Stan klęski humanitarnej

Coraz więcej zaczyna się mówić w Ekwadorze o Wenezueli. Kryzys jaki opanował to państwo powoli rozlewa się na cały region. Od śmierci Chaveza, krajem rządzi jego zastępca Nicolas Maduro.

Człowiek ten w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie umiał porwać narodu. Wręcz odwrotnie, w obecnej chwili poza wojskiem i paramilitarnymi bojówkami, nikt już nie stoi po jego stronie.

Sytuacja w Wenezueli przypomina jako żywo tą z Syrii. W obu przypadkach rządzą niechciani satrapowie i trzymają się władzy za wszelką cenę bez względu na koszty i ofiary ludzkie. Podobnie ma się rownież sprawa uciekinierów i wszelkiego rodzaju uchodźców, których tysiące ucieka z kraju każdego dnia. W konflikt oczywiście, jakże mogłoby być inaczej, wymieszały się zarówno Rosja jak i Stany Zjednoczone. W Wenezueli Rosjanie stanęli, dokładnie tak samo jak w Syrii, po stronie niechcianego prezydenta, natomiast Stany popierają opozycjonistów. I zabawa toczy się w najlepsze, ku uciesze przemysłu zbrojeniowego obu państw. Wojna czy jakikolwiek konflikt zbrojny to świetny interes. Rządzący watażkowie nie szczędzą kasy aby utrzymać się przy władzy. Dlatego, podejrzewam, potęgi gospodarcze nie są zainteresowane tłumieniem konfliktów a wręcz odwrotnie, im ich więcej tym ich finanse wyglądają korzystniej.

Wenezuelę opuściło już setki tysięcy ludzi, uciekając dokąd się da i gdzie się da. Ameryka Południowa to nie bogata Europa, tutaj każdy kraj boryka się z jakimiś problemami wewnętrznymi natury finansowej. Dwa największe państwa kontynentu Brazylia i Argentyna nie potrafią ustabilizować gospodarki oscylując na granicy bankructwa. Wynika to w dużej mierze z korupcji, która na tym kontynencie jest jak chleb powszedni. Z kimkolwiek bym nie rozmawiał z tubylców na temat największego problemu Ekwadoru to pierwsze słowa skierowane są właśnie w kierunku nieuczciwych polityków, którzy okradają swoje własne państwo traktując je jak prywatny folwark.

Odszedłem jednak od tematu. Fala wenezuelańskich uchodźców dotarła rownież do Cuenki. Odkąd mieszkam tutaj nigdy nie widziałem tylu ludzi proszących o pare groszy na życie. Ani Ekwador, ani Cuenca nie są w stanie zapewnić godziwych warunków życia takiej masie ludzi. Kręcą się oni przede wszyskich w miejscach najbardziej popularnych z turystycznego punktu widzenia. Wpływa to niewątpliwie na bezpieczeństwo, nie tylko odwiedzających miasto ale rownież i jego mieszkańców. Ostatnio, przyciśnięte do muru, władze miasta ogłosiły stan klęski humanitarnej w mieście. Brakuje pieniędzy, brakuje możliwości zapewnienia miejsca pobytu, brakuje możliwości znalezienia dla tej masy ludzkiej jakiegokolwiek zajęcia.

Co gorsza, zostawieni samym sobie uciekinierzy, stają się coraz bardziej agresywni w żądaniu pomocy. Coraz więcej można zobaczyć miejskich służb porządkowych, szczególnie w najpopularniejszych częściach miasta. To też wymaga dodatkowych funduszy, stąd apel miejskiego ratusza do władz państwa z prośbą o pomoc finansową.

Tymczasem końca problemu w Wenezueli nie widać. Ruskie i amerykańskie bawią się w najlepsze. Nie wiem dokładnie co mieli na myśli sygnatariuszem ONZ gdy kreowali tą instytucje. Wiem jednak, że jej znaczenie, tam gdzie w grę wchodzą interesy mocarstw jest praktycznie takie same jak ….. naszego prezydenta w procesie podejmowania decyzji w naszym kraju.

No nic na to nie poradzę, że indolencja kojarzy mi się z Nim właśnie.

17 myśli w temacie “Stan klęski humanitarnej

 1. Ultra 31 sierpnia, 2019 / 6:10 pm

  Właśnie myślę o tym samym, po co istnieją te organizacje, skoro zezwalają na exodus narodu, który z własnego kraju musi uciekać przed nieodpowiedzialnymi wodzami, władcami, a głód i poniewierka to koszmar niewyobrażalnie trudny do przeżycia.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

  • widzianezekwadoru 31 sierpnia, 2019 / 8:11 pm

   Wygląda na to Ultro, że najlepiej byłoby wypędzić gdzie gdzie diabeł mówi dobranoc żeby pokosztowali życia bez środków do egzystencji. Może wtedy….
   Sobotnio pozdrawiam

   Polubienie

 2. ulotnechwile870674553 31 sierpnia, 2019 / 6:28 pm

  To prawda. Światem rządzi pieniądz i chciwi pieniądza nieudolnie przywódcy. A dwa największe mocarstwa skupiają się na podgrzewania konfliktów, bo nic tak się nie opłaca jak przemysł zbrojeniowy i farmaceutyczny. Człowiek jest tylko dodatkiem do interesu, im gorzej, tym lepiej.

  Polubienie

  • widzianezekwadoru 31 sierpnia, 2019 / 8:13 pm

   Doskonałe podsumowanie…jesteśmy tylko dodatkiem do ich brudnych interesów. Nie ma gorszego gatunku na ziemi niż człowiek

   Polubienie

 3. Andrzej Rawicz (anzai) 31 sierpnia, 2019 / 7:15 pm

  Zastanawiałem się kiedy poruszysz ten temat, bo o imigrantach, a raczej uciekinierach, słychać było już wcześniej. Nie myślałem, jednak, że to wygląda aż tak tragicznie.

  Polubienie

  • widzianezekwadoru 31 sierpnia, 2019 / 8:07 pm

   Pisałem o tym rok temu w Nieekwadorskie problemy…i dwa lata temu w Polzuela i Kaczduro. Sytuacja już wtedy wyglądała niedobrze. Wtedy jeszcze na ulicach Cuenki nie czuło się obecności tylu uchodźców co dzisiaj. Końca konfliktu nie widać. Podobnie jak w Syrii im dłużej tomtrwa tym bardziej świat obojętnieje.

   Polubienie

 4. szarabajka 31 sierpnia, 2019 / 8:20 pm

  To straszne zostać bez dachu nad głową. Co ci biedni ludzie mają z sobą zrobić? Jaki mają wybór? Albo dać się zabić w kraju albo umrzeć z głodu na emigracji. I to jest dla mnie także ludobójstwo.

  Polubienie

  • widzianezekwadoru 31 sierpnia, 2019 / 11:10 pm

   No i jak tu się z Tobą nie zgodzić? Jemy chyba częścią jakiego cyklicznego procesu. Za każdym razem jak już ludzkość coś osiągnie to natychmiast zmierza w kierunku samounicestwienia. Tak będzie i tym razem.

   Polubienie

 5. sagula 31 sierpnia, 2019 / 8:52 pm

  Na Ziemi jest tyle wolnych miejsc, gdzie mogliby się osadzić i budować swoje przestrzenie, ale świat musi im pomóc w stworzeniu swoich miejsc do życia.

  Polubienie

  • ulotnechwile870674553 1 września, 2019 / 5:32 am

   Świat nie umie pomagać. Większość uchodźców na świecie, nie ucieka przed wojną, a przed biedą. Spora ich część szuka wygodnego życia, większość szuka normalności. Tego się nie da zweryfikować, jeśli ktoś nie ma dokumentów. Stanowią ogromny problem dla świata, ale ktoś te problemy stworzył. Zazwyczaj przy ogromnym udziale Rosji i Stanów. Jak pomaga PiS? Zamknę cię w płonącym domu i będę dostarczać wodę i żywność.

   Polubione przez 1 osoba

   • widzianezekwadoru 1 września, 2019 / 12:35 pm

    Najgorsze jest właśnie to, że większość konfliktów wywołują Rosja i Stany. Cały świat jednak jest skazany na płacenie za ich wojenki w każdym zakątku naszej planety. I nie widać aby cokolwiek mogło się zmienić w tym zakresie.

    Polubienie

 6. jotka 1 września, 2019 / 5:25 am

  Niby mamy 21.wiek a wiele zjawisk niezmiennych od stuleci i to jest dołujące dla wszystkich…

  Polubienie

  • widzianezekwadoru 1 września, 2019 / 12:29 pm

   Zaczynam być coraz bardziej przekonany, że musimy się samounicestwić, po to żeby zbudować coś, mam nadzieje, lepszego.

   Polubienie

 7. ulotnechwile870674553 1 września, 2019 / 5:33 am

  Świat nie umie pomagać. Większość uchodźców na świecie, nie ucieka przed wojną, a przed biedą. Spora ich część szuka wygodnego życia, większość szuka normalności. Tego się nie da zweryfikować, jeśli ktoś nie ma dokumentów. Stanowią ogromny problem dla świata, ale ktoś te problemy stworzył. Zazwyczaj przy ogromnym udziale Rosji i Stanów. Jak pomaga PiS? Zamknę cię w płonącym domu i będę dostarczać wodę i żywność.

  Polubione przez 1 osoba

 8. whengirltravels 2 września, 2019 / 7:40 am

  Wenezuela… niegdyś jeden z najbogatszych krajów świata. W ciągu niewielu lat populistyczny rząd doprowadził do upadku kraju. A lud na całym świecie nadal wybiera populistyczno-faszystowskie potwory, bo nie potrafi myśleć i wyciągać wniosków z historii. Ludzkość głupieje na potęgę. 😦

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s