Statystyki i głosowanie

Gdy patrzę na powyborcze mapy to zawsze mam mieszane uczucia co do ich konstrukcji. Polska niewątpliwie podzielona jest na pół i patrząc pobieżnie na rozłożenie głosów można by założyć, że Wisła jest granicą między prorządowym wschodem a opozycyjnym zachodem. To jednak nie do końca jest prawdziwy podział. Przebywam na Podkarpaciu i mam tu wielu przyjaciół. Każdy z nich zastanawia się jak to jest możliwe, źe władza pokonuje zdradzieckie mordy tak dotkliwie? Niemal wszyscy oni reprezentują poglądy niezgodne z aktualna „racją stanu” a jednak stanowią tylko jedną trzecią przy urnach wyborczych. Nie ulega wątpliwości, że poglądy polityczne spowodowały, zanik wielu przyjaźni bo jakoś ciężko się dogadać przeciwnym stronom. Każdy zatem, aby zaoszczędzić sobie zwiększonego ciśnienia, woli obracać się w kręgu, który daje mu poczucie zrozumienia. Ciężko zatem na tej podstawie zdeterminować skąd się biorą ludzie lepszego sortu.

Podkarpacie jest jednak niewątpliwie pro obecnej władzy. Jednak ujęcie tego w kategoriach całości nie jest „słuszne i sprawiedliwe” dla tych, którzy poszli głosować aby zrobić co w ich mocy by zmienić postrzeganie ich województwa.

Statystyki oczywiście nie kłamią. Nie mówią też wszystkiego. Najlepszym tego przykładem jest bieszczadzka Cisna, miejscowość położona z dala od wielkiej polityki. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że spełnia ona wszelkie wymogi miasta, które z racji swojego położenia będzie prorządowe. Tak jednak nie było w Cisnej, gdzieś na granicy województwa wygrali przedstawiciele Koalicji Europejskiej. Zasadniczo ponownie wygrała posłanka, którą znają wszyscy, i która cieszy się powszechnym szacunkiem mieszkańców. Pomimo przesunięcia jej w dół przez jej partyjnych kolegów, to jednak ona zdobyła po raz trzeci mandat europosła. Wynika z tego, że nawet w bastionie PiS – u można ich pokonać jeśli nie kończy się tylko na czczym gadaniu.

PiS-owcy z Cisnej potraktowali ten wynik jako osobisty policzek, a że „ambicji” im nie brakuje w przeciwieństwie do chęci do pracy, to donieśli na zwyciężczynię. Taka typowa maniera lepszego sortu, prezes przecież im nie płaci za porażki.

Zatem twierdzenie jakoby Podkarpacie było sPiSione, nie do końca przedstawia stan faktyczny.

Podobnie rzecz się ma z Polonią. Ta najgłośniejsza zamieszkała w Wietrznym Mieście czyli Chicago, może i jest, a raczej napewno jest prorządowa. To tylko jednak wycinek Polonii i na dodatek tej najbardziej aktywnej w mediach rządowych bo tylko tą chcą pokazywać. Osobiście oglądałem spotkanie naszego prezydenta z Polakami z Nowego Jorku. Musiał niestety chować się przed okrzykami „marionetka” i „konstytucja”.

Wiele ludzi zastanawia się na prawem do głosowania dla mieszkających na stałe poza granicami naszego kraju. Jest wiele prawdy, że nie znamy do końca realiów życia w Polsce. Wielu jednak z nas żywo interesuje się sprawami kraju i planuje nawet powrót na jesień życia w stare strony. Czy to ich upoważnia do bycia czynnym wyborcą? Ciężki pytanie. Polonia przekazywała, przekazuje i zapewne przekazywać będzie sporo pieniędzy dla rodzin w kraju. Ci ludzie często też tu inwestują i choć nie są mieszkańcami to jednak ślad ich działalności jest ewidentnie widoczny niemal w całym kraju. Zasługują zatem na to aby chronić swoje nakłady finansowe w formie oddania głosu w trakcie wyborów. Dlatego myśle, że ludzie, którzy coś tu mają, chociaż oficjalnie żyją poza granicami kraju powinni mieć prawo do głosu.

Krzykacze, którzy o kraju przypominają sobie tylko od wyborów do wyborów, niemający praktycznie żadnych związków z Polską i niewidzący siebie w kraju powinni być pomijani. Jak zdeterminować kto jest kto? Relatywnie prosto, niech decyduje o tym posiadany majątek. Tylko jak pogodzić to z Konstytucją, która gwarantuje prawo głosu wszystkim obywatelom. I tu zasadniczo jest pies pogrzebany.

31 myśli na temat “Statystyki i głosowanie

Dodaj własny

   1. Po kliknięciu [Wyślij] komentarz jest widoczny przez 1-2 sekundy i następnie ginie. To samo jest z kontami foto-anzai i legionypolskie. Wszedł ten Jan, bo go zatwierdziłeś. Zauważyłem, że innym blogerom też znikają komentarze. Spróbuj kilka razy włączyć i wyłączyć opcje komentowania, może się zresetuje złe ustawienie.
    Nie wiem jaki adres mailowy masz na myśli?

    Polubienie

    1. Marku, wykonałem ostatnią próbę wejścia z niezalogowanego i niezarejestrowanego sprzętu, która (tak jak z konta „Jan”) powiodła się. Więc dalej już chyba nie ma co kombinować.
     Jeżeli faktycznie nie zablokowałeś mnie, to zrobiła to osoba, która znała moje upublicznione konta foto-anzai i legionypolskie (bo z nich też nie mogę wejść). Poszukaj więc tych osób, które miały dostęp do Twojego kompa (albo lapka). W ostateczności możesz też „zrestartować do fabryki” wszystkie pośrednie urządzenia, takie jak modem, router, serwer, (oraz aplikacje przeglądarek i kompa), bo tam mógł się osadzić wirus, który blokuje wejścia na Twoją stronę.

     Polubienie

    2. Andrzeju, nie wiele nogę tutaj zrobić bo jestem podłączony pod sieć Wi Fi mojej siostry. Nie chciałbym, przez resetowanie spowodować jakichś problemów dla nich, sam używam iPada. Mówię to dla tego, że ponoć system operacyjny urządzeń Apple jest odporny na wirusy. Nie jestem zbytnio biegły w tych komputerowych niuansach. Samo wykonanie strony przyprawiało mnie o ból głowy. Spróbuje jeszcze z opcjami komentowania. Zobaczymy czy to coś zmieni.
     Już chwile wymieniamy między sobą komentarze. Mogę Ciebie jedynie zapewnić, że już mam trochę wiosen na karku i raczej nie usuwam czy nie blokuje nikogo bez słowa. Cenie Twoje wpisy i uwagi do moich notek. I trochę mnie zasmuciłeś, że sądzisz iż mogłem Ciebie zablokować bez wcześniejszego powiadomienia. Tak nie funkcjonuje. To tak na marginesie, bo poczułem się odrobine jak uczeń postawiony do kąta za nie odrobienie zadania. Wracając jednak do meritum naszej sprawy spróbuje zresetować komentarze.
     Pozdrawiam.

     Polubienie

    3. Wszystkie komentarze do mojego bloga pojawiają się w mojej skrzynce mailowej pod adresem marek57@me.com. To tam dają mi opcje zatwierdzenia bądź odrzucenia komentarza. Jednak gdy raz zaakceptuje komentującego, wtedy jego komentarze pojawiają się już z automatu. Mogę je oczywiście usunąć. Nigdy jednak tego nie zrobiłem nawet z komentarzami mniej przychylnymi. Staram się być otwarty. Z foto-anzai nie otrzymałem żadnego komentarza. Próbował to konto dodać do obserwowanych ale jakoś nie chce się dać. Legionypolskie, komentarz próbny przeszedł. W tej chwili jedynie problem stanowi Twoje oryginalne konto „bez komentarza”. Znalazłem w swojej konfiguracji listę ludzi, którzy mnie obserwują. Sprawdziłem czy jest jakaś różnica między Twoim kontem a kontami pozostałych obserwujących. Nie ma żadnej. Na ten moment nie potrafię zdiagnozować przyczyn znikania Twoich komentarzy.

     Polubienie

    4. Marku, jeżeli uraziłem Cię twierdzeniem, że być może zablokowałeś moje komentarze, to z góry przepraszam. Nie o to mi chodziło. Blokadę podałem jako przyczynę, która dokładnie powoduje właśnie takie objawy. Widziałem jak zniknął komentarz innego blogera, i pomyślałem, że warto Ci zasygnalizować ten problem, bo może pomyślisz, że nikt nie pisze.
     Zapomniałem, że jesteś w Polsce i korzystasz z Apple’a, a to też mogą być powody blokady. Faktycznie niczego nie resetuj, bo być może po powrocie do Cuenki wszystko wróci do normy. 😉
     Jedyne co możesz zrobić nie naruszając ustawień siostry, to dotrzeć do ustawień na WordPress’ie, bo to jest źródło bloga. Poczta e-mailowa jest tylko dodatkiem. Jest taka opcja, że raz logując się, możesz korzystać z bloga i poczty, ale to jest tak jakbyś klucz do domu trzymał pod słomianką, bo tak jest wygodniej. W panelu admina na WordPress’ie możesz zmienić wszystko, a w poczcie możesz się tylko o tym dowiedzieć.

     Polubienie

    5. Miło mi, że mogliśmy sobie wyjaśnić to nieporozumienie. Zrobię tak jak radzisz. Spróbuje tutaj jeszcze zresetować komentarze i zobaczymy. Być może po powrocie do domu wszystko wróci do normy. Szczerze mówiąc otworzyłem wszystko co było do otwarcia i na pierwszy rzut oka nie zauważyłem nic co świadczyłoby o jakimkolwiek problemie. Nie rozumiem jednej rzeczy, o której nie tylko Ty pisałeś. Ja nie mam opcji Spam przy komentarzach. Taka opcja istnieje jedynie w mojej poczcie. Każdy komentarz mogę odczytać bezpośrednio na blogu albo w mojej poczcie mailowej, pod adresem, który przynależy do blogu. Tylko z mojej skrzynki mogę niechciany komentarz przekierować do spamu. Ale odczytać komentarze, które się tam znalazły samoistnie, takiej opcji nie udało mi się zlokalizować. Zapewni coś robię źle, tylko nie wiem co.

     Polubienie

 1. Każdy obywatel Polski ma prawa wyborcze, czy się to komuś podoba, czy nie. Nie ma więc o czym debatować. Najwyżej można zmienić prawo.
  A, że statystyka to taka „kłamliwa dziwka” wśród nauk ścisłych, dowiedziałam się już na studiach. Od wykładowcy, zresztą 🙂
  Z tym podziałem kraju na pro PiS i pro Koalicja, jest tak, jak piszesz. Śląsk jest propisowski! O Matusiu Moja! W samorządowych takim się stał przez przekupnego „ciula” Kałużę, który w ostatnim momencie, urobiony przez Dworczyka, przeszedł na zła stronę mocy, ale jego wyborcy nie.
  Rozsądnym ludziom z Podkarpacia kibicuję z całego serca.

  Polubienie

 2. Wczoraj oglądałem taki filmik, jak się robi wybory w Rosji. Przy urnach były długopisy których atrament znikał gdy się lekko go podgrzało,np zapalniczką. Nie to żebym sugerował że i u nas tak było, choć PiS i do gorszych rzeczy jest zdolny, ale trudno mi uwierzyć żeby ludzie w Polsce, po tym całym burdelu jaki narobił PiS, nadal byli tak głupi by na nich głosować…

  Polubione przez 1 osoba

 3. Mówcie co chcecie, a ja pisiorom nie wierzę i już! Patologiczni kłamcy, wielu z kryminalną przeszłością, nie licząc „niewinnego- ułaskawionego” (wszędzie ułaskawia się skazanych, a u nas „niewinnych”). Co dla tej bandy byłby za problem posunąć się do fałszerstwa?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

transcendentphoto.com

professional photography - going beyond ordinary limits

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Prefiero quedarme en casa

Un blog sobre lo que me gusta escribir

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

w poszukiwaniu perspektyw

moje bzdury, radości i frustracje

NIEZAPOWIEDZIANA

trochę na wesoło, trochę na smutno

%d blogerów lubi to: