Na odludziu

Siarczyste ścierwo i splunięcie w swoją stronę usłyszał i doświadczył jeden z blogerów. Podpadł kupującej Gazetę Polską tym, że kupował Tygodnik Powszechny. Dostało się też kioskarce. Możecie o tym przeczytać sami https://wczorajszefotografie.wordpress.com/2020/02/15/jeszcze-obled/

Zbieram się do podróży w rodzinne strony i mam mieszane uczucia. Jestem daleki od generalizowania, mam jednak wrażenie, że stopień schamienia naszego społeczeństwa jeszcze nigdy nie był na tak niskim poziomie. Nie sądzę aby to była tylko nasza przywara. Mało mnie jednak interesuje jak jest w innych krajach. Przerażajace jest to co się dzieje w moim domu.

Nie ulega wątpliwości, że za taki stan rzeczy odpowiadają przede wszystkim ludzie i instytucje, które kiedyś bardzo dawno temu cieszyły się względnym autorytetem społecznym. To właśnie one schamiały w pierwszej kolejności a lud przyjął ten stan rzeczy jako normę i standard.

Walka o władze przestała być wymianą argumentów a stała się bezlitosnym linczowaniem kontrkandydata. Nikt już nie kontroluje słów ani gestów. Nikt nie sprawdza wiarygodności zasłyszanych informacji. Wszystko polega na tym aby dobić, zgnoić, ośmieszyć, opluć i obrzucić błotem. To się sprzedaje, to właśnie kupuje ulica, ze swoją świetoszkowatą mentalnością pozbawioną samokrytyki.

Mieszkam na prawie odludziu. Wielu z tych, którzy nas tutaj odwiedzili pyta nas czy nie tęskno nam do ludzi. Nie, zdecydowanie nie. Męczą mnie ludzie swoim brakiem akceptacji, że ktoś może być inny od nich, że można myśleć inaczej. Męczy mnie fałszywe bohaterstwo i takiż patriotyzm. Przyprawia mnie o mdlenie przedefiniowanie wszystkich wartości, które kiedy kojarzyły mi się z czymś pozytywnym. Bezzasadna nienawiść, niczym nieuzasadniona wrogość do inności na jednym biegunie i przyklaskiwanie oszustom i oportunistom, hipokryzja, akceptacja kłamstwa na drugim to dzisiejsza codzienność w postępowaniu tak zwanych ludzi. Wyjątki tylko potwierdzają regułę.

Podejrzewam, że podobne problemy mają miejsce w wielu krajach w tym i w Stanach, i w Ekwadorze. Nikt jeszcze jednak nie nazwał mnie ścierwem ani nie splunął w moją stronę tylko dlatego, że czytam inny periodyk.

Tak, czuje się dobrze na odludziu.

Człowiek żyjący w małej grupie żyje w większym świecie.

58 myśli w temacie “Na odludziu

 1. bfcb 17 lutego, 2020 / 3:45 pm

  Tytuł periodyku, to dla spluwającej był zapewne symbol poglądów wyznawanych, w jej mniemaniu, przez kupującego. Chyba nie przyszło tej Pani do głowy, że może kupujący chce poznać myśli tych, z którymi się nie zgadza i dlatego kupuje taką, a nie inną gazetę. No a przecież mogło tak być. Choć tym razem tak nie było.

  Polubione przez 1 osoba

  • Widzianezekwadoru 17 lutego, 2020 / 5:40 pm

   Rzeczywiście scenariusz przyczyn czytania tej a nie innej gazety mógł być inny. Tak czy inaczej żeby uliczny kiosk stał się przyczynkiem do takich zachowań to jest delikatnie mówiąc żenujące.

   Polubione przez 1 osoba

   • bfcb 17 lutego, 2020 / 6:07 pm

    Stąd moje pytanie o obłęd. Może ta Pani była po prostu niezrównoważona…

    Polubione przez 1 osoba

    • Widzianezekwadoru 17 lutego, 2020 / 11:14 pm

     Nie wiem jak to określić. Mi się to kojarzy przede wszystkim z prymitywizmem wynikającym z nieuctwa i braku doświadczenia. Wiedza tego typu ludzi jest efektem czegoś zasłyszanego nie do końca potwierdzonego ale mieszczącego się w ich wąskich horyzontach. Żałosne.

     Polubione przez 1 osoba

    • bfcb 18 lutego, 2020 / 1:35 pm

     Ja się zaś ograniczam do stwierdzenia, że po prostu nie wiem skąd to. Może kiedyś socjologowie, antropolodzy kultury i filozofowie zbadają porządnie nasze tu i teraz i dadzą jakąś diagnozę. Ja mam za malutki rozumek na to co oglądam.

     Polubienie

    • Widzianezekwadoru 18 lutego, 2020 / 2:06 pm

     Owsiak kiedyś powiedział, że ludzie powinni spędzać przynajmniej dwa lata w innej kulturze, by poznać jej sposób myślenia. To do mnie bardzo przemawia. Stąd moja teza o prymitywizmie tej pani, wynikającym z wiedzy zasłyszanej.

     Polubione przez 1 osoba

    • bfcb 18 lutego, 2020 / 2:19 pm

     Może to prymitywizm, może najzwyklejsze szaleństwo, choroba jakaś mentalna. Nie wiem.

     Polubione przez 1 osoba

 2. Stanley Maruda 17 lutego, 2020 / 4:14 pm

  Ty masz wrażenie a ja mam pewność, że takiego schamienia nie było jeszcze nigdy. Ale jak chamy rządzą to i naród chamieje 😦

  Polubione przez 1 osoba

 3. Stanley Maruda 17 lutego, 2020 / 4:16 pm

  Gdybyś przeczytał jak nazywają mnie wyznawcy PiSu pod niektórymi artykułami które czytam i komentuje to by Ci sie słabo zrobiło!! PiS w swoich wyborcach obudził taka miłość, że jeżeli któryś nazwie Cię ścierwem to i tak będzie najlżejsze na co go stać….

  Polubione przez 1 osoba

 4. szarabajka 17 lutego, 2020 / 4:42 pm

  Nie jesteś sam w tym „męczą mnie ludzie itd.” 🙂 Więcej jest takich dziwaków, w tym ja. Można jednak całkiem skutecznie zaznać spokoju stosując ostrą selekcję kontaktów. W końcu liczy się jakość, nie ilość.
  Takie chamskie zachowania są w użyciu, bo babska od GP (podobno sprzedaż spadła na twarz) czują się bezkarne. A to błąd.

  Polubienie

  • Widzianezekwadoru 17 lutego, 2020 / 5:53 pm

   Zdaje sobie sprawę, że jest takich ludzi jak ja więcej. Selekcjonuje i nie czytam, nie komentuje tego co z góry wiem, że jest propozycją przegraną. Mam zamiar jednak w kraju kupować to co chce czytać i atakowanie mnie z tego powodu jest jakąś jednostką chorobową.

   Polubienie

 5. jotka 17 lutego, 2020 / 6:04 pm

  Powiem szczerze, że chyba nigdy tak źle nie było, już w szkole podstawowej uczniowie wyzywają się od szmat, dziwek, gejów, aż strach wymieniać, a i matki włączają się w kłótnie między uczniami…

  Polubienie

  • Widzianezekwadoru 17 lutego, 2020 / 11:06 pm

   I ja mam wrażenie, że jeszcze nigdy w historii tak nisko nie upadliśmy. Chamstwo staje się postawą akceptowalną. No ale jeśli ktoś mówi „nie popieram ale rozumiem” to trudno oczekiwać zmian na lepsze

   Polubienie

 6. sagula 17 lutego, 2020 / 9:25 pm

  Ja marku proponuję odcięcie się od polityki w Polsce! Będziesz zdrowszy, kiedy ja się kulę każdego dnia i nie wierzę, że to sie dzieje!

  Polubienie

  • Widzianezekwadoru 18 lutego, 2020 / 12:44 am

   Nie da się Elu. Tam mam rodzine. Rodziców planuje wkrótce odwiedzić. Nie ucieknę od tego wszystkiego.

   Polubienie

 7. spzd 18 lutego, 2020 / 5:15 am

  pamietaj, ze swoja opinie wyrazasz na podstawie doniesien medialnych, a on co do zasady sa skrzywione i prezentuja zachowania, wydarzenia ekstremalne, lub rozdmuchane do absurdu

  Polubienie

 8. JKK 18 lutego, 2020 / 2:59 pm

  Warto zwrócić uwagę na słowa sutannowych mówiących o „tęczowej zarazie” a nie o pedofilii własnej.

  Polubienie

 9. whengirltravels 22 lutego, 2020 / 11:16 am

  Kiedy zamieszkałam w UK, pytano mnie, czy u nas są lodówki i czy je się u nas widelcami. Powiedziałam, że u nas nawet prądu nie ma. Uwierzyli. Ja teraz też uwierzyłam.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s