Wiadomości

Wszyscy albo większość z nas pamięta Dziennik telewizyjny z czasów PRL-u. Obśmiewany nieludzko przez kabareciarzy i wszelkiego rodzaju komików. Ludzie z założenia wiedzieli wtedy, że większość z informacji tam nadawanych nie ma żadnego realnego uzasadnienia. Był czas, że stopień propagandy przekraczał wszelkie granice. Mieliśmy jednak społeczeństwo tego świadome. Nikt nam nie musiał tłumaczyć co jest prawdą a co fałszem. Nie było legalnej opozycji, wolnych środków masowego przekazu a jednak ludzie wiedzieli kiedy ich nabijano w butelkę. Był nawet taki moment, że wychodziliśmy z domu na wieczorny spacer właśnie w trakcie trwania owych wiadomości na znak protestu.

Wydawać by się mogło, że prowadzący tamte wiadomości to ludzie bez ambicji i honoru, i że to ich bezkrytyczne przekazywanie wiadomości trudno kiedykolwiek, komukolwiek będzie przebić, że to już totalne dno.

No i okazało się, że byliśmy w błędzie. Dzisiejsi prowadzący mogliby uczyć tamtych czytaczy wiadomości jak się miesza ludziom w głowach. Zidiocenie z jakim mamy aktualnie do czynienia jest o tyle zastanawiające, że przecież ludzie mają dostęp do alternatywnych źródeł informacji a jednak nie decydują się z tego skorzystać.

Dziwi mnie poparcie dla PiS, nawet jeśli wziąć pod uwagę ich programy socjalne, które tak bardzo przemawiają do ludzi. Dziwi mnie przede wszystkim dlatego, że ludzie tak bardzo krytykujący czasy PRL-u, dzisiaj tak chętnie wyrzekają się szacunku do samych siebie. Nawet tamten system swoim sztandarowym programem propagandowym nie przekraczał tak bardzo, jak to ma miejsce dzisiaj, granic przyzwoitości. To jest najlepszym świadectwem na to, że w zakresie szacunku dla słuchaczy jako ogółu nie traktowano ich jak tępe bydło. Tym co dzisiaj oferują wiadomości, szczerze mówiąc, nawet ówcześni decydenci czuliby się zniesmaczeni i zawstydzeni. Tamta widownia była wymagająca i byle kłamstwa nie kupowała z takim brakiem krytycyzmu jak to ma miejsce dzisiaj. Żenujące.

No Pani Olgo trzeba będzie się z tego wytłumaczyć.

KastaWatch wciąż działa. Czy ktoś wierzy, że Ziobro nie maczał w tym paluchów?

…dla ciemnego luda to rzeczywiście wystarczy.

28 myśli na temat “Wiadomości

Dodaj własny

 1. Porównanie do DT jest trafne,ale ja poszedł bym dalej, bo nie raz widziałem urywki z Północno Koreańskiej telewizji wychwalającej reżim pod niebiosa i teraz TVP robi to samo. Gdyby Kaczyński się zesrał w majtki to w TVP obwieścili by że prezes miał spodnie pełne róż! 🙂

  Polubienie

 2. Prezydent zapowiedział, że najczęściej wymienianym w tym roku słowem będzie słowo „Sukces”. Zwolennicy interpretują to następująco: A cóż miał powiedzieć? Chyba lepiej jak ludzie się cieszą, niż jak każą im przygotować się na pogorszenie ich losu”

  Polubione przez 1 osoba

  1. Żeby tylko ci kotletowicze wiedzieli potem na kogo głosować … Obawiam się jednak, że słuchanie tej sieczki potem przekłada się na bezrozumne i bezmyślne oddawanie głosów, bo kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się prawdą.

   Polubienie

 3. Marku, a pamietasz jaki był duch w narodzie, jak wszyscy śmialiśmy się z tych politycznych dowcipów? Jacy byliśmy „zjednoczeni” w nienawiści do systemu? Jacy dzielni i solidarni, na długo przed „Solidarnością”? Jak wszyscy mieliśmy „po równo” i nie było powodów, żeby nie lubić sąsiada, który wcale nie miał lepiej (zanim się „nakradł” w erze dzikiego kapitalizmu)? Jak na klatkach schodowych w blokach unosił się zapach bimbru i odgłosy „Radia Wolna Europa”? Takie wspominki ze starych, złych czasów. Przez lata ciągle mieliśmy nadzieję, że będzie lepiej i lepiej, ja nawet naiwnie wróciłam z emigracji… A teraz cieszę się, że znowu mogę zwiać i już nie wracać, bo nie widzę ratunku dla tego kraju. Hugs

  Polubienie

  1. Pamietam to wszystko Ewo, jakby to było wczoraj. Pamiętam flaszkę z kioskiem najlepsza wódeczność w tamtych czasach. Nie było telefonów i spotykaliśmy się częściej przy kłosie oczywiście. Byliśmy zwarci i gotowi, hahaha.
   My mamy działkę w Polsce. Był czas, że chcieliśmy wrócić i się wybudować. Widać niebiosa nas strzegły. Kiepsko i czarno widzę przyszłość ojczyzny. A szkoda bo to jednak matka.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

Hobo Movie

Movies Review in the Hindi Language

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Der Amateur Photograph

Ein Blog über Optik und Photographie - A blog about optics and photography

Prefiero quedarme en casa

Un blog sobre lo que me gusta escribir

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

w poszukiwaniu perspektyw

moje bzdury, radości i frustracje

NIEZAPOWIEDZIANA

trochę na wesoło, trochę na smutno

%d blogerów lubi to: