Kościół i wiara w Ekwadorze

Ekwador to kraj, w którym dominująca religią jest chrześcijaństwo rzymsko-katolickie. To jeden z wielu śladów jakie pozostawili po sobie konkwistadorzy hiszpański. W samej Cuence jest pięćdziesiąt dwa kościoły rozrzucone po całym mieście. Ich liczba związana jest z ilością tygodni w roku. Nowych się już nie buduje, wystarczają te stare, w których czuć ducha minionych czasów.

Najsłynniejszym z nich jest Katedra Niepokalanego Poczęcia położona w samym centrum miasta. Ponoć nigdy nie została skończona jako, że konstruktor miał sprzedać dusze diabłu aby przedsięwzięcie sie udało. Brakuje więc w murze jednej cegły, która stała przyczynkiem i powodem, dla którego ów człowiek uratowała swoją dusze.

Wewnątrz znajduje się posag Jana Pawła II, który odwiedził Cuencę w trakcie jednej ze swoich podróży po świecie. Co ciekawe zmieniono lekko jego karnację skory tak aby go przybliżyć ludziom, w których żyłach płynie indiańska krew i nie są wolni od bogów z tamtych czasów.

Religia i bóstwa postinkańskie też mają się dobrze w tym kraju. Wielu Ekwadorczyków nie ma problemów z mieszaniem kultury hiszpańskiej z tą, którą odziedziczyli po swoich przodkach. Często na domach, na szczycie dachu można zobaczyć ulokowany tam krzyż, świadczący o wierze mieszkańca domu. Nie zawsze wisi na nim jednak Jezus, raczej nikt nie wisi. W kształt krzyża natomiast jest wplecione coś co ma związek ze starą kulturą inkańską.

Przez długie lata kościół był dominująca siłą w kraju. Dopiero, uważany często za ojca Ekwadoru prezydent Jose Eloy Alfaro Delgado postanowił dokonać rozdziału. On i jego najbliżsi współpracownicy przypłacili za to śmiercią. Będąc dwukrotnie prezydentem Ekwadoru próbował dokonać zmian w relacji państwo – kościół. To za jego czasów wprowadzono w Ekwadorze wolność słowa i uznano małżeństwa cywilne za ważne. W trakcie swojej drugiej kadencji został jednak odsunięty od władzy i zmuszony do ucieczki z kraju przez fanatyków religijnych. Wrócił jednak by odzyskać władze. Został jednak aresztowany i osadzony w więzieniu. 28 stycznia roku pańskiego 1912-go, prokatoliccy żołnierze wtargnęli do więzienia, skąd uprowadzili jego i wszystkich jego współpracowników. Bestialsko wleczeni do centrum miasta na oczach ludzi zostali wszyscy zamordowani po czym ich ciała zostały spalone. Prochy jego zostały po cichu pochowane w Quito. W 1940 resztki jego ciała zostały złożone w mauzoleum w Guayaquil. W 2008 urzędujący prezydent Ekwadoru Rafael Carrea zdecydował się ekshumować resztki Eloya Alfaro i z honorami przenieść je do miasta Montecristi, gdzie się urodził i skąd pochodził. I tam również wybudowano poświęcone jemu mauzoleum, którego z lotu ptaka ma kształt kondora.

Byliśmy tam w trakcie naszego pobytu w Ekwadorze. W tym też dniu reprezentacja Ekwadoru rozgrywała mecz z kimś tam o coś tam. Nie mogliśmy znaleźć przewodnika po mauzoleum bo Ekwadorczycy ponad wiarę i historie przedkładają jednak kopaną.

21 myśli na temat “Kościół i wiara w Ekwadorze

Dodaj własny

 1. Mimo że reprezentację mają taką sobie… U nas właściwie też kopaną przekłada się ponad wiarę, bo historię tak naprawdę większość Polaków ma gdzieś 🙂 Tak swoją drogą, u nas wciąż próbuje się rozdzielić kościół od państwa, ba, nawet są tacy którzy twierdzą że taki rozdział funkcjonuje, a wygląda to tak, że kościół wpieprza się we wszystko a rządem trzęsie klecha z Torunia 🙂 Heh, papież Jan Paweł 2 ze zmienioną karnacją… Podejrzewam że w wersji Afrykańskiej wyglądał by jeszcze dziwniej 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Wyobraz sobie, źe w Cuence jest siedziba Radia Maryja. Bardzo skromny budyneczek. Szczerze mówiąc nikt z moich ekwadorskiej znajomych o tej rozgłośni nie wie. Tutaj kościół w sprawach państwa ma niewiele do powiedzenia. Przewodnicy bardzo podkreślają, że miejscowa ludność bardziej identyfikuje się ze swoim kolorem skóry stad nawet Jezus na krzyżu jest śniady.

   Polubione przez 1 osoba

 2. W Afryce Matka Boska też jest czarna, białej nie zaakceptowaliby.
  Bardzo podoba mi się post, ciekawe spostrzeżenia na temat religii, wiary i wierzeń Ekwadoru. Wiara powinna być prywatną sprawą każdego człowieka. Fanatycy, także ci kościelni, będą zawsze groźni, bo najwięcej śmierci powodowała taka lub inna wiara.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Mamy podobne poglądy w tym względzie. Daliśmy sobie narzucić w co mamy wierzyć i tak być nie powinno. Jak słusznie zauważyłaś, każda religia ma na swoich rękach miliony istnień ludzkich a przecież każda nawołuje do pokoju. Bzdura. Bądźmy dobrymi ludźmi, szanujmy swoje i innych poglądy i nie narzucajmy ich innym i świat będzie lepszy. A polityków, którzy nie stosują się do tych zasad wysłać na księżyc …w jedną stronę i niech się mordują.
   lepszy

   Polubienie

 3. Czytając, pomyślałam sobie, iż Kościół nasz święci pamięć męczenników poległych za wiarę, nie bojąc się w piersi jednocześnie, a nawet nie wspominając ile ofiar obciąża jego, KK sumienie. Właściwie, to dopiero Jan Paweł ll próbował się uporać z niechlubną historią, przepraszając – właściwie bardziej w imieniu rodaków niż Kościoła – ale sprawy współczesne, do których się nie odniósł w żaden sposób, zdezawuowaly te jego starania. Przynajmniej w moich oczach. O wiele bardziej zasługuje na szacunek obecny papież.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tutaj maja wiele szacunku do Jana Pawła II. Wynika to przede wszystkim z tego, że jako papież przestał być kimś niedotykalnym. Tego mu odebrać nie można. Ja również mam mieszane uczucia szczególnie jednak o przymykanie oczów na problem pedofilii. Zgadzam się jednak z Tobą, że otwartość Franciszka na wiele dogmatów kościoła, których nawet nie dotkną nasz papież zasługuje na olbrzymi szacunek.

   Polubienie

  1. Myśle, że i u nas trup padałby gęsto. Dzisiaj jednak pozycja kościoła tutaj ma się nijak do tego co widzisz u nas. Ekwador ma dość ciekawą historie ale zbyt słabo ja jeszcze znam. Może w przyszłości coś więcej o niej napiszę.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Bursztynka

Cała ja:)

Spisane na kolanie

We and nature

Katie's Planners

Tworzę piękne i minimalistyczne kalendarze, notesy, plenery cyfrowe oraz do druku, także autorskie narzędzia i szablony ułatwiające organizację i wcielanie planów w życie.

Accordéon et dentelles au jardin

ou les tribulations d'Agathe Balboa de Kwacha

sudeckie klimaty

we also dare to dream

UnstableTrip

Digital Nomad Travel Blog

Na skraju miasta

takie tam obserwacje

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

%d blogerów lubi to: