Manipulanci i manipulowani

Aż o siedem punktów spadł ludzkiej populacji iloraz inteligencji – alarmują naukowcy, powołując się na najnowsze badania. Specjaliści z Norwegii przeanalizowali siedemset trzydzieści tysięcy testów na inteligencje osób w wieku 19-20 lat. Okazało się, że kolejne pokolenia stają się coraz … głupsze. Podobne wyniki uzyskali rownież Brytyjczycy. A jeszcze nie tak dawno tendencja zmierzała w odwrotnym kierunku. Dr James Flynn z Nowej Zelandii w 1984 roku porównał testy na IQ od początku XX wieku ludzi z czternastu krajów. Wtedy to wyniki rosły średnio o trzy punkty co dziesięć lat. Dzieci urodzone w latach pięćdziesiątych XX wieku miały większy iloraz inteligencji od swoich rodziców o dziewięć punktów i prawie dwadzieścia punktów niż ich dziadkowie. Niestety, to już przeszłość, martwią się naukowcy. Co nas zatem ogłupia? Ułatwianie sobie życia nowoczesnymi technologiami. Coraz słabiej liczymy, mniej logicznie myślimy, gorzej radzimy sobie z koncentracją, a co za tym idzie z przyswajaniem wiedzy i nauką języków obcych. Niemały wpływ na nasz mózg ma rownież śmieciowa dieta, przede wszystkim cukier. Najgorszym jednak koszmarem dla inteligencji mało ambitne programy telewizyjne i wątpliwej jakości wiadomości zalewające nas w internecie.

Powyższego dowiedziałem się z Angorki, która jest wkładką dla dzieci tygodnika Angora. No i jak tu się nie cieszyć, że urodziłem się w tych dobrych dla inteligencji latach. Żeby jednak nie było, że się wywyższam, znam mnóstwo ludzi urodzonych po mnie i przede mną którzy mi w tym temacie imponują.

Oczywiście rok urodzenia nie ma tu najmniejszego znaczenia. Słuchałem kiedyś bardzo często George’a Carlina, komedianta solo. W jednym ze swoich tekstów w sposób sobie charakterystyczny ośmieszał amerykańską edukację. Podsumował to tym, że władzy właśnie o to chodzi by kształcić jak najwiecej bezmyślnych członków naszego społeczeństwa bo nimi łatwiej manipulować. Coś w tym jest, co chyba potwierdzają te badania.

Źródło: Angorka nr. 25 z 23 czerwca 2019.

27 myśli na temat “Manipulanci i manipulowani

Dodaj własny

  1. Przeglądam i ja Angorkę bo warto wiedzieć o czym dzisiaj młodzi ludzie rozprawiają. To wydało mi się również interesujące.
   Powodzenia z wnusią. Moja ma dopiero dwa latka i chyba będę musiał skoncentrować się na rodzicach. Oni bez technologii chyba byliby mocno zagubieni.

   Polubione przez 1 osoba

 1. Aby korzystać z papierowej książki telefonicznej trzeba znać alfabet. Jeżeli ktoś poszukuje danych o instytucja powinien znać również ogólne zasady struktury organizacyjnej firm, urzędów, instytucji, itp.
  Wychowaliśmy milionowe rzesze debilnych osobników z przyrośniętymi do ucha lub do ręki „srajfonami”, którzy są totalnymi analfabetami w zakresie użytkowania technologicznego sprzętu. To musiało się tak skończyć.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Nie wiem jak to z tą inteligencją jest, ale dawno zauważyłam, że wiedza ogólna u młodych ludzi często kiepska, co widać choćby po teleturniejach…ale testowania przez lata zrobiła swoje, nie mówiąc o małej liczbie lektur w szkołach.

  Polubienie

 3. To widać między innymi po tym, jak spada poziom nauki. To jest trochę zamknięte koło, bo ten poziom spada od lat więc młodzież się do tego przyzwyczaiła i ci mądrzejsi nie mają szansy wymagać od siebie więcej. Słowem uczą się tego co im się daje i na tym co w tych programach nauczania jest.
  Marek, a Ty mi napisz proszę dlaczego Ekwador od 2 dni nie raportuje w zakresie COVID? Wiesz coś na ten temat? Bo przecież nie dlatego, że nikt nowy o 2 dni nie zachorował.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Mam podobne zdanie. Wszechobecne pójście na łatwiznę musiało się tak skończyć. Nie wyglada to dobrze.
   Jeśli chodzi Ekwador i wirusa. Szczerze mówiąc przestaliśmy czytać na jego temat. Przede wszystkimi powodu, że praktycznie rzecz biorąc ilość sprzecznych ze sobą informacji świadczy o tym, że chyba nikt nic nie wie, poza tymi, którzy nas tym syfem uraczyli (zaczynam skłaniać się ku teoriom spiskowym).
   Ostanie informacje mówią, że tempo zachorowań spadło. Tymczasem żadnych obostrzeń się nie likwiduje a wręcz odwrotnie, wprowadza nowe. Kompletna paranoja. Tutaj generalnie mówi się o zaniżonej ilości zachorowań, przed wszystkim ze względu na niemożliwość wykonania prawidłowych testów. Czy to prawda? Nikt nic nie wie. Nie odczuwamy jakiego chaosu tutaj. Mówią nawet, że sytuacja w najgorszej prowincji czyli Guayas też już została opanowana. Nie stery mam wrażenie, że wirus, podobnie jak na żalem świecie tak i tutaj stał się tematem politycznym. Każdy chce coś na nim ugrać dla siebie, niesprzeczności pomoc ale przez wytykanie błędów sprawującym władze. Jak będę miał więcej informacji to może napisze jakaś notkę.
   Trzymajcie się zdrowo i pozdrawiamy.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Może i dobrze, że przestaliście czytać na ten temat. Ja w pewnym momencie zaczęłam wpadać w panikę, a przecież nie wiadomo ani, czy zachoruję (ja albo rodzina), ani czy przejdziemy to na ostro. Nie jest dobrze, ani u nas, ani u Was, ale przecież nie jest tragicznie. Wy również trzymajcie się zdrowo!! Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

 4. „Najgorszym jednak koszmarem dla inteligencji mało ambitne programy telewizyjne i wątpliwej jakości wiadomości zalewające nas w internecie.” – to może być to. Ja w ogóle nie oglądam tradycyjnej telewizji. Leci w niej sieczka dla idiotów.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Rozwój technologii nie tylko wpływa na naszą inteligencję ale także może spowodować to że za kilka lat młode pokolenie zapomni jak się piszę ręką nie wspominając o znajomości np. ortografii bo przecież piszą w komputerze same się podkreślają błędy. Zaczynam to obserwować u mojego dziecka.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Słowiki nie płaczą

Wynurzenia trzeźwiejącej narkomanki z dwubiegunówką

Co zostało na alei róż...

Jestem swoją myślą, rzuconą w świat, pomiędzy codziennymi tysiącami innych twarzy... Wyznania Milargos.

Melanż

Mam zakaz chlania, cale szczęście jebie zakazania

heygoodway

blog podróżniczo-lifestylowy

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

seashelllove

Z miłości do muszelek i niebanalnej biżuterii

Wymiar Zdrowia

Dietoterapia online, konsultacje z dietetykiem przez internet. Indywidualne plany żywieniowe oraz gotowe jadłospis online.

RomanticSugar94

„Styl to sposób na zamanifestowanie tego, kim jesteś, bez konieczności mówienia”. – Rachel Zoe

Księga Myśli

Cytaty, cytaty w formie graficznej, myśli, sentencje, aforyzmy, książki, ciekawostki. Daj się zainspirować.

skowron pisze

mała cząstka mnie / little part of me

. . .

love each other like you are the lyric and they are the music

Banter Republic

It's just banter

Yelling Rosan Blogi

is award free one

cocinaitaly

comida italiana

%d blogerów lubi to: