Rzecz o imionach

Im dłużej jestem w Ekwadorze tym bardziej jestem przekonany, że to jednak dość dziwny kraj. Nie znam jego historii i raczej się nie zapowiada żebym poznał, stąd być może trudno mi zrozumieć to z czym się spotykam od czasu do czasu.

Ameryka Południowa to zawsze była strefa wpływów Wuja Sama. Panoszył się tutaj i wciąż panoszy. W jednych krajach więcej w innych mniej. Dlatego zapewne ten kontynent każdemu kojarzy się z tak dużą ilością zamachów, przewrotów wojskowych i wielokrotnych zmian władzy. Amerykanie niechętnie patrzyli na kogokolwiek, kto chciałby kontestować jedynie słuszną i najlepsza demokracje świata. Może ona i dobra tylko, że w biednych krajach, w których dysproporcje są już na samym początku olbrzymie a potem się tylko pogłębiają, to ona nie do końca zdaje egzamin.

Bohaterem niemal każdego kraju na tym kontynencie jest Che Guevara. Wlał on nadzieje w serca upokorzonej biedoty, która uwierzyła, że można żyć inaczej. Wojsko popierane przez USA tłumiło te wszystkie powstania dość brutalnie. Zwycięstwo Salvatora Allende w Chile trwało tylko chwile. Został dość szybko obalony o czym każdy wie z historii.

Widać jednak, że te ruchy społeczne, zapoczątkowane pewnie na Kubie a potem kontynuowane w innych krajach opierały się na zasłyszanej wiedzy o państwie sprawiedliwości społecznej za jaki musiał być uważany Związek Radziecki, ówczesna nazwa dzisiejszej Rosji, dla przypomnienia tak na wszelki wypadek. Nie mam pojęcia czego uczą tutaj w szkołach na jego temat. Nie mam jednak wątpliwości, że w mniemaniu wielu Ekwadorczyków, może i nawet obywateli innych państw z tego kontynentu, Lenin i Stalin to bohaterowie, którzy dali biedocie szanse na lepsze życie. Czy to Guevara tak rozsławił bohaterów Związku Radzieckiego? Nie wiem. Dość jednak powiedzieć, że Lenin jest jednym z najbardziej popularnych imion. Podobnie zresztą jak i Stalin. Pisałem już o tym w jednej z moich notek. Naszym prezydentem jest Lenin Moreno. Słyszałem też o innych Leninach. Jakoś nie trafił mi się żaden Stalin. Aż do ostatniego tygodnia. Płacę oto rachunek w kasie w sklepie spożywczym i oczom nie wierzę. Kasjer nie mógł mieć więcej niż dwadzieścia parę lat. Na jego szyi zawieszona była kartka z jego imieniem, co jest tutaj standardem. A na kartce jak byk Stalin. Nie szło go wylatać okoliczności nadania mu imienia. Jeśli przyjąć, że miał dwadzieścia pięć lat to musiał się urodzić gdzieś w okolicach dziewiecdziesiątegopiątego roku. Widać Stalin w świadomości niektórych, niczym Lenin, wiecznie żywy.

25 myśli na temat “Rzecz o imionach

Dodaj własny

 1. Żeby Ci ludzie wiedzieli kim naprawdę był Stalin to pędem popierdzielili by do urzędu zmieniać imiona!!! 🙂 Propaganda czyni cuda i robi wyrwy w mózgach nawet i następnych pokoleń!! Ale nie ma co się dziwić Ekwadorczykom! Zobacz co się dzieje u nas! Prawie połowa Polaków przez PiSowską propagandę ma zrobioną papkę z mózgów. Nie brak ludzi którzy uważają Kaczyńskiego za wybitnego Polaka i zbawcę narodu….

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tutaj wciąż maja mizerne pojęcie o dokonaniach Lenina i Stalina. Słyszałem, że dzieciakom dawano tez na imię Hitler. Ameryka Południowa leży z dala od tych wszystkich europejskich wydarzeń. Wiedzę mają zatem zasłyszaną.
   Gorzej z nami. My jesteśmy w centrum a jednak pozwoliliśmy TVP żeby nas zainfekowana szambem.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Mój ś.p. sąsiad miał na imię Adolf, możliwe że też pozostałość po pewnym idolu 🙂 Młodzi Rosjanie też wierzą że to Stalin wyzwolił Europę przed Hitlerowcami, ale o tym że wcześniej ów Stalin z Hitlerem spiskował już nie wiedzą… Historia jest jak plastelina, każdy lepi ją jak chce, a potem ludziom pierze się tym mózgi…

    Polubione przez 2 ludzi

    1. Dobrze powiedziane…historia jak plastelina..jeśli lepią ja ludzie pokroju Stalina czy Hitlera i masy dają się temu nabrać to potem płacimy za to okrutna cenę. Kaczyński tez lepi swoją wizje..oby cena nie była podobna do jemu podobnych.

     Polubienie

 2. Stali i Lenin szpeci po czynach swoich. Nosić imię zbrodniarza nie chciałabym. Cóż on nie maja pojęcia o prawdzie. Masz rację kojarzą z pomocą biednemu ludowi, co to zabrano bogaczom a chłopom dano. Marku wrzuciłam Twój adres bloga na moim ostatnim poście i o Tobie troszeczkę popisałam. Mam nadzieję, że mogłam i nie pogniewasz się. Uściski Basia

  Polubione przez 1 osoba

   1. Tak właśnie pisała Ultra. Ale ja mam złe skojarzenia i nie chciałabym aby mój wnusio był Stalinem. O matko, nie. Mareczek to rozumiem, ale nie Lenin, Adolf..

    Polubione przez 1 osoba

    1. Lenin Moreno, który jest prezydentem Ekwadoru nie ma najlepszych notowań. Popatrz, że chyba nie ma kobiecego imienia, które tak źle by się kojarzyło. Same patronki, a Basię kochają wszyscy górnicy…nie tylko.

     Polubione przez 1 osoba

    2. Ha ha ha górnicy, umierający ludzie, bo też patronka śmierci, żeglarzy i ludzi ciężkiej pracy. tak tak Marku wielu mnie przyzywa i kocha!!! A Marek absolutnie męskie, nie ma Markowej, tak jak Jan i Janina Staś i Stanisława, Krzysztof, Antoni…

     Polubione przez 1 osoba

    3. Moim zdaniem więcej Cię kocha. Przecież w Barbórkę cały kraj świętował. Ciężka praca powiadasz, widać i moją patronka jesteś. Ostatnio zwożę drzewo do kominka taczkami. Pomyśle jednak o Tobie jako patronce i będzie mi napewno łatwiej. Marek typowy chłop, Barbara zaś typowa dziewczyna.

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

NA SATURNIE

jestem na innej orbicie, a tu jest chaos

Pisane Kobiecą Duszą

Witryna Internetowa Pisana Kobiecą Duszą*** The website has a google translator

Listy i [inne] brewerie.

"Plus ratio quam vis".

kosmiczne lata

papa was a rolling stone

Pielgrzymi

Z głową w chmurach po bezdrożach

Architektura doświadczeń

Proste doświadczenia i skomplikowana rzeczywistość

notatki na mankietach

mysli szybkie, mysli smiale, wszystkie mysli duze i male...

𝓛𝓾𝓼𝓽𝓻𝓸 𝓬𝓸𝓭𝔃𝓲𝓮𝓷𝓷𝓸ś𝓬𝓲 - 𝓴𝓪𝓵𝓲𝓷𝓪𝔁𝔂

𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝒷𝓎ł𝒶𝓂 𝐸𝓌ą 𝒯𝑜 𝓃𝒾𝑒 𝒿𝒶 𝓈𝓀𝓇𝒶𝒹ł𝒶𝓂 𝓃𝒾𝑒𝒷𝑜 𝒞𝒽𝑜𝒸𝒾𝒶ż 𝒹𝑜𝓈𝓎ć 𝓂𝒶𝓂 ł𝑒𝓏 𝑀𝑜𝒾𝒸𝒽 ł𝑒𝓏, 𝓉𝓎𝓁𝓊 ł𝑒𝓏 𝒥𝑒𝓈𝓉𝑒𝓂 𝓅𝑜 𝓉𝑜, 𝒷𝓎 𝓀𝑜𝒸𝒽𝒶ć 𝓂𝓃𝒾𝑒

Myśli (nie)banalne Joanny

Moje spojrzenie na świat

FacetKA

... bo ktoś musi nosić spodnie!

365 dni w obiektywie LG/Samsunga

365 days a lens LG/Samsung

rymki i nie tylko

Przed wejściem tutaj nie musisz konsultować się z żadnym lekarzem, farmaceutą, a nawet z rodziną, gdyż treści tu zawarte z pewnością nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu i życiu,

Burgundowy Kangur

Zawiłości codzienności

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

Bursztynka

Cała ja:)

Spisane na kolanie

We and nature

%d blogerów lubi to: