Wszystkich Świętych w formie jaką znamy zostało narzucone rdzennej ludności, jak wiele innych katolickich obchodów, przez hiszpańskich konkwistadorów. Zanim jednak do tego doszło Indianie, w ramach swoich kultur, również celebrowali rożnego rodzaju rytuały związane z tymi, którzy udali się na wieczny spoczynek.
Ich tradycje oraz nowy sposób sprowadzony przez najeźdźców zaowocował świętem pod nazwą Fiesta Zmarłych. Indianie mają odmienne podejście do śmierci. Nie zapominając o nim zaakceptowali również model chrześcijański.
Fiesta Zmarłych to zatem dwudniowe obchody składające się z katolickich Wszystkich Świętych, obchodzonych jak wszędzie na świecie pierwszego listopada. Następnego dnia obchodzi się tutaj, podobnie jak w całej Ameryce Południowej, Dzień Wszystkich Dusz, których już nie ma wśród mas. Oba dni połączone razem tworzą właśnie Fiestę Zmarłych.
Pierwszy listopada, czyli tradycyjne święto, niczym nie różni się od sposobu w jaki jest on obchodzony na całym świecie.
Drugi listopada natomiast ma inne zabarwienie. Na ten dzień przygotowywane są tradycyjne potrawy składające się z chleba i specjalnego napoju, które przynoszone są na cmentarze i tam spożywane na grobach. Ma to umożliwić kontakt z bliskimi, którzy urzędują gdzieś w krainie wiecznych łowów. Nie wiem czy takie określenie świata zmarłych tutaj egzystuje, mam jednak do niego słabość, no i chyba nie brzmi aż tak dramatycznie jak każde inne określenie naszego odejścia do innego wymiaru.
Indianie wierzą, że w tym konkretnym dniu dusze zmarłych wracają na cmentarze by tam ze swoimi rodzinami mogli ponownie celebrować wspólnie to święto. Stąd kwiaty, potrawy i coś w rodzaju radosnej fiesty.
W Ekwadorze żyją spadkobiercy wielu kultur, każda z nich ma w sobie coś specyficznego. Większość z nich jednak przygotowuje na ten dzień chleb Guaguas i napój o nazwie Colada Morada, które zanoszą na groby by tam je spożywać wspólnie ze swoimi przodkami.
Składniki Colada Morady
Colada Morada i chleb Guaguas.
Przy wypiekaniu Guaguas bierze udział cała rodzina. Symbole na figurkach oznaczają nieskończoność.
Typowy ekwadorski cmentarz. Tutaj chowają ludzi również w pionowych grobach ponad ziemią.
Źródło. Theculturetrip.com
Jakże inaczej, a jakże podobnie!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Trochę podobnie. Z tego co słyszałem dla wielu Ekwadorczyków 2 listopada jest ważniejszy.
PolubieniePolubienie
Wyżerka z duszyczkami 🙂 Jak to mówią, co kraj to obyczaj. Jedni świętują na smutno, inni przy grobach urządzają szwedzki stół 🙂 ale wszystkich łączy pamięć o bliskich, których z nami nie ma 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Bardzo smakowite te potrawy:-)
W zasadzie my też spotykamy sie w te dni z rodzina przy stole, ale Romowie spożywają pokarmy i pija wódkę na grobach bliskich i są bardzo głośni.
Wiele podobieństw w każdej kulturze…
PolubieniePolubienie
Zasadniczo są dwie rożne postawy. W naszej kulturze przeważa jednak smutek. Są jednak tacy, którzy odejście celebrują bo to jednak przejście do lepszego świata…podobno.
PolubieniePolubienie
Wiele różnic i podobieństw, tylko śmierć ta sama.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
To by się zgadzało. Tylko chyba każdy idzie gdzieś indziej. Raj, kraina wiecznych łowów, inny wymiar, a w islamie dostają chyba jakieś dziewice.
PolubieniePolubienie
Dobrze, że u nas nie ma tego zwyczaju fiesty na grobach. Dziś było tak zimno i wietrznie, że trudno byłoby coś przełknąć.
Pozdrawiam
PolubieniePolubione przez 2 ludzi
Być może dlatego tutaj tak świętują bo pogoda dzisiaj była przednia.
Ciepło zatem pozdrawiam
PolubieniePolubienie
Dziękuję za opowiedzenie nam o tym zwyczaju, tradycji. Jak zmarł niedawno nasz bliski, to przełknąć ślinę trudno co dopiero jadło jakowe, ale jak zadawniony smutek to może, może jakoś by to uszło
PolubieniePolubienie
Mnie się wydaje, że skoro znamy nasz koniec to trzeba to zaakceptować. Osobiście nie chciałbym żadnej żałoby po sobie. Pamięć wystarczy i to ta wesoła.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
A pamiętać mogą nawet nie przychodząc na grób
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dlatego spalenie wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem
PolubieniePolubione przez 1 osoba
I moja to wola
PolubieniePolubione przez 1 osoba
I moja rownież.
PolubieniePolubione przez 1 osoba