowe zakaże związane z wiekiem, to przecież czysta dyskryminacja. Nie znam oczywiście realiów angielskich, w Stanach jednak obrona praw mniejszości, to brzmi lepiej, chociaż wszyscy wiedza, że chodzi o czarnych, sięgnęła pułapu totalnej głupoty.

    Polubienie

  1. W Stanach funkcjonuje oficjalnie prawo pod nazwą „Affirmative action”. Zobowiązuje ono pracodawców stanowych i federalnych do przestrzegania reguł procentowych przy zatrudnieniu. Te preferencje procentowe oczywiście wymyślono na korzyść wszelkiego rodzaju mniejszości w tym czarnych. Nie wiedza i wykształcenie więc decydują ale inne czynniki. Konsekwencje odejścia od ogólnie przyjętych wartości widać dzisiaj doskonale.
   Pozdrawiam.

   Polubienie

 3. W Polsce też wielokrotnie odbywały się protesty gdy ktoś zmarł przez działania policji i wielokrotnie było ostro, choć do tego co dzieje się teraz w Stanach nam daleko. I tam i tu nie brak policjantów którzy uważają sie za panów naszego życia i śmierci. Odznaka wyzwala świniaka-prawda znana nie od dziś. Policja była, jest i będzie brutalna bo czują się bezkarni. W USA przynajmniej tego policjanta zwolnili. W Polsce za takie coś policjant nawet by nie odpowiedział, tylko zamietli by sprawę pod dywan, twierdząc że musieli tak postąpić bo zatrzymany był agresywny- to najczęstsza wymówka Polskiego Gestapo.

  Polubienie

   1. Dlatego od dawna optuje za tym by policjanci musieli przynajmniej co dwa lata przechodzić obowiązkowe badania psychiatryczne, by wyeliminować zwyrodnialców. Sam znam osoby pobite na Zamojskiej komendzie, też był przypadek gdy młodego chłopaka jeden tak rypną palą że umarł i nikt z tym, nic nie robi… Policja ze stróżów prawa przeistoczyła się w panów i władców ulic.

    Polubione przez 1 osoba

    1. W Stanach muszą trochę uważać. Każdy ma prawo do adwokata. Jeśli nadużycie jest ewidentne państwo będzie musiało zapłacić nieliche odszkodowanie, już pan adwokat się o to postara. Przypadki brutalności jednak zdarzają się bo nigdy nie wiadomo czy podejrzany nie ma broni. Policjanci tez giną z rąk oprychów, stąd czasami reagują zbyt szybko.

     Polubione przez 1 osoba

 4. Argument z rasizmu pojawia się w amerykańskich mediach bardzo często, z jakichś powodów jest to argument bardzo żywotny, ale przecież starsze pokolenie nadal pamięta czasy segregacji rasowej i histerie wywołane przez fakt jaki kolor skóry miały dzieci idące do wybranej przez siebie szkoły. Mnie w tej sytuacji irytuje skłonność do „wybielania” ofiary. Oczywiście, że nikt nie powinien być przyduszany do ziemie. Ale z drugiej strony gość był zwykłym złodziejem, z którym nie chciałabym mieć do czynienia na żywo.

  Polubione przez 1 osoba

  1. „Wybielania” ofiary zwłaszcza jeśli nie jest biała. Niestety przykładów w tym temacie w Stanach można by mnożyć. Ja rozumiem pamięć o czasach segregacji, tylko pojawia się pytanie jak długo za to będziemy płacić. Dzisiejsze pokolenia nie miały z tym nic wspólnego. Według mnie szala rasizmu zaczyna przesuwać przeciwko białym. To tylko będzie potęgować niesnaski.

   Polubienie

   1. Przeczytałam, że ofiara już miała właśnie zerwać ze swoją kryminalną przeszłością. A ja się zastanawiam, co to ma do tej sprawy? Nikt nie powinien go tak potraktować, a z drugiej strony nie bardzo wiem, co chcą osiągnąć protestujący. Jeśli chodzi o czasy segregacji, są jeszcze ludzie, którzy o utrzymanie segregacji walczyli. I tak jak wojenni antysemici w Polsce wychowali swoje wnuki na neofaszystów, tak amerykańscy rasiści nadal zatruwają część amerykańskiego społeczeństwa – to siła, której nie można nie doceniać. Myślę, że na to wszystko nałożyła się koronowa frustracja. Jest rok wyborczy, ciekawa jestem, czy to pomoże czy zaszkodzi Trumpowi.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Jest jak mówisz z tym przechodzeniem sposobu myślenia z pokolenia na pokolenie. Jest tez druga strona medalu. Niepracujący czarni, żyjący z zasiłków i rozmnażający się bezkrytycznym tempie. Jest też affirmative action, prawo polegające na ochronie mniejszości narodowych, tylko, że stosuje się ono przede wszystkim do czarnych. Ludzie to widzą, ludzie o tym mówią. Politycy jednak patrzą na wszystko przez pryzmat głosów. Pracowałem z ciemnoskórymi i ci co pracują tez to widzą. Czy w takich warunkach może zniknąć prorasistowski sentyment? Nie wiem. Nie chcę zabrzmieć jak rasista, bo nie uważam się za takiego. Odeszliśmy jednak zbyt daleko od nazywania rzeczy po imieniu, bo to jest politycznie niepoprawne. Bzdura.

     Polubione przez 1 osoba

    2. W temacie, co ludzie widza się nie wypowiem. Stany widziałam tylko przez granicę z Kanadą, sądząc z kanałów na youtubie odnoszę wrażenie, że białych żyjących z zasiłków jest sporo, poza tym słuchając dyskusji w amerykańskich mediach odnoszę wrażenie, że rasizm jest u nich trochę inaczej definiowany niż w mojej głowie. Ale to wszystko mój odbiór, nie poparty bezpośrednim doświadczeniem. Myślę jednak, że z rasizmem może być jak z seksizmem. Nie czuje się jak głupie i niesprawiedliwe są niektóre zachowania i układy, dopóki się nie jest kobietą.

     Polubienie

    3. Oczywiście, że i biali są na zasiłkach. Biali rownież wykorzystują system jak się da. Problemy czarnych wcale nie różnią się od problemów białych jeśli weźmiemy podobne środowiska. Najgorszy element nazywa się white trash. Procentowo jak to się przedstawia nie mam pojęcia.
     Ja patrzę na to z punktu widzenia możliwości. I tu według mnie każdy ma takie same. Trzeba jednak chcieć. Jak się nie chce to gorzej jakby się nie mogło. Na resztę każdy może mieć inny punkt widzenia.

     Polubione przez 1 osoba

 5. Własnie obejrzałam doniesienia o łupieniu sklepów i zniszczeniach. To już nie protesty, to się wymknęło spod kontroli. Obie strony tu przeginają pewnie.
  Sytuację znam jedynie z filmów fabularnych i dokumentów, w Stanach nigdy nie byłam.
  Nie trzeba jednak oznak rasizmu szukać daleko, u nas tez znajdziesz…

  Polubienie

  1. Problem istnieje i to jest pewne. Nikt jednak nie chce walczyć i otwarcie powiedzieć, że nie wszystko na linii biały-czarny jest rasizmem. Brutalność policji to jedno, jednak czy każde nadużycie siły ma podłoże rasistowskie. Napewno nie.

   Polubienie

 6. To jest problem znacznie wykraczający poza kwestie rasizmu. W USA byłem tylko raz i bardzo krótko bo służbowo. Ale pamiętam komentarze na temat wypadku, gdy policjanci podczas kontroli drogowej zastrzelili swojego gubernatora. A było to tak: Gubernatora zatrzymano, bo nieznacznie przekroczył prędkość, jednak policjanci zachowywali się nieregulaminowo więc gubernator zwrócił im uwagę, w odpowiedzi usłyszał, że ma wysiąść z samochodu. Wkurzył się, wysiadł, i mówiąc „Ja wam pokażę” sięgnął do wewnętrznej kieszeni po legitymację służbową, ale już nie zdążył jej wyjąć, bo został rozniesiony kulami. Oczywiście policjanci nie wiedzieli, że strzelają do szefa szefów swoich szefów, potem zmieniono nieco przepisy, ale nadal w policji podświadomie rządzi strach. Boją się wszyscy, ludzie, policjanci, i ich szefowie. To jest zła polityka personalna, płacowa, społeczna i ta płynąca z najwyższych szczebli. Tak to bywa jak brakuje „burmistrzów Giulianich”.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Rasizm do pewnego stopnia ma podłoże podobne do naszego pseudochrzescijanstwa. Czarni to olbrzymia ilość głosów wyborczych. Demokraci oczywiście uśmiechają się do tego suwerena jak tylko potrafią. Ilość przepisów prawnych chroniących ich jest aktualnie bezsensowna. Czasy się zmieniły. A jednak nikt z polityków nie chce narażać się czarnej mniejszości bo to w skali świata może wyglądać właśnie na rasistowskie zapędy. Każdy nawet dzisiaj boi się otwarcie powiedzieć, że szabrowania i niszczenie mienia to działalność kryminalna. Wręcz odwrotnie, szukają dla tych ludzi usprawiedliwienia. No i koło się kręci.

   Polubienie

   1. Rasizm jest podłożem tego co się dzieje w USA to fakt. Ale dla psychosocjologa istotne jest też to, czy na takim podłożu wyrośnie chwast, czy piękny kwiat. Gdyby się cofnąć o jakieś 30 lat to w UK, czy w Australii były takie same problemy z rasizmem, a jednak stosunek ówczesnego Brytyjczyka do policjanta był zupełnie inny. W USA wtedy także palono domy, plądrowano sklepy, i strzelano do siebie, a w UK nawet kobiety policjantki chodziły bez broni. Gdy zmieniły się warunki społeczne, socjologiczne, ekonomiczne, itp. to mamy to co mamy, czyli „żółte kamizelki” we Francji, antybrexitowców w UK, i „neonazioli” w starej „dobrej” UE.

    Polubienie

    1. Osobiście patrzę na to z perspektywy mieszkańca, kogoś kto tam mieszkał i rozmawiał z ludźmi. Pracowałem w rożnych środowiskach z różnymi ludźmi. Stany w porównaniu z innymi krajami to zlepek wielu narodowości. Być może dlatego podłoże społeczne i wynikające z tego konflikty są inne. Dziki Zachód przyzwyczaił nas do normalności posiadania broni. Walka o legalność i możliwość posiadania całego arsenałów w domu trwa do dzisiaj. Broń jest częścią ichniej demokracji. Ciekawy kraj, jednym słowem.

     Polubienie

 7. Tam gdzie w jakikolwiek konflikt wchodzą osoby różnorasowe rasistowskie odniesienie są pierwsze jakie się dostrzega. W Polsce jest podobnie i zabijają też.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

transcendentphoto.com

professional photography - going beyond ordinary limits

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Prefiero quedarme en casa

Un blog sobre lo que me gusta escribir

%d blogerów lubi to: