Świat według Wuja Sama

Odkąd Stanami zaczął dowodzić podejrzany blondyn sytuacja na świecie znacznie się pogorszyła. Być może jego rządy dały jakieś wymierne korzyści krajowi. Jeśli nawet tak się stało to nie musiała być to koniecznie jego zasługa. Wszelkie zmiany ekonomiczne nie dokonują się bowiem z dnia na dzień. Jest to proces wieloletni. Pewnie zatem w pobudzeniu Stanów za czasów Donka miał swój udział równie Obama.

Podobnie jak kaczystów w Polsce jemu też udało podzielić się Amerykanów. Jedni nie mogą go ścierpieć, inni zaś są kompletnie nim zaślepieni. USA to już nie ten kraj, który ja pamietam kiedy do niego przyjeżdżałem. To wciąż niewątpliwie potęga ale już nie kraj, w który ślepo zapatrzone są inne państwa, no może poza rządem znad Wisły. Dzięki temu populistyczno-nacjonalistyczne pokrzykiwania szeryfa z Białego Domu spodobały się sporej części ludności.

Co jednak Donek zrobił dla świata? Niewiele albo nawet nic. Śmiem nawet twierdzić, że pogorszył jego bezpieczeństwo.

Na początek swojej prezydentury zawziął się na Meksyk. Bezsensowna budowa muru niczego nie polepszy ale pomysł kupili jego wyborcy. Stany były są i będą miejscem pielgrzymki za pracą mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Mur tego nie zmieni. Kiepska gra pod publikę i na emocjach sfrustrowanych ludzi. Nikt już dzisiaj nie pamięta, albo woli nie pamiętać, że obecny prezydent bardzo chętnie zatrudniał nielegalnych pracowników, w tym Polaków, na swoich budowach. Kto miał zarobić na taniej meksykańskiej sile roboczej już zarobił. Nie pojmuję zatem tej idei uszczelniania granicy. Ale niech tam, to takie niegroźne dziwactwo, które kupił amerykański patriota.

Groźniejszym okazała się wojna celna z Chinami. Rozumiem, że bilans handlowy z tym krajem jest dość niekorzystny i zapewne coś z tym trzeba było zrobić. Chiny to jednak nie jakieś państewko, z którym można robić co się komu rzewnie podoba. Zalew tanich towarów z tego kraju dokuczył nie tylko Stanom Zjednoczonym. Tania siła robocza, inny stosunek do pracy dają Chińczykom olbrzymia przewagę na wielu rynkach. Przeciętniak tego nie rozumie. Nikt nie chce zapytać co się właściwie stało z przemysłem samochodowym w Stanach? Odpowiedź dość prosta, poszedł tam gdzie tania siła robocza. Z tego wynika, że Chińczykom nie wolno wykorzystywać różnic w płacach natomiast amerykański właściciel już może. Ludowi sprzedano jednak tylko wygodną stronę medalu o tej niepasującej do obrazu lepiej nie mówić.

Tak zwany outsourcing to tez amerykański wynalazek. Mnóstwo tutejszych korporacji za mniejsze wynagrodzenia zatrudnia specjalistów z wielu dziedzin w ich rodzimych krajach.

Amerykański prezydent wyciąga z tego obrazka na potrzeby publiki tylko to co mu i klasie, która reprezentuje, pasuje.

To jednak nie koniec „światowych” poczynań Donka. O innych w następnym wpisie.

34 myśli na temat “Świat według Wuja Sama

Dodaj własny

 1. Populizm jest tutaj chyba jedyną odpowiedzią i trendem zapewniającym najskuteczniejsze dojście do władzy. Kandydat „do rządzenia” mówi to co w danej chwili i otoczeniu oczekują jego słuchacze. To umożliwia nowoczesna technologia identyfikacji ludzi – „dajcie nam człowieka, a my powiemy kim on jest, i jakie ma poglądy”. Oczywiście stoją za tym olbrzymie pieniądze, ale niektórym to może się opłacać, innym nieco mniej – np. M. Bloomberg zrezygnował z kandydowania po wyrzuceniu na kampanię pół milarda dolarów:
  https://tvn24.pl/swiat/wybory-prezydenckie-w-usa-miliarder-michael-bloomberg-rezygnuje-z-walki-o-nominacje-partii-demokratycznej-4298231

  Polubienie

  1. Niewątpliwie populizm jest dzisiaj na fali. Mówią, że obecny wirus ich mocno zweryfikuje. Trump napewno bardzo dobrze odczytał nastroje wśród Amerykanów. Stara się je podtrzymać, bo to przecież rok wyborczy. Światu jednak nie pomógł a wręcz odwrotnie chyba nie było prezydenta, który tak jemu zaszkodził
   Demokrata miliarder…ta formuła raczej miała małe szanse. Choć i wśród tych demokratów nie mogą narzekać na biedę.

   Polubienie

   1. Ale chyba nie można tego powiedzieć o Obamie. Jego prezydentura była zbawieniem dla USA (i połowy świata) i gdyby mógł być wybrany na trzecią kadencję, to byłby. Podobnie jak prezydentura Clintona. Świat zmierza w stronę stania się Chińską Republiką Ludową.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Obama nie wywoływał chyba aż tak skrajnych emocji. Chociaż znam osoby, które go wyjątkowy nie tolerowały. Clinton to już inna para kaloszy. Sądzę, że on rozpoczął niszczenie Stanów. Przejął kraj w całkiem dobrej sytuacji. Oddał do jednak już w kryzysie, który po części sam spowodował.

     Polubienie

    1. Młody Bush to jedna z największych pomyłek w historii amerykańskich prezydentów. To jednak Clinton zafundował Stanom North American Free Trade Agreement, po którym upadło Detroit i przemysł samochodowy. Niestety widoczny efekt tego dopadł Busha. Clinton przyznał, że to była pomyłka. To właśnie za jego czasów rozpoczął się ten outsourcing. Dzisiaj to widać szczególnie ostro. Myśle, że gdyby Clinton okazał się tak dobrym prezydentem jak on chciałby siebie widzieć to pewnie Hilary by wygrała z Trumpem i Obamą. Jednak ludzie mieli już dość Clintonow.

     Polubione przez 1 osoba

 2. Ja postrzegam go jako prezydenta konfliktu, buty i chamstwa… Co prawda wszyscy ostatni prezydenci USA coś na sumieniu mieli, ale akurat on, jego sposób bycia, wywołują we mnie negatywne odczucia… To taki Amerykański odpowiednik Kaczyńskiego…A to w moich ustach komplementem nie jest…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Jest niewątpliwie wiele podobieństw między nim a Kaczyńskim. Kierują się tym samym, władza za wszelka cenę. Nasz Kaczorek-potworek może jednak zniszczyć tylko nasz kraj, co zresztą robi. Donek niszczy świat. I tez mało go to obchodzi.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Donalda pamietam jeszcze z czasów, kiedy był młody i paskudny, a jego czeska żona miała na imię Ivana i była o wiele mądrzejsza niż obecna. Niektórzy nie powinni być bogaci, bo wydaje im się, że są nieomylni 😦

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Bursztynka

Cała ja:)

Spisane na kolanie

We and nature

Katie's Planners

Tworzę piękne i minimalistyczne kalendarze, notesy, plenery cyfrowe oraz do druku, także autorskie narzędzia i szablony ułatwiające organizację i wcielanie planów w życie.

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

sudeckie klimaty

we also dare to dream

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

%d blogerów lubi to: