Ciekawe czasy

Ekwador prze długie lata był krajem rządzonym przez wszelkiego rodzaju warstwy uprzywilejowane. Ludzie z dołów społecznych nie mieli zbyt wiele do powiedzenia, co gorsza nie mieli też żadnych praw.

Dopiero kilkanaście lat temu rozpoczęły się ruchy społeczne zmierzające w kierunku poprawy warunków życia najbiedniejszych. Na tej fali wypłynął poprzedni prezydent Ekwadoru Rafael Carrera. Cieszył się on wielkim poparciem szczególnie dołów społecznych, które dzięki niemu po latach ignorowania ich, zostały wreszcie dostrzeżone. Correra zrobił wiele dla Ekwadoru podczas swoich dwóch kadencji jako prezydent. Chciał zmienić konstytucję aby sprawować władze przez kolejne cztery lata. To jednak mu się nie udało. Pod koniec swej prezydentury ludzie już bardziej chcieli żeby odszedł niż pozostał.

Jego następca Lenin Moreno to członek tej samej partii. Correra poparł Moreno w walce o prezydenturę. Na tym jednak skończyła się ich przyjaźń. Po dojściu do stanowiska prezydenta Moreno mocno zaangażował się w oskarżanie Correry o nadużycia i korupcję. Nie wiele udowodnił a przy okazji stracił poparcie społeczeństwa. Dotarło to do niego. W efekcie już jest wiadome, że nie będzie się starał o ponowny wybór.

Ekwador to jedno z niewielu państw, które dotuje benzynę. Obecna jej cena jest poniżej kosztów produkcji. Nie pozostaje to oczywiście bez wpływu na budżet państwa. Jeśli do tego dołożymy wszelkiego rodzaju programy chroniące najbiedniejszych to okaże się że ten budżet już nie daje rady.

To było nieuchronne. Na początku tygodnia Moreno ogłosił koniec dotowania do benzyny, zmiany w przywilejach pracowniczych sfery budżetowej. Wyraził również zgodę na ograniczenie tychże w sektorze prywatnym, który od dawna był bombardowany coraz to nowymi podatkami na korzyść pracowników.

Z pustego i Salamon nie naleje. Zadłużenie państwa i brak możliwości finansowania wielu programów społecznych, musiał do tego doprowadzić.

Lud nie lubi jak mu się coś odbiera. Może być zatem ciekawie.

28 myśli na temat “Ciekawe czasy

Dodaj własny

 1. Ludzie lubią dostawać za nic, a nic nie powinno być za darmo, ponieważ nikt tego nie szanuje, a po wtóre eskaluje następne żądania. Budżet nie wytrzymuje, państwo wpada w spiralę zadłużenia. Ale kto się tym przejmuje. Jak to powiedział jeden z prezesów: ciemny lud wszystko kupi bez zastanawiania się. Smutne.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. Świat zatracił balans. Ktoś nami okrutnie manipuluje. Skłaniałbym się w kierunku systemu bankowego. Politycy od dawna to tylko marionetki. Lud niestety nie pojmuje konieczności zbilansowania budżetu. Ciemnota myśli, że to kwestia dodrukowania pieniędzy. Nic to Ultro, pozostało nam tylko patrzeć i wzorem Wołodyjowskiego powtarzać „nic to Baśka” w tum wypadku „nic to świecie”, trzeba nam wypić cośmy sobie nawarzyli.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Widzę, że polityka (politycy) jest taka sama niezależnie od kraju.
  A u mnie od 1 października podatek vat wzrósł z 8% na 10, ale żeby nie było zbyt prosto, rząd wymyślił sobie różne ulgi i „wsparcie” dla biedniejszych ludzi (= większosci japońskiego społeczeństwa). Jest to dosyć zagmatwane i pewnie jak to bywa w takich sytuacjach najwięcej skorzystają znajomi królika.

  Polubienie

  1. Myślałem, że Japonia nie ma problemów społecznych związanych z biednymi. Rzeczywiście, wynika mi z tego, że ten system sprawowania władzy musi upaść. To jest niezrozumiałe, żeby aż tak został zachwiany balans między posiadającymi a tymi, którzy często większość dnia spędzają w pracy jednocześnie nie mogąc sobie pozwolić na komfortowe życie. W Ekwadorze wbrew pozorom tez widać bogactwo ale to tylko garstka ludzi. W miastach jeszcze jest jako tako ale poza miastami widać sporo biedy.

   Polubienie

 3. Heh,to odwrotnie niż na naszym podwórku, bo u nas rząd nas doi a potem rzuca nam ochłapy z naszych własnych pieniędzy. Naród któremu odbiera się przywileje odwdzięczy się wcześniej czy później, bo nikt nie lubi ich tracić. Inna sprawa że rozdając te przywileje powinni mieć świadomość że to musi się wcześniej czy później tak skończyć.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

w poszukiwaniu perspektyw

moje bzdury, radości i frustracje

Lance Sheridan

Internationally Published Poet

NIEZAPOWIEDZIANA

trochę na wesoło, trochę na smutno

Słowiki nie płaczą

If you were ever in doubt, don't sell yourself short, you might be bulletproof ~~

Co zostało na alei róż...

Jestem swoją myślą, rzuconą w świat, pomiędzy tysiącami innych twarzy. Wyznania depresjonistki z syndromem DDA

Melanż

Mam zakaz chlania, cale szczęście jebie zakazania

heygoodway

blog podróżniczo-lifestylowy

seashelllove

Z miłości do muszelek i niebanalnej biżuterii

Wymiar Zdrowia

Dietoterapia online, konsultacje z dietetykiem przez internet. Indywidualne plany żywieniowe oraz gotowe jadłospis online.

RomanticSugar94

„Styl to sposób na zamanifestowanie tego, kim jesteś, bez konieczności mówienia”. – Rachel Zoe

%d blogerów lubi to: