Ideologie i narzędzia

Coraz bardziej zanikają różnice między systemem, jak wielu lubi mówić, słusznie minionym a tym, z którym mamy do czynienia obecnie. Ludzie lubią pamiętać o brakach w zaopatrzeniu, niemożliwości posiadania paszportu, barku wolności, nomenklaturze stanowisk i temu podobnych zjawiskach tak charakterystycznych dla ówczesnego ładu.

Tamci przywódcy też mieli swoją religie, zwaną socjalizmem. Niektórzy wolą określenie komunizm. Ja jednak sądzę, źe do tego systemu nigdy nie doszliśmy. Ówcześni wodzowie głęboko wierzyli w swoją nieomylność, nadrzędność partii i jej kierowniczą rolę. W ślad za tym podążały przecież określone przywileje w zakresie zajmowanych stanowisk, dostępu do lepszych towarów. Wystarczyło jedynie być po linii, przyklaskiwać partyjnym dyrygentom i głośno mówić językiem politycznej poprawności. Dobrze też było mieć jakieś dojście do kogoś na górze, to zawsze ułatwiało wiele spraw.

Tamten system nie tolerował opozycji, początkowo niszczył ją wszelkimi sposobami a potem utrudniał jej życie zakazami i prawem.

Jak jest dzisiaj? Zmieniła się tylko ideologia lecz narzędzia pozostały te same. Wywalczyliśmy sobie wolność, która dała nam olbrzymie możliwości osobistego rozwoju. Nie potrafimy jej jednak uszanować. Oddaliśmy się znowu w ręce fanatyków i fundamentalistów. Ci jednak są gorsi od poprzedników bo wykorzystują ideologię mocno zakorzenioną w naszej kulturze. Chrześcijaństwo przecież to nic innego jak odmiana ideologii. Wielu uważa, że to ono pozwoliło nam przetrwać najtrudniejsze czasy w naszej historii. Sporo w tym jest prawdy. Dziś jednak stało się ono narzędziem w rękach hipokrytów, cyników i zdewociałych fanatyków. Podobnie jak w Polsce Ludowej, obecna władza w każdy możliwy sposób stara się nam narzucić swój sposób postrzegania świata. Nie toleruje inności, niszczy opozycję wszelkimi jej dostępnymi metodami. Im głośniej krzyczysz z obecną władzą i jej przyklaskujesz, możesz liczyć na szereg przywilejów dostępnych tylko jej najbardziej oddanym członkom. Wykorzystuje się do tego naiwność ludzi głęboko wierzących, dla których garstka klęczących wichrzycieli stała się bohaterami. Tymczasem masy dla tych herosów walki o lepsze jutro, są ni mniej ni więcej tylko mięsem wyborczym. Im ciemniejszy lud tym łatwiej nim manipulować. Lud być może i nie jest aż tak ciemny, boi się jednak przeciwstawić jedynej sobie znanej ideologii. Dodatkowo w każdą niedzielę jest indoktrynowany przez równie cyniczną co władza hierarchie kościelną.

Indoktrynacja i propaganda zabiła w masach samodzielne myślenie. Oddały się one w ręce religijnych fanatyków paradoksalnie jeszcze bardziej zmaterializowanych niż znienawidzeni wyznawcy ideologii komunistycznych.

Masy niestety tkwią w błędnym przeświadczeniu, że postawienie się aktualnie władzy to wyrzekniecie się wiary. Tymczasem winno być odwrotnie, walka z tym establishmentem to walka w obronie wartości chrześcijańskich.

12 myśli na temat “Ideologie i narzędzia

Dodaj własny

 1. Lollipop man (nie ma chyba na niego polskiej nazwy, jest to bynajmniej mezczyzna przeprowadzajacy dzieci przez ulice kolo szkoly) powiedzial mi ze Polska jest na skraju bycia wykopaną z Unii. Nie wiem na ile to prawda ale jakos sie nie zdziwilam.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ciekawe porównanie…Ja bym jednak obecne rządy porównał do modelu Putinowskiego. Putin też rzuca ludziom ochłapy, swoich hojnie obdarowuje,a tych którzy są przeciwko niemu ucisza. Z tym że już samego Kaczyńskiego do Putina nie można porównać, bo Putin ma jaja, a Kaczyński kota. Polska cofa się w rozwoju, jest zadłużana a demokracja to tylko puste słowo. Dziś próbuje się uciszać sędziów, jutro przyjdzie czas na maluczkich, bo ten mały, mściwy kutas kryjący się za tłumem ochroniarzy potrafi tylko niszczyć i deptać.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Już w mediach udowodnili, źe kaganiec na sędziów jest żywcem skopiowany z podobnej ustawy bodaj z 1958 roku jeszcze wtedy radzieckiej. Do Putina rzeczywiście mu daleko. Tamten przynajmniej nie boi się stać na czele państwa. Ta gnida to zwykły tchórz. Dodatkowo wszystko co robi, ma swoje korzenie w systemie słusznie minionym. Tak się wszystkich boi, że chce wszystko kontrolować.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Bardzo trafne spostrzeżenia zawarłeś w tym poście. Polska to jednak „ciekawa kraj” jak mawiał Zulu Gula, nie da się jednak opisać jej uogólniając etapy przejściowe. W karykaturalnym kształcie mieliśmy bowiem (a może i mamy?) wszystkie możliwe systemy od niewolnictwa, poprzez feudalizm, kapitalizm, komunizm i socjalizm. Jeżeli do tego dodać podziały porozbiorowe (kultura, oświata, geopolityka) to mamy to co mamy – ludzi z zaciśniętymi pięściami, gotowych się pozabijać, nie wiedząc nawet o co.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Gdzies to wszystko w nas twki i nie możemy się z tego wyzwolić. Żyjemy tym co było, nie umiemy patrzeć do przodu. To wszystko ojczym wspominasz powoduje, że tak łatwo nas podzielić. Będziemy się z subiektywnego postrzegania własnego podwórka dopiero gdy wróg u bram. Pamietam z „Czarnych Chmur” jak Fetting grający pruskiego murgrabiego mówił, właśnie o nas, że jesteśmy dziwnym krajem, bo u nas szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie a z drugiej strony nie jest łatwo nas podbić.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Co zostało na alei róż...

Jestem swoją myślą, rzuconą w świat, pomiędzy codziennymi tysiącami innych twarzy... Wyznania Milargos.

Melanż

Mam zakaz chlania, cale szczęście jebie zakazania

heygoodway

blog podróżniczo-lifestylowy

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

seashelllove

Z miłości do muszelek i niebanalnej biżuterii

Wymiar Zdrowia

Dietoterapia online, konsultacje z dietetykiem przez internet. Indywidualne plany żywieniowe oraz gotowe jadłospis online.

RomanticSugar94

„Styl to sposób na zamanifestowanie tego, kim jesteś, bez konieczności mówienia”. – Rachel Zoe

Księga Myśli

Cytaty, cytaty w formie graficznej, myśli, sentencje, aforyzmy, książki, ciekawostki. Daj się zainspirować.

skowron pisze

mała cząstka mnie / little part of me

. . .

love each other like you are the lyric and they are the music

Banter Republic

It's just banter

Yelling Rosan Blogi

is award free one

cocinaitaly

comida italiana

tylnymi drzwiami do raju - Mauritius

kopalnia wiedzy o Mauritiusie, informacje, ciekawostki, anegdoty

w drodze

o rzeczach, które są interesujące, bo się nimi interesuję

%d blogerów lubi to: