Dlaczego Cuenca.

W naszą podróż po Ekwadorze wyruszaliśmy z mieszanymi uczuciami. Problemy z agencją spowodowały, że podniecenie wycieczkowe znacznie opadło. Byliśmy jednak już na miejscu więc nie było sensu załamywać rąk tylko korzystać z przyjemności zwiedzania.

Ekwador dzieli się na trzy strefy, wybrzeże, Andy i dżungla. Mój domowy przewodnik skreślił dżunglę jeszcze przed wyjazdem przede wszystkim z powodu klimatu. Pozostały wybrzeże i Andy. W tych rejonach poszukiwania ewentualnych ciekawych miejsc skoncentrowały się wokół Quito, Manty i Cuenki.

Stolicę Ekwadoru, którą mieliśmy okazję poznać w pierwszych dniach naszego pobytu niemal natychmiast odrzuciliśmy. Wielkie, przepełnione miasto z korkami na ulicach nie było zdecydowanie tym czego szukaliśmy.

Około półtorej godziny jazdy na północ od Quito znajdowało się małe miasteczko o nazwie Cotacachi. Zasadniczo nic specjalnego, jednak sporo Amerykanów wybierało to miejsce. Musieliśmy to sprawdzić. Otóż panuje tam dość specyficzny mikroklimat. Otoczone górami w pięknie położonej dolinie, rzeczywiście robiło wrażenie. Niestety, tu Amerykanie budowali swoje domy w ramach zamkniętych enklaw otoczonych murami. My chcieliśmy być częścią tutejszej ludności a nie separować się od niej. Poza tym wielkość miasta nie napawała optymistycznie z punktu widzenia rozrywek wszelkiego rodzaju.

Osobiście mam słabość do wody. Ocean przemawiał do mnie wielkimi literami. Manta jednak nas zawiodła. Okazała się przede wszystkim miejscem imprez i sporej ilości młodzych ludzi z całego świata. W ramach pobytu zabrano nas na wycieczkę małym busem do okolicznego parku narodowego nad oceanem. Przepiękne miejsce, znajdujące się na trasie o zachęcającej nazwie „Droga Słońca”. Wraz z nami było jeszcze pięć osób w wieku od osiemnastu do dwudziestu lat. Czuliśmy się jak rodzice grupy. Okolice Manty i Droga Słońca to wspaniałe miejsca ale i temperatura, i wilgotność też odpowiednia. Znaleźliśmy pare ciekaw miejsc w niedużej odległości od Manty, które ewentualnie mogłyby wchodzić w grę na przyszłość. Przed nami była jeszcze Cuenca.

Żeby dojechać do Cuenki musieliśmy wrócić do Quito. Przyczyna była dość prosta, jeśli ludzie latają w Ekwadorze to tylko do stolicy. Zatem połączenie lotnicze Manty z Cuencą musiało odbyć się przez Quito.

Cuenca nas kompletnie zaskoczyła. Przede wszystkim tempo wolniejsze niż w stolicy i spokojniej niż w Mancie. Ze zdziwieniem też stwierdziliśmy, że pomimo wysokości warunki pogodowe są doskonale. Poznaliśmy okolice z parkiem narodowym w Cajas a stare miasto położone na wzniesieniu bardzo nam przypadło do gustu. To był początek sporego zainteresowania Cuenką przez jedną z najbardziej popularnych stron internetowych propagujących Amerykanom życie poza krajem na emeryturze. Już w owym roku mieszkało w Cuence na stałe pare setek rodzin ze Stanów, Kanady i co ciekawe również z Australii.

Wiedzieliśmy już, że jeśli zdecydujemy się na Ekwador to tylko i wyłącznie na Cuenke. Tylko czy napewno chcemy jeszcze jednej życiowej przeprowadzki.

Na to pytanie miała nam dać odpowiedz kolejna wizyta w Ekwadorze ale już tylko ograniczona do Cuenki.

Wróciliśmy zatem po pół roku na miejsce przestępstwa. Zanim jednak do tego doszło na internecie domowa planistka nawiązała kontakt z Australijką mieszkającą w Cuence, która pracowała dla ekwadorskiego budowlańca. On właśnie odnawiał historyczny budynek w centrum miasta, w którym miało się znajdować osiem apartamentów na sprzedaż. Ceny bardzo przystępne. Po przyjeździe zamieszkaliśmy w hotelu, którego właścicielami okazali się przybysze z kraju kangurów. Oni byli tu już chwile, dzięki czemu ich hotel i restauracja stanowiły miejsce spotkań emigrantów. No i wyobraźcie sobie poznaliśmy małżeństwo on Amerykanin, ona…Polka.

Sponsorem tego wypadu był poznany na internecie budowlaniec. Starał się jak mógł aby nas zainteresować kupnem apartamentu. Nie musiał. Okolica, miasto ilość emigrantów ze Stanów i Kanady no i ta Polka zrobiły swoje.

Została tylko zaliczka i czekać. Wybór stał się ciałem.

50 myśli w temacie “Dlaczego Cuenca.

 1. jotka Marzec 24, 2019 / 2:58 pm

  Nie dziwi mnie Wasz wybór, chyba tez bym tak wybrała 🙂

  Polubienie

 2. szarabajka Marzec 24, 2019 / 4:45 pm

  Ale chyba nie zamieszkaliście w tym apartamencie? Jak pokazujesz moją 🙂 ulubioną drogę do domu, to to na centrum nie wygląda…Chyba, że cdn.? 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. Ultra Marzec 24, 2019 / 7:45 pm

  Zatem wybór był dłuższy i bardziej przemyślany niż na początku sądziłam. Myślałam, że to pod wpływem emocji, chwili i zauroczenia przyrodą.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  • widzianezekwadoru Marzec 24, 2019 / 11:36 pm

   Na początku zachwyciło nas miasto. Potem przyroda i okolice. Miejsce na do to już były czyste emocje.
   Emocjonalnie pozdrawiam

   Polubienie

 4. Weronika@australijski-bumerang Marzec 25, 2019 / 2:15 am

  Ładna historia 🙂 też nie lubię dużych, ruchliwych miast. Cuenka brzmi fantastycznie! Ciekawa jestem jak wygląda ten historyczny budynek i z którego jest roku.

  Polubienie

 5. Ewa (Ind) Marzec 25, 2019 / 3:54 am

  Czytałam już o tym apartamencie. Ale nie dotarłam do tego jak wyemigrowaliście poza centrum.

  Polubienie

 6. Andrzej Rawicz (anzai) Marzec 25, 2019 / 7:49 am

  Też mnie zastanawia co się stało, że od prawie 3 milionowego Quito przenieśliście swoje zainteresowania do tego urokliwego miejsca ok. Cuenki?

  Polubienie

  • widzianezekwadoru Marzec 25, 2019 / 12:40 pm

   Taki był plan od początku. Quito, Manta i Cuenca. Wybrać to co przemawiało do nas najbardziej. Mieszkać molochu wielkości Quito? Raczej nie wyobrażam sobie. To miast tez leży w dolinie tylko wyjątkowo długiej i bardzo wąskiej. Quito wzdłuż ma kilkadziesiąt kilometrów, wszerz tylko kilka. Ścisk i trafik przez cały dzień nie do zniesienia. Historyczne centrum słabo pamietam ale zrobiło na nas pozytywne wrażenie. Tylko, źe w nim znajduje się tez pałac prezydencki czyli, w przeciwieństwie do Cuenki, dla nas nie byłoby w nim miejsca. 🙂

   Polubienie

 7. Stanley Maruda Marzec 25, 2019 / 3:44 pm

  Heh,są miejsca w których zakochujemy się od pierwszego wejrzenia 🙂 A jak czytam te Twoje wpisy, przeglądam zdjęcia, to z całą pewnością mogę stwierdzić że jesteś tam szczęśliwy,a tylko miłość daje szczęście 🙂 Ech,ale mam dziś nastrój… 🙂

  Polubienie

  • widzianezekwadoru Marzec 25, 2019 / 4:13 pm

   Dobrze słyszeć Cie w tym lepszym nastroju. Rzeczywiście, lubimy oboje z moją dziewczyną to miejsce i czujemy tu mnóstwo pozytywnej energii. 🙂

   Polubione przez 1 osoba

 8. Caffe Marzec 27, 2019 / 9:38 pm

  A więc jednak trochę przypadek, trochę za sprawą spotkanych po drodze ludzi. Dla mnie byłoby bardzo ważne, żeby mówić językiem tubylców, ale skoro tam jest duża grupa Amerykanów, a w dodatku również zdarzają się Polacy, to chyba nie może się czuć osamotnieni. A to byłoby najgorsze.

  Polubienie

  • widzianezekwadoru Marzec 28, 2019 / 4:11 am

   Samotni zdecydowanie się nie czujemy. Myśle podobnie, to na mnie spoczywa obowiązek nauki języka. Idzie jak po grudzie ale idzie.

   Polubione przez 1 osoba

   • Caffe Marzec 28, 2019 / 9:28 am

    To ja trzymam kciuki. Ważne jest, żeby człowiek mógł się poruszać bez stresu, że ktoś go nie zrozumie. Co innego turystycznie, a co innego codzienne życie.

    Polubione przez 1 osoba

    • widzianezekwadoru Marzec 28, 2019 / 2:08 pm

     Dzięki. Dla nas to tez jest taki challage żeby zmusić szare komórki do pracy i nauczyć się hiszpańskiego. Podwójna korzyść.🙂

     Polubione przez 1 osoba

    • Caffe Kwiecień 3, 2019 / 11:28 am

     Oj tak. Ja zaczęłam się uczyć hiszpańskiego i to jest super język i świetna zabawa. Niestety trochę to sobie odpuściłam, ale w sumie, to ja nie mam tak silnej motywacji jak Wy powinniście mieć:)

     Polubione przez 1 osoba

    • widzianezekwadoru Kwiecień 3, 2019 / 1:25 pm

     Motywacja jest i chęci są. A nauce trzeba być konsekwentnym a z tym różnie bywa. Schodzi zatem dłużej ale nie odpuszczę.

     Polubienie

    • Caffe Kwiecień 3, 2019 / 1:30 pm

     Oj to prawda. Ja chyba też nie odpuszczę. W dodatku znalazlam fajny podróżniczy blog pisany po hiszpańsku . To dobre ćwiczenie!

     Polubienie

    • widzianezekwadoru Kwiecień 3, 2019 / 1:49 pm

     Książek mi nie brakuje a i na YouTube mozna sporo znaleźć. Konsekwencja. Inna sprawa, że uczę się lepiej w towarzystwie, zmuszając się do mówienia.

     Polubienie

    • Caffe Kwiecień 3, 2019 / 1:52 pm

     Ja najlepiej się uczę interaktywnie, książka, film, blog, zmuszanie się do pisania odpowiadają. A do tego jakaś fajna aplikacja w telefonie:)

     Polubienie

    • widzianezekwadoru Kwiecień 3, 2019 / 1:56 pm

     Kupiłem gazetę. Leży od dwóch tygodni. Nie mogę się zmusić. 🤔🤷‍♂️😂

     Polubienie

    • Caffe Kwiecień 3, 2019 / 1:59 pm

     Oj…bo gazeta to nuda:-)

     Polubienie

    • Caffe Kwiecień 4, 2019 / 9:08 am

     Poszukaj choćby jakiegoś hiszpańskiego brukowca:)

     Polubione przez 1 osoba

    • widzianezekwadoru Kwiecień 4, 2019 / 12:43 pm

     Oglądam sporo sportu, wiele rzeczy z dyskusji komentatorów juz łapie. Tylko sam muszę sobie to jakoś ułożyć w głowie żeby mowić. Poco a poco, czyli pomalutku.

     Polubione przez 1 osoba

    • Caffe Kwiecień 4, 2019 / 12:45 pm

     El español es fácil, aprenderás! 🙂

     Polubione przez 1 osoba

    • Caffe Kwiecień 4, 2019 / 12:54 pm

     El tiempo es la base del aprendizaje 🙂 También entiendo un poco, pero no puedo hablar, tengo miedo de hablar. Estoy avergonzado 🙂 Me ayudo con Google.

     Polubione przez 1 osoba

    • widzianezekwadoru Kwiecień 4, 2019 / 1:11 pm

     Ale mi narzuciłaś tempo. Przygotowuje się właśnie do rozmowy z właścicielem byka, który pasie się na naszej posesji. Gamoń zerwał się z powroza i wpadł do ogródka. Zrobił sporo szkód i nie chciał ze mną kooperować gdy próbowałem go grzecznie wyprosić. Uciekł dopiero jak sięgnąłem po kija. Przy okazji ucieczki spowodował jeszcze więcej szkód. To wszystko będę musiał mu wyjaśnić a on ni cholery z angielskiego. Właśnie sztukami slow na google translate. Will be fun. 😂😂😂

     Polubienie

    • Caffe Kwiecień 4, 2019 / 1:12 pm

     Ha ha, więc wklej mi potem Twoją odpowiedź tu w komentarzu, wtedy i ja będę miała lekcję hiszpańskiego:)

     Polubienie

    • Caffe Kwiecień 4, 2019 / 1:25 pm

     ¿Quién está a seguro? Toro, dueño por toro, o tu?

     Polubienie

    • widzianezekwadoru Kwiecień 4, 2019 / 1:45 pm

     Ja tego nie wymyśliłem. To z Google Translate. Ciekaw jestem czy się zrozumiemy. 🙂
     Así que hablamos el uno con el otro. Seguro era para significar que ciertamente te pegaría algunas de mis conversaciones.

     Polubienie

    • Caffe Kwiecień 4, 2019 / 1:55 pm

     Aaaa, entiendo!.”Seguro” tiene dos significados, primero „pewnie”, segundo „bezpiecznie”: -)

     Polubienie

    • widzianezekwadoru Kwiecień 5, 2019 / 12:07 pm

     Tu toro saltó con una cuerda y entró en nuestro jardín. Hizo mucho daño. tienes que atar mas duro
     Le dije a él. El entendió.

     Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s