Niewzruszony beton

Ten artykuł nigdy nie powinien powstać.

Wczoraj z brutalnością indonezyjskiego tsunami wylazła ohyda wojny polsko-polskiej. Konflikt sięgnął już stopnia, którego sięgnąć nie powinien.

Ktoś stracił życie. Ktoś inny odebrał to życie pod wpływem fali nienawiści jaka przelewa się przez nasz kraj i w jakiej toniemy z dnia na dzień coraz bardziej.

Czy może być coś bardziej przerażającego od sposobu i miejsca dokonania aktu morderstwa na osobie publicznej, od tego co miało wczoraj miejsce w Gdańsku?

Jesli istnieją jeszcze zbrodnie o charakterze lub na polityczne zamówienie, to ta wczorajsza miała wszelkie znamiona takowej. Dewiat, który się tego dopuścił mógł i zapewne miał po temu okazje aby aktu swojej zemsty dokonać gdzieś indziej lub w innych okolicznościach. Nie zrobił tego.

Wybrał moment, miejsce, czas i okoliczności, które rządzący zaimplantowali w jego głowie, świadomie czy nie, to w tej chwili nie ma znaczenia. Zginał przeciwnik polityczny a najwieksza akcja charytatywna o długiej i pięknej historii została splamiona krwią niewinnego człowieka.

Doszło do tragedii, której można było ominąć zapewniając owsiakowej zbiórce minimum środków bezpieczeństwa. Nie zrobiono tego z najbardziej prymitywnych powodów, bo przecież nienawiść do tego należy zaliczyć. Nie wyrażono zgody na coś w czym pławi się człowiek, nie pełniący żadnej publicznej funkcji, będąc zawsze otoczony chmarą ochroniarzy na każdym kroku.

Gdy śmiertelnie ugodzony prezydent walczył wciąż o życia z tego szamba nienawiści już dały się słyszeć głosy oskarżające twórcę WOŚP. Nienawiść w tych ludziach zasiedliła się tak głęboko, że nawet ta tragedia nie zmusiła ich do głębszych przemyśleń.

Ktoś rzekł: Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy.

Ludzie czy to jeszcze nienawiść czy już fanatyzm. Pan Bóg wybrał sobie dewiata aby dojść sprawiedliwości? Toż to przykład oceanu bezmyślności.

Niestety za ten sposób myślenia odpowiada mściciel z Żoliborza i zastępy jego oślepionych władzą przydupasów, którym się wydaje, że to oni są eksluzywnym lekarstwem na wszystkie nasze bolączki. Jak inaczej traktować wypowiedź zainfekowanej bezkrytyczną nienawiścią Pawłowicz, która o Jerzym Owsiaku powiedziała:

„wzbudza w ludziach wielkie negatywne emocje z powodu skrajnie kontrowersyjnej postawy, szerzenia nienawiści i hejtu, poniżania innych jak też z powodu finansowania z puszek działalności ‚pozamedycznej’, a przy tym swej arogancji, że powinien odejść. Od dawna kompromituje sobą samą ideę, jest zakłamany lżąc Kościół i jednocześnie śląc dzieci pod kościoły po datki. Owsiak musi odejść, bo skłócanie przez niego ludzi, szczucie na innych źle się skończy. Owsiak MUSI odejść. Dla dobra sprawy i bezpieczeń[stwa] innych”.

Tą prymitywną wypowiedź mogę tylko spointować słowami klubowej koleżanki Krystyny Pawłowicz, Beaty Mazurek: „módl się i zamilcz”, a od siebie dodam i odejdź w zapomnienie raz na zawsze.

54 myśli na temat “Niewzruszony beton

Dodaj własny

    1. Wolność nam nie służy. Nie wiem czy na dzień dzisiejszy istnieje płaszczyzna porozumienia. Oderwani od narodu politycy bawią się naszym kosztem a my się ku ich ucieszy coraz bardziej dajemy w to wciągać. Gdzie jest koniec? Nie wiem i nie widzę. Czuje się dzisiaj paskudnie jako Polak.

     Polubione przez 1 osoba

  1. Mam głęboką nadzieje, że opozycja nie wykorzysta tego do celów politycznych. Moja wiara w polityków sięgnęła jednak dna, stąd nie bardzo w to wierze. Przeczytałem polecany przez ciebie wpis. Nikogo bezpośrednio nie oskarżam. Sądzę jednak, że z taką falą mowy nienawiści jaką mamy do czynienia przez ostatnie lata to chyba jeszcze nie mieliśmy w całej naszej historii. Morderca może mieć problemy emocjonalne i ten zapewne miał. Stąd moja teza, że w połączeniu z tym zjawiskiem wybrał ten konkretny moment. Nagonka na Owsiaka przez rząd i partie rządzącą ustami wielu jej członków no i oczywiście retoryka Rydzyka nie mogą pozostawać bez wpływu na sposób myślenia wielu ludzi. Szczerze mówiąc nie wierze aby gdzieś w tym chorym umyśle nie dźwięczały słowa tej nagonki.

   Polubienie

   1. Bo są ludzie rozsądniejsi i mniej rozsądni, dlatego Ty akurat nikogo nie oskarżasz, ale inni będą. A propos mowy nienawiści, to wczoraj widziałam chyba na Posacie fragment takiego mixu oszczerstw rzucanych przez polityków, jednej partii na drugą, a potem tej drugiej na tą pierwszą:) Taki ping pong w politycznym wydaniu. Ogólnie żałosne.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Jak już powiedziałem im podział jest na rękę. I to tylko od nas zależy czy tych co sieją najwiecej nienawiści wybierzemy jesienią. Jeżeli wejdą ponownie to widać mamy to na co sobie zasługujemy.

     Polubienie

    2. Wiesz to nie do końca tak, ja rozmawiam z wieloma osobami, z obydwu opcji (że się tak wyrażę) i każda z tych osób jest przekonana o swojej racji. Ja uważam, że każdy ma prawo do swojego poglądu, każdy ma prawo myśleć po swojemu, inaczej. To prawo to tolerancja. Niestety od dawna Polacy nie potrafią postawić dobra ogółu ponad swoje racje.

     Polubione przez 1 osoba

    3. Ja myśle dokładnie tak samo. Naprawdę nie przeszkadzają mi poglądy inne od moich. Dokładnie, na tym właśnie polega tolerancja i wzajemna akceptacja. Nie pozabijamy się tylko dlatego, że myślimy inaczej. To mi najbardziej odpowiada w Stanach. Rozmawiałem i republikanami i demokratami. Różnią się w wielu ocenach, ale żyją w zgodzie. Jestem wyznawcą; żyj po swojemu i daj żyć drugiemu.

     Polubienie

    4. Tak jest!! Ja też tak uważam, zwłaszcza że mamy jedną wspólną Polskę. Może to brzmi górnolotnie, ale kurczę! Tak jest!!
     Dlatego jestem taka wściekła na Polaków, że tak się dali skłócić. Bo wiesz co, może i narodem skłóconym łatwo rządzić, ale naród skłócony to bardzo słabe państwo.

     Polubione przez 2 ludzi

   2. Najsmutniejsze jest jednak to, że do tematu ludzkiej śmierci podchodzi się najpierw przez pryzmat polityki, a dopiero potem reaguje jak człowiek. Zabrakło mi tego empatycznego podejścia do tematu w telewizji publicznej.

    Polubione przez 1 osoba

 1. Wczoraj mój przyjaciel płakał. Było mi niezmiernie przykro i go przytulałam. Ale sama mam wyczerpany limit łez, osobiste okrucieństwo życia dosyć dawno zrobiło ze mnie miazgę. Ale będąc z nim, byłam z dobrym człowiekiem. I myślałam, że dobroć pokonuje to okrucieństwo, łzy które płyną zmywają draństwo. A może po prostu chciałabym, żeby tak było.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. W którymś momencie to szaleństwo musi się skończyć. To był dzień, który pokazał do czego doprowadza sianie nienawiści. To był zły dzień dla nas wszystkich, którzy szukają pojednania. Morderstwo dokonane a tak barbarzyńskim sposób, na oczach tylu ludzi, w wielu z nas zostawi psychiczne piętno. Łzy koją ból, czasami dobrze jest popłakać i być z kimś dobrym w otoczeniu.

   Polubienie

 2. Dopóki w sferze publicznej będą tacy ludzie jak K.Pawłowicz, nie będzie dobrze. Żenadą jest także zrzucanie winy na organizatorów imprezy w Gdańsku przez przedstawiciela ochrony, brak profesjonalizmu to mało powiedziane…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Tej pani wiecznie mało krwi. Niestety ta jej cała partia zaraziła już tak wielu ludzi rządzą jakiejś wyimaginowanej zemsty, że możliwości pojednania stają się coraz bardziej nikłe. Jeśli do tego dołożysz chciwca z Torunia, który przygrywa na ludzkich słabościach to przyszłość nie rysuje się różowo.

   Polubienie

 3. Smutne, co powiem, ale to nieszczęście niewiele zmieni, dopóki nie zmienimy swojego punktu widzenia. Ponarzekamy, a potem będziemy słuchać tych samych polityków, posłów zionących jadem, plujących żółcią i nienawiścią…
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Masz racje Ultra. Ja myśle, że dopóki system wyborczy będzie dawał prezesom czy przewodniczącym swoich partii prawo do ustawiania ludzi na listach dotąd niewiele się zmieni. Tylko miejscowi działacze powinni się na nich znajdować i to tacy, którzy cieszą się poparciem miejscowej ludności. Ktoś z zewnątrz tylko dlatego, że używa dużo wazeliny to mamy to co mamy, bandę posłusznych partyjnych dzikusów.

   Polubienie

 4. Widzę że obaj wzięliśmy temat na tapetę…Ale trudno milczeć gdy boli to co się dzieje w tym kraju, gdy ginie człowiek przez nienawiść podsycaną przez polityków wiadomej partii…A obawiam się że będzie jeszcze gorzej… 😦

  Polubione przez 1 osoba

  1. Wielu blogerów po tym strasznym dniu pisało na ten temat. Czytałem tez Twój wpis. Nie zostawiłem komentarza bo musiałbym przedrukować to ca ja napisałem w swoim. Ja zgadzam się, że nie był to człowiek normalny (morderca), ale właśnie dlatego trzeba skończyć z tą nienawiścią w przestrzeni publicznej bo nigdy nie wiadomo na jaki ona trafi grunt.😕

   Polubienie

 5. Pani rzecznik PiS oznajmiła:” Adamowicz przestał być przeciwnikiem, stał się ofiarą…” – cytuję z pamięci, ale chciałem to właśnie podkreślić, ze poprzez ten zamach w swoisty sposób awansował…
  Dzisiaj w sejmie planowane jest podjęcie uchwały o potrzebie odejścia od „Mowy nienawiści”…
  To wskazuje na mocną wiarę w to, że coś tu mogą zmienić najmądrzejsze nawet uchwały
  Ja im nie wierzę.
  Po decyzji o rezygnacji Owsiaka z prezesowania WOŚP zamieszczałem pod tymi anonsami na Fb retoryczne pytanie:
  Co zrobi „Matka Kurka”
  po odejściu Jurka?”
  Facet, który z atakowania Owsiaka zrobił sobie sposób na życie znajdzie teraz inną ofiarę”.
  A ilu ważnym w debacie publicznej ludziom dostarczył paliwa do stworzenia frontu ataku na Owsiaka i ideę którą stworzył?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ani ja im nie wierzę Czesław. Pokazali już dzisiaj swoją chęć odejścia od mowy nienawiści spóźnieniem Króla i jego świty na minutę ciszy. Traktują swoich wyborców tak jak sobie (wyborcy) na to zasłużyli czyli tępe masy, które i tak z tego nie wyciągną żadnych wniosków.
   Ustawa to będzie następny śmieć sprowadzający się do zakazu mówienia źle o rządzie. Przegłosują to bez poprawek, bez uwzględnienia głosów opozycji bo im wolno, mają większość w obu izbach a długoPiS z Belwederu to podpisze choćby o północy. Przecież mowa nienawiści istnieje tylko po im przeciwnej stronie barykady. Gdyby było inaczej musieliby odwołać siewcę „miłości”, który ukrywa się pod ksywą Ojciec Dyrektor, że nie wspomnę już o prezesie wszystkich prezesów.
   Haniebni ludzie bez krztyny empatii, zapatrzeni we frustrata jak ćma w światło.

   Polubione przez 1 osoba

 6. Na dokładną analizę chyba jeszcze wypada poczekać, bo co chwila pojawiają się nowe wątki. Na razie więc możemy tylko ponarzekać i w duszy zastanowić się co dalej.
  To nie jest chyba klasyczny owoc nienawiści, bo trudno nazwać tak olbrzymią zbrodnię o tak silnym podłożu politycznym (a może to obce państwa inspirowały?). Ja obawiam się „zwykłych” aktów agresji, trudnych do przewidzenia, które już się pojawiają od wygranych wyborów przez PiS.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Zobaczymy co przyniosą najbliższe dni. I ja obawiam się kolejnych aktów agresji, zwłaszcza, źe prezes znowu wyciągnął „pojednawczą rękę” z palcem do góry nie pojawiając się w sejmie na pożegnaniu zamordowanego prezydenta.

   Polubienie

  1. To akurat dostrzegam, chociaż możesz mnie zaliczyć do politycznych amatorów. Może zatem uchylisz rąbka tajemnicy, nie mówię tęgi złośliwie, i przedstawisz drużynę, która jak to mówisz biega po boisku zwanym Polska, i nie ma na celu ogrywania Polaków. Czy są w ogóle tacy politycy, którzy przedkładają dobro kraju, ponad prywatę?

   Polubienie

   1. Gdy sie pojawiaja,rekoma i z „przyzwolenia Plebsu” sa wieszani,gina w wypadkach…ect.Postrzeganie jednostek wartosciowych odbywa sie na podstawie wielkosci ekranu telewizora…..Polska to tylko nazwa,kraj i spoleczenstwo polskie juz dawno nie istnieje.Jezeli Polak nie potrafi wyplowialego lisa odroznic od owczarka……zasluguje tylko na jedno,milosc Boga i niewole.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

mamamyslicielkahome.wordpress.com/

O macierzyństwie. O książkach. O życiu.

Balladeer's Blog

Singing the praises of things that slip through the cultural cracks

Work and travel

My work and travel. Chcesz coś zmienić? Może zmień wszystko!

arek nowakowski

wordpress.com

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Der Amateur Photograph

Ein Blog über Optik und Photographie - A blog about optics and photography

Prefiero quedarme en casa

Un blog sobre lo que me gusta escribir

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

w poszukiwaniu perspektyw

moje bzdury, radości i frustracje

<span>%d</span> blogerów lubi to: