Zasłona dymna

Od paru miesięcy Polska żyje tak zwaną sprawą Banasia. Wciąż pełniący obowiązki prezesa NIK kryształowy Marian wije się jak piskorz aby utrzymać się na stanowisku. Nie ulega watpliwości, źe oszukiwał przy spisie swojego majątku, nie ma też dwóch zdań, że był i pewnie jest uwikłany w jakieś ciemne kontakty ze światem przestępczym. Nikt już dzisiaj nie ma watpliwości, że powołując Banasia na stanowisko prezesa NIK rządzący wiedzieli o jego nieczystej działalności. W państwie haków na tym to jednak polega, żeby na kluczowych stanowiskach mieć ludzi ślepo oddanych i w razie czego łatwych do usunięcia. Banaś spełniał te wszystkie wymagania.

Okazał się jednak zbyt pewnym siebie i dał się złapać na swoich machlojkach. Jeszcze próbował się tłumaczy o barku wiedzy lecz fakty okazały się niepodważalne. Dwukrotnie podawano, że zrezygnował z zajmowanego stanowiska i za każdym razem okazywało się to nieprawdą.

Czy rzeczywiście nie mozna się go pozbyć?

Osobiście doszedłem do wniosku, że Banaś to tylko zasłona dymna. To jego stawianie się to najzwyklejszy scenariusz, wymyślony przez prezesa albo kogoś jemu bliskiego. PiS ma zbyt wiele do stracenia a i sam Banaś też może dostać mocno po łapach jesli ta sprawa szybko nie znajdzie końca. Ten jednak musi być zgodny z wolą prezesa.

Jesli jednego dnia komisja sejmowa akceptuje wybrańców NIKosia na swoich zastępców stojąc za nim murem a już następnego dnia prezes ponownie domaga się jego rezygnacji to to dla zdrowo myślącego człowieka nie trzyma się kupy. Chyba, źe jest to ustalony plan gry.

I tak wlasnie jest w moim przekonaniu. Banaś jest gotów do odejścia problem w tym żeby razem z jego dymisją nie stracić NIKu. Kryształowy Marian zatem to taka zasłona a walka toczy się o prezesurę Izby. Ostatniaą rzeczą, której teraz potrzebuje Kaczyński po stracie Senatu to strata organu, który ma uprawnienia do kontrolowania spółek państwowych i jego urzędników. Uprawnienia NIKu są jesli dobrze się orientuje o wiele dalej idące. To byłby koniec samowoli, do której tak się przyzwyczaili rządzący.

Przyjmując mój scenariusz łatwo domyślić się co będzie dalej. Chcą zmienić zapis konstytucyjny dotyczący Izby. Nie ma na to zgody opozycji. Czas zatem na wykorzystanie tuby propagandowej czyli TVP i innych pro rządowych środków przekazu. Ludziom łatwo będzie wmówić, źe na drodze do usunięcia Banasia stoi opozycja, która blokuje działania rządu w sprawie zmian w konstytucji. Ciemny lud to kupi i znowu przeciwnicy rządu okażą się zdradzieckimi mordami. Dlatego sądzę, że gra nie idzie o krusztalowego Mariana. To władza w NIKu jest głównym powodem, dla którego Banaś udaje twardziela.

Pazerny to on zapewne jest. Czy taki twardy? Wątpię.

20 myśli na temat “Zasłona dymna

Dodaj własny

 1. Zgadzam się z tobą, ale banaś może też być tematem zastępczym. Ale jeśli twoja teoria się sprawdzi, to – będzie to oznaczać, że prezes jest lepszy od Machiavellego, Putina i Hawkinga razem wziętych. Aż mną dreszcz obrzydzenia wstrząsnął.
  PodSpodem: naiwnie myślałam, że może prezes bywał w słynnej już kamienicy w celach wyuzdawczych i stąd Banasiowa pewność siebie. Hugs from Rainland

  Polubione przez 1 osoba

  1. Prezes to wyjątkowa kreatura i zaprzedał się ciemnej stronie mocy. Im bardziej patrzę na tę operę babadiową tym bardziej nabieram przekonania, że to wszystko jest wyreżyserowane. Prezes to manipulant otoczony manipulantami. Nic innego nie potrafią tylko nami manipulować. Czuje się mocno zmanipulowany😂😂.
   Prezesa do wyuzdanych chyba się zaliczyć nie da, chyba, że jego zmanipulowane dewiacje to jakaś forma wyuzdania. Hm..to chyba nie ma większego sensu😂😂😂
   Ściskami tym razem po naszemu czyli polsku.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Jakoś mnie nie rajcuje temat Banasia, czy wcześniej Glapińskiego. To tylko symptomy walącego się domku z kart w którym toczy się walka o kasę. Prawdziwa wojna to batalia o prezydenturę, bo tu chodzi o dalsze rozkradanie państwa i zapewnienie bezkarności.

  Polubione przez 1 osoba

   1. Banaś dał się złapać i musi odpuścić. Nie tylko ze względu na siebie, ale i swojego syna. Oczywiście, że „chłop żywemu nie przepuści” i prezes odbije NIK, a za kilka miesięcy także Rzecznika Praw Obywatelskich. Ale dalej kręcić tym „biznesem” będzie coraz trudniej. PiS już nie istnieje, tylko o tym jeszcze nie wie, i to może trwać bardzo długo.
    Mnie to jednak wisi i powiewa, bo na razie jest tak, że każda opcja polityczna robiła i zrobi to samo, tylko może sprawniej i w białych rękawiczkach.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Już po synu Banasia, z tego co wyczytałem. Widzę, że straciłeś nadzieje na normalność, cokolwiek to dzisiaj oznacza. Być może właśnie dlatego chciałbym żeby prezydentem został ktoś taki jak Wadim Tyszkiewicz, spoza układu partyjnego. To pewnie, w tym systemie nie jest możliwe.

     Polubienie

    2. Nie chciałbym się ścigać na to, kto z nas więcej posiadł plotek związanych z kolejną aferą. Próbuję ogarnąć to z grubsza i całościowo, ale nie wygląda to ciekawie. Dobry rybak, albo wędkarz nigdy nie będzie mącił stawu, aby wybrać ryby, bo wie co straci – to zrobi ktoś słaby i nieudolny. Prezes od samego początku tworzy chaos, bo wtedy łatwiej złowić i władzę i kasę. Nie rozumiem tylko dlaczego opozycja urządzała się, i urządza nadal w tym chaosie, zamiast od razu czyścić stajnię? Doszedłem do wniosku, że jeszcze przez kilka pokoleń bardziej będzie się opłacał burdel w kraju niż jego porządkowanie. Oby tylko młodzi nie spostrzegli, gdzie są najlepsze konfitury. 😉

     Polubienie

    3. Nie jestem na miejscu. Wiem tyle ile przeczytam z różnych źródeł. Stram się być na bieżąco ale nie sposób wszystko wyłapać. Patrząc jednak chłodno na to wszystko z dystansu, chyba nie mieliśmy nikogo przygotowanego do przejęcie władzy po PRL może nikt się nie spodziewał że poprzedni ustrój się jednak rozpadnie. Tak czy inaczej poza Mazowieckim nie bardzo widzę premiera, który byłby gotowy do sprawowania tego stanowiska.

     Polubienie

 3. Statek stracił sterowność, a kapitan statku coraz częściej wystawia się na krytykę.
  Coraz trudniej zachować pozory, do których zobowiązuje choćby nazwa partii i jej założenia ideowe.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Obawiam się i mam po temu pewne spostrzeżenia ,że naród ma serdecznie w de co się dzieje w polityce. Pracuje sobie, żyje, zakochuje się i odkochuje i nie ma większego pojęcia co poza. Jest trochę aktywistów i oni , mając czas i ochotę , bawią się w nakręcanie nastrojów ale nakręcają sami siebie i dziennikarzy bo media wszak muszą z czegoś zyć.Piękną rozmowę słyszałam niedawno przypadkiem, o kapuście i robieniu pierogów i że jodła bezpieczniejsza dla dzieci a polityka…ha ha ha ha ha h ha ha h…Jednym za nią płacą iinni mają nadzieję ze ci się kasą podzielą.

  Polubienie

 5. Mamy, jak dostrzegam skrajnie, różne postrzeganie rzeczywistości. Pewnie daremnym szukanie podobnie widzianych obrazów ale nie mam potrzeby , równać trawnika. Wczoraj , przebiegłam pamięcią po kilku miesiącach politycznych , powodowana próbą Turcji, która usilnie chce wymordować Kurdów…i myślę sobie, że tylko Lech Kaczyński był dostatecznie inteligentnym , dla Polski, Prezydentem, prócz obecnego, by tego typu problemy rozwiązywać.Europa usilnie chce naszego powrotu do roli idioty skręcającego szczotki i kupujacego co popadnie, byle kolorowe i z zachodnim napisem. Niestety nie było rządu, poza rządem Olszewskiego, który by miał dość wiary i pewności siebie by temu się przeciwstawić.Zazwyczaj , jak to było z podpisaną przez pana Pawlaka umową gazową…cena najwyższa w Europie ….a co ….a co ,..nas nie stać…Na te święta opozycja znów próbuje narobić zamieszania ale juz coraz trudniej o pozytecznych naiwnych, którzy poniosą transparenty w chłodzie , kiedy to inicjatorzy w ciepłych bamboszach siedzieć będą.
  Co słuszne, w rządzie co raz więcej młodych, nie mających żadnych uwikłań. Nie będących jak to wszak zawsze bywało z nadania, jak sędziowie, z nadania towarzyszy a potem wujka , ojca, stryja i ileż to razy padał tekst,” przyjmij to moje ciele do pracy” , mo,że się czegoś nauczy.Nie znam powodów , które kazały rządowi na zbytni pośpiech w robieniu porządku po swojemu, ale mam nadzieję ,że i to dotarło po niejasnej , kolejnej nominacji.Izba dyscyplinarna zacznie szybciej pracować. Sędziowie zaczną być traktowani jak na to zasługują , konsekwentnie, bez hałasu i wszystko ucichnie a jeden z drugim, z poręczenia przyjęty , będzie siedział cicho by mu papierów nie sprawdzili, wyroków jakie wydawał .
  Oświata potrzebuje młodego zdolnego, służba zdrowia podobnie ale może i tego doczekać się da wszak jeśli ktoś o to poprosi Mikołaja to na pewno dostanie.
  Ja przystanę do ludzi myślących o Narodzeniu Boga, o choince prezentach, spotkaniach, pierogach. Poproszę Mikołaja by więcej ludzi widziało sens w tym właśnie . Zaśpiewam kolędę, wzrusze się przy kolejnej licytacji na szczytny cel…i nie będę się nawet zastanawiała, po co na placu ci ludzie marzną….chcą to marzną, dobrze ,że n ikt ich wodą nie polewa.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

Hobo Movie

Movies Review in the Hindi Language

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Der Amateur Photograph

Ein Blog über Optik und Photographie - A blog about optics and photography

Prefiero quedarme en casa

Un blog sobre lo que me gusta escribir

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

w poszukiwaniu perspektyw

moje bzdury, radości i frustracje

NIEZAPOWIEDZIANA

trochę na wesoło, trochę na smutno

%d blogerów lubi to: