Fotka z czterdziestej drugiej

Manhattan, serce miasta Nowy Jork. Najczęściej odwiedzana dzielnica. Jego centrum to oczywiście Time Square i Broadway. Miałem przyjemność odwiedzić te miejsca parę razy.

Manhattan robi spore wrażenie. Jednak w nocy potrafi kompletnie zaskoczyć. Po wyjściu ze spektaklu teatralnego, który na Broadwayu zwykle zaczyna się o ósmej wieczorem i trwa niespełna trzy godziny, wydawałoby się, że ulice będą o tak późnej godzinie już spokojne. Nic z tych rzeczy. Manhattan nie śpi. Pootwierane kafejki i morze ludzi dookoła namawia do dalszego imprezowania.

Nie lubię dużych miast i pewnie nie potrafiłabym żyć w tym zgiełku. Jednak te raz na jakiś czas wypady do teatru zawsze mnie ekscytowały i pozostały mocno w mojej pamięci.

Jedną z głównych ulic tej dzielnicy jest ulica 42. Większość ich jest ponumerowana. Jedne zwane są alejami inne znów ulicami. Czterdziesta druga prowadzi do tunelu pod rzeka Hudson, stąd trafik zawsze tutaj jest wręcz niemożliwy. To też swego rodzaju centrum rozrywkowe z różnymi atrakcjami. Jazda tą częścią miasta nigdy nie należała do przyjemności.

Aż zjawił się świrus. Dopadł on Nowy Jork dość mocno. Spowodowało to wprowadzenie określonych restrykcji dla całego miasta.

Nie, ja wciąż w Ekwadorze. Znajomy syna wybrał się na Manhattan i zrobił fotkę z czterdziestej drugiej. Znając ową ulice z autopsji już sam jej dzisiejszy wygląd przyprawia o ból głowy. Zdawać by się mogło, że to niemożliwe, że nic nie jest w stanie utrzymać nowojorczyków w domach. A jednak.

33 myśli na temat “Fotka z czterdziestej drugiej

Dodaj własny

 1. U nas ulice wszystkich miast opustoszały. Nie ma co się dziwić, jeżeli mamy do wyboru siedzenie w domu,albo zdychanie na jakiegoś wirusa to wybór jest oczywisty… Choć takie widoku są strasznie przygnębiające… Miasta które jeszcze niedawno tętniły życiem dziś wyglądają jak wymarłe…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Uwielbiałem te wypady raz na jakiś czas. Pamietam pierwszy był Phantom of the Opera. Potem jeszcze wielokrotnie byliśmy na innych sztukach i musicalach. Fajne wspomnienia. Ameryka to piękny kraj ale bardzo kosztowny ostatnimi Laty.

   Polubienie

 2. Jakie czasy takie i życie. Byliśmy otwarci na to, co życie niesie, a teraz wykonujemy ruch w drugą stronę. Byłem w NY przez trzy dni w 1984 r. Trochę zobaczyłem, ale przy ogromie tego miasta było to ograniczone do Manhattanu właśnie i to tylko do jego centrum. To był mój pierwszy kontakt z Ameryką, więc możesz sobie wyobrazić jakie były moje wrażenia.
  Na pierścieniu Króla Salomona wyryto napis :Wszystko przeminie…
  Może zamówimy sobie takie cudo?

  Polubienie

  1. Wylądował w Stanach pięć lat po Tobie. Pierwsze dwie noce spędziłem tez na Manhattanie ale w tej gorszej części. Prawdziwy odkryłem trochę później.
   Coraz więcej speców przewiduje coraz gorsze scenariusze. Obyśmy Czesław nie dali się temu świrusowi. Powiedzenie Salomona jest uniwersalne to impierscien dobry na każdą okazje.

   Polubienie

 3. Moj szwagier jest zawodowym kierowcą jechał w tym tygodniu przez Monachium, dzwonił dzisiaj i mówił że praktycznie bezruch miasto, które zawsze trudno było przejechać teraz świeci pustkami, u nas też pokazywali zdjecia dużych miast Kraków, Poznań, Warszawa wszedzie pusto. Ale dobrze że przestrzegamy zasady izolacji.

  Polubienie

 4. To nigdy nie minie całkowicie, nawet jeśli pokonamy koronę, lęk pozostanie. Idą czasy pustych ulic, nawet na 42-giej, i bezpiecznych odległości od drugiego człowieka. Przystosujemy się?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

sudeckie klimaty

hipsters and cowboys

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

transcendentphoto.com

professional photography - going beyond ordinary limits

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

%d blogerów lubi to: