Ślepa przyjaźń

Zastanawia mnie ostatnio czy jest na świecie drugi taki kraj jak Polska? Położony tak jak my. Skłócony wewnętrznie, niezrozumiały na zewnątrz. Kierowany przez ludzi bez wizji, którzy zawiązują nic nieznaczące przymierza.

Przejrzałem historie naszych wojen. Z kim myśmy się nie bili. Prowadziliśmy wojny z Prusami, Czechami, Rosją, Litwą, Mołdawią, Ukrainą. Najechali na nas Mongołowie, Tatarzy, Szwedzi, Niemcy, Rosja. Nasze granice zmieniały się częściej niż kobiety zmieniają bieliznę. Aż wreszcie całkiem zniknęliśmy z mapy.

Z kimkolwiek zawiązywaliśmy przymierza, odwracały się one przeciw nam. Ściągnęliśmy Krzyżaków, których przegoniono z Węgier i wkrótce stali się naszymi wrogami. Daliśmy im łupnia, co z tego, kiedy nie dokończyliśmy dzieła.

Ostatni nasz król rozdał nasze ziemie pomiędzy sąsiadów. Ponad sto lat nie istnieliśmy. Powróciliśmy na mapy w 1918 roku. Zaraz uwikłaliśmy się w wojnę z Rosją bolszewicką. Po drugiej stronie granicy rósł w siłę kolejny wróg. Anglia i Francja miały nam pomóc w przypadku agresji. Niewiele z tego wynikło. To my pomagaliśmy Anglikom w walce o Wielką Brytanię. Wystawiono nam za to rachunek za paliwo samolotowe.

Nikt nas nie słuchał na konferencjach pokojowych po II wojnie światowej i sprzedano nas naszemu wschodniemu bratu. Znowu zmienili nam granice za zgodą naszych sprzymierzeńców. Szczęście w nieszczęściu, nie staliśmy się kolejną republiką naszego zachłannego brata. Nasi sojusznicy jedynie co nam dali to Radio Ameryka i Wolna Europa, chyba w nadziei, że kiedyś się zbuntujemy i wrócimy na łono demokracji.

Jakby przewidzieli scenariusz przyszłości. Zbuntowaliśmy się we właściwym czasie i we właściwym momencie. Staliśmy się ponownie krajem wolnym. Historia jednak jak zwykle lubi się powtarzać. Zwycięstwo zawsze ma wielu ojców i wiele rąk chętnych do rządzenia. Zmieniały się te łapy na stanowiskach kierowniczych z szybkością samolotu odrzutowego. Inne idee, inne wizje, ciągłe kłótnie i znowu podzielono kraj i skłócono ludzi. Staliśmy się częścią Europy, tyle, że ona powoli ma nas dość. Znowu skłóceni wewnątrz i z sąsiadami, nie jesteśmy dla nikogo wiarygodnym partnerem.

Nasi politycy wpatrzeni jak w obrazek w Stany Zjednoczone ponownie zapomnieli o naszych priorytetach. Stosunek naszego Wielkiego Brata do nas nie ma nic wspólnego z partnerstwem. Stany traktują nas jak wasala i to tępego. Jeśli komuś marzy się bezwizowy wjazd za wielką wodę to chyba żyje w krainie czarów i hektarów. Aktualny włodarz kraju nad Potomakiem stawia nam same żądania. Włazimy mu bez wazeliny między pośladki. Takich durniów nie można traktować poważnie. Odnosi się więc do nas jak do poddanych bez prawa głosu. Poleźliśmy i uwikłaliśmy się w wojny dla tych miłośników pokoju i demokracji na świecie. Bezkrytycznie wykonujemy wszystkie amerykańskie zachcianki bo ktoś ubzdurał sobie, że to będzie nasza racja stanu.

I co? Prezydent USA nakazał nam zwrot mienia sprzed II Wojny Światowej. Niech sobie wydaje te swoje bzdurne polecenia jeśli dotyczą jego kraju. Decydować jednak o naszych stosunkach z innym krajem to wyraz wyjątkowej pogardy dla nas. Osobiście oczekiwałbym podobnej uchwały naszego rządu i domagania się zwrotu zrabowanego mienia Indianom. Tylko do tego trzeba mieć jaja.

No i znowu zostaliśmy sami. Cała nadzieja w San Escobar.

28 myśli na temat “Ślepa przyjaźń

Dodaj własny

 1. Ja bym jeszcze dodał, że biliśmy się także na Haiti, w Australii, w USA, w UK, w Hiszpanii, na Korsyce, w Iraku, w Afganistanie …
  Masz rację, nie ma takiego kraju, który ma wszędzie wrogów, a od przyjaciela oddziela go morze. Ale mimo wszystko nie jest najgorzej, nie musimy – tak jak Izraelczycy – spać z kałachem i maską gazową pod łóżkiem.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Nie chce się wypowiadać na temat Izraela, zbyt słabo znam genezę konfliktu na bliskim wschodzie. Chciałbym natomiast abyśmy mieli u prezydenta USA tyle samo szacunku ile okazuje on właśnie Izraelowi. A tak to nie wyglada.

   Polubienie

 2. Znów trafiony! W sam środek tarczy. Kiedy wreszcie zaczynano nas trochę szanować ( trochę, bo część naszych rodaków na emigracji pokazała, jak Polak potrafi pracować, to druga część pokazała jak potrafi wyłudzać zasiłki dla bezrobotnych (Holandia) na grube miliony euro). A potem przyszedł PiS…

  Polubienie

 3. Problem w tym że nawiązujemy te przyjaźnie z niewłaściwymi państwami. Obecny rząd liże dupę USA, a kłóci się z sąsiadami, szuka przyjaźni z krajami biednymi i nic nie znaczącymi jak Węgry zamiast lgnąć do tych wielkich i silnych, bo była by z tego korzyść dla naszej gospodarki… Pluje się na UE zamiast siedzieć cicho i doić euro tak jak to robią potulne kraje. Faktem jest że Polska zawsze dokonywała złych wyborów i miała pecha dla przyjaciół…Ale nawet sami Polacy nie potrafią się przyjaźnić tylko judzeni przez tego małego kaczego chujka żrą się jak wściekłe psy…

  Polubienie

   1. Nie znam tak szczegółowo historii świata. Zbyt dużo jest państw, o których wiem niewiele. Ale na przykład Indonezja też nie miała łatwo. Chociaż teraz są mądrzejsi.

    Polubienie

 4. I kiedy był Okrągły Stół i Polska zmierzała do cywilizacji, bardziej poukładana, to znowu oddaliśmy Polskę w łapy PiS! Nieczego ta historia Polkaków nie nauczyła.

  Polubienie

 5. .”Osobiście oczekiwałbym podobnej uchwały naszego rządu”…Naprawde? Naszego?.A to ze Narod glupi,zapisane jest na kartach histori.Glupote w Narodzie przynioslo chrzescijanstwo.Jak Cie wala w morde,nadstawiaj drugi policzek.

  Polubienie

  1. Nie wiem czy chrześcijaństwo można winić. Widać jednak, ze naszym politykom sprawia przyjemność jak ich walą w mordę. Zresztą Sikorski miał racje mówiąc ze zachowujemy się jak Murzyni w stosunku do Ameryki.

   Polubienie

 6. Niezmiennie jestem pełna podziwu dla państwa tak niezadowolonych a ja tam jestem szczęsliwa, żyje we wspaniałym kraju pomiędzy wspaniałymi ludźmi . Ktoś uszczypnie ktoś pogłaszcze ktoś zrobi cos źle a inny naprawi. Pięknie i wspaniale od świtu do nocy a państwu, poddany pretekst natychmiast wyzwala lawinę smutków ale skoro tak dlaczego nie umieracie . Ja na waszym miejscu, pewnie już nie raz bym skoczyła z wieżowca lub dokonała zywota w inny sposób.Zeby było uczciwie , państwa, sutasów, też mam za wspaniałych ludzi. Jesteście wszak też kolorami w palecie .

  Polubienie

 7. Nie wyciągamy wniosków z lekcji historii, bo na historii uczymy się dat, a nie ocen wydarzeń i tego, jak wszystko zależy od przywódców.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

transcendentphoto.com

professional photography - going beyond ordinary limits

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Prefiero quedarme en casa

Un blog sobre lo que me gusta escribir

%d blogerów lubi to: