W krainie Majów

Meksyk to dwie wielkie kultury indiańskie. Północna cześć kraju ze stolicą to wpływy Azteków. Południe natomiast wraz z Yukatanem to już Majowie.

Nie mam oczywiście pojęcia gdzie przebiegały granice. Wiem natomiast, że nazwa kraju pochodzi z języka nahuatl, którym posługiwali się Aztekowie. Mexik w tym języku oznacza właśnie Azteka. Wymawiało się to meszik, stąd już tylko krok do Meksyku.

My jednak jesteśmy na terenach majowskich. Tu nie brakuje pamiątek właśnie po tej kulturze indiańskiej. Najbardziej znany jest oczywiście kompleks w Tchichen Itzy. Jednak na trasie z Meridy do Cancun pozostałości pomajowskich jest o wiele więcej. Zdecydowaliśmy się na Kabah. Przede wszystkim na odległość i …wejściówki. Ceny tychże w miejscach gdzie turyści się pojawiają najczęściej przekraczają dwadzieścia dolarów od osoby. Kabah to tylko niecałe trzy. Zapewne mniejszy i mniej efektowny. Za to spokój, cisza bez tego całego nalotu i zgiełku turystycznego.

W każdym z tych miejsc obowiązują dwie taryfy, jedna dla Meksykan i o wiele droższa dla przyjezdnych. Czasami nawet trzykrotnie.

Czas na parę zdjęć.

Widok z bramy głównej

Na gorze siedziało ptaszysko i suszyło skrzydła.

Nie mieliśmy przewodnika zatem mogę tylko pokazać zdjęcia. Bez opisu.

Panoramy jednej trzeciej całego miejsca.

38 myśli na temat “W krainie Majów

Dodaj własny

 1. Klik dobry:)
  Mnie najbardziej zdumiewają podobieństwa w sztuce, budownictwie a także niektórych opisach starożytnych cywilizacji oddalonych od siebie o tysiące kilometrów /Egipcjan, Majów, Inków, Chin/. Naocznie poznałam jedynie Egipt.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Pozwolę sobie zaprostestować w kwestii zacofania. Majowie byli twórcami wysoko rozwiniętej cywilizacji. Zarówno w dziedzinie architektury, jak i sztuki, pisma, astronomii, rachuby czasu…
   To była wysoko rozwinięta kultura.

   Polubione przez 2 ludzi

   1. Z mojej strony protest rozpatrzony pozytywnie. 🙂🙂🙂To rzeczywiście była wysoko rozwinięta kultura. Szkoda, że nie potrafili przeciwstawić się konkwistadorom. Zostało wciąż dużo pamiątek i z tego co rozumiem są wciąż ludzie mównicy ich językiem.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Byłam w kamieniołomie w Egipcie, gdzie znajduje niedokończony obelisk. Widać na nim ślady jakiejś maszyny zdzierającej skałę w sposób, który dziś wprawia w zakłopotanie inżynierów. Musiała to być maszyna wielkości co najmniej 4 pięter. Jest też ślad po użyciu bardzo dokładnego urządzenia wiercącego. A dzisiajsi specjaliści wskazują, że wiertło pozwalające na wykonanie takiego odwiertu, z taką dokładnością i z takim skokiem zostało skonstruowane dopiero w latach 80-tych.

     Już nie pamiętam gdzie,ale chyba na płaskowyżu Giza widać niezwykłe cięcia kamieni wskazujące, jak zaawansowaną technologią posługiwali się budowniczowie piramid i innych budowli starożytnego Egiptu. Nie wiadomo, co za maszyna robiła tak precyzyjne cięcia, ale to coś tnące musiało mieć tarczę cienką, jak papier. Jaka więc musiała być technika materiałowa elementów urządzeń tnących w owych czasach?

     Znajdowane granitowe gładziutkie „cosiki”, wyglądające jak dyski „CD”, których grubość ma około 2-3 milimetry, według naukowców nie mogły być wycięte i oszlifowane z taką dokładnością ręcznie i przy pomocy prymitywnych narzędzi.

     Więc? Mieli, czy nie mieli maszyny, które „wynaleziono” w naszych czasach?
     Kto to wie?

     Polubione przez 2 ludzi

 2. Mnie również interesuje, co stało się, że te niewątpliwie rozwinięte cywilizacje przestały istnieć i znów zaczynaliśmy od zera…
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

Hobo Movie

Movies Review in the Hindi Language

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Der Amateur Photograph

Ein Blog über Optik und Photographie - A blog about optics and photography

Prefiero quedarme en casa

Un blog sobre lo que me gusta escribir

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

w poszukiwaniu perspektyw

moje bzdury, radości i frustracje

NIEZAPOWIEDZIANA

trochę na wesoło, trochę na smutno

%d blogerów lubi to: