Ameryka to taki dziwny kraj cz. IV

W jednej z moich ostatnich notek pisałem na temat prawa w Stanach. Zdecydowałem się dopisać pare słów w tym temacie posługując się dwoma przykładami.

Czy pamiętacie Rodney Kinga? A może O. J. Simpsona? Ten pierwszy to zwykły Amerykanin, drugi natomiast to gwiazda amerykańskiej ligi futbolowej. W sumie łączy ich tylko kolor skóry i amerykański system prawny.

W Stanach w sprawach kryminalnych, zanim sprawa trafi na wokandę, prokurator i obrońca starają się dogadać szukając w miarę korzystnego werdyktu dla obu stron. Jeśli do tego nie dojdzie to wtedy dochodzi do rozprawy. Ojej wyniku decyduje jednak nie sędzia lecz ława przysięgłych. Składa się ona z normalnych ludzi, którzy posiadając prawo jazdy, zostają zarejestrowani jako potencjalni ławnicy w sprawach sądowych. Z reguły są oni wzywani w ilości przekraczającej potrzeby procesu. Chodzi jednak o to aby prokurator i obrońca mogli z tego grona wyłowić najbardziej obiektywne jury.

Rodney King nie zatrzymał się na polecenie patrolu drogowego. Został jednak złapany po krótkim pościgu. King nie tylko kierował pod wpływem alkoholu ale miał już sprawę w zawieszeniu więc gdyby go złapano mogła by ona spowodować surowsze konsekwencje. Gdy go zatrzymano stawiał czynny opór utrudniając założenie kajdanek. Stąd grupa oficerów zmuszona była użyć extra siły. Czterem z nich przedstawiono zarzut zdecydowanego nadużycia siły podczas zatrzymania, na podstawie nagrania video. Nieszczęściem dla nich, ktoś to nagrał, przekazał do telewizji i rozpoczęła się prawna awantura. Cała czwórka policjantów stanęła przed sądem. Ławnicy jednak nie dopatrzyli się nadmiernego użycia siły i uniewinnili całą czwórkę. W wyniku werdyktu doszło do protestów Afroamerykanów. Trwały one sześć dni i w ich wyniku zginęły sześćdziesiąt trzy osoby i niemal dwa tysiące czterysta osób zostało rannych. To był rok 1992. W rok później na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości ponownie postawiono pod są owych czterech policjantów. Tym razem sąd skazał dwóch z nich na dwa i pół roku więzienia a pozostałych dwóch uniewinnił.

O.J. Simpson gwiazda futbolu, aktor, sprawozdawca sportowy niezwykle popularna osoba w 1994 został aresztowany jako podejrzany o dokonanie zabójstwa na swojej byłej żonie i jej partnerze. Morderstwo było wyjątkowo brutalne a on sam już wielokrotnie był oskarżony o używanie przemocy w stosunku do swojej żony. Niemal pół Ameryki oglądało jego pościg i poddanie na autostradzie w okolicach Los Angeles. Simpson stanął przed sądem. Niestety na miejscu zbrodni popełniono wiele uchybień. Skorzystali z tego jego obrońcy zarzucając policji mistyfikacje i podrzucanie dowodów. Przeważająco afroamerykańska ława przysięgłych pomimo wielu dowodów na niekorzyść Simpsona, postanowiła go uniewinnić. W oczach wielu obserwatorów było to odpowiedzieć na proces czterech policjantów, którzy trzy lata wcześniej zostali uniewinnieni w procesie Kinga. Rozruchów jednak nie było, choć wyrok mógł do tego doprowadzić i kto wie czy gdyby to ofiary były Afroamerykanami a morderca biały tak by się nie stało.

O.J. Simpson okazał się kryminalistą bo już dziesięć lat później stanął ponownie przed sądem podejrzany o napad rabunkowy w Las Vegas. Tym razem został skazany.

Jak podaje wikipedia w 2016 roku przeprowadzono badanie opinii publicznej na temat winy Simpsona. Aż 83% białych Amerykanów uważa, że był winien morderstwa swojej żony, 57% Afroamerykanów tez podzieliła ten pogląd.

Nienawiść mocno oślepia bez względu na kolor skóry.

17 myśli na temat “Ameryka to taki dziwny kraj cz. IV

Dodaj własny

 1. Gdy ja pojechałem do Chicago, a był to rok 1984, to głośny by proces białego chłopaka, który broniąc się przed napadem 4 czarnoskórych z nożami użył broni palnej. Obronił się ale wskutek postrzelenia jeden z napastników zmarł. Zarzut : Użył broni niewspółmiernej do broni napastników. Skazywanie i uniewinnianie zależało właśnie od koloru skory sędziów. Afroamerykanie wspierali swoich demonstrując przeciwko dyskryminacji rasowej. Trwało to długo i już nie wiem jak się zakończyło, ale raczej białasek przegrał

  Polubione przez 1 osoba

  1. Przytoczyłeś kolejny przykład na presję jaką wywiera środowisko Afroamerykanów nie tylko na prawo ale i na inne sfery życia. Statystyki kryminalne w Stanach jednak są takie a nie inne. Jeśli to ma coś wspólnego z rasizmem to chyba całkiem pogubiliśmy się w interpretacji tego słowa.

   Polubienie

 2. Przerażające jest to, że ostatnio coraz częściej mówi się o niesłusznie oskarżonych ludziach. To nie znaczy, że są zupełnie bez winny w innych sprawach ale jednak przesiedzieć ileś tam lat w więzieniu będąc przepełnionym poczuciem najnormalniejszej krzywdy, to musi być straszne.

  Polubione przez 1 osoba

   1. Oczywiście, że tak. Poza tym kwestia dobory dowodów, świadków, to zawsze dotyczy ludzi, a ludzie bywają stronniczy lub kierują się błędnymi przesłankami. Oczywiście na szczęście tylko czasem, jednak dla tej konkretnej jednostki, której kwestia dotyczy, to „czasem” jest okropnym terminem.

    Polubione przez 1 osoba

    1. A właśnie często się tak robi, że bierze się pod uwagę zeznanie świadka, który ma coś na tym do ugrania. Ominęły się nie mylę tak zniszczono Komedę, jeśli dobrze pamietam nazwisko z ostatniego roku. Świadkowie niechętni za coś tam oskarżonemu powinni sami być dokładnie prześwietlani. Dla niewinnie skazanego wiezienie jest jak wojna, która na zawsze pozostawia ślad na psychice. Myśle, że takich sędziów i prokuratorów, którzy pobieżnie traktują swoje obowiązki powinno się pozbawiać zawodu.

     Polubione przez 1 osoba

    2. Tak, Komeda to straszny przykład niesprawiedliwości. Właściwie zniszczyli człowieka bo ten żal pozostanie w nim do śmierci. A niektórzy nigdy tak do końca nie uwierzą, że był niewinny.

     Polubione przez 1 osoba

 3. Nie wiem jak podane przykłady korelują ze statystyką, bo przecież wiadomo, że nawet Pan Bóg bywa omylny, więc co tu winić sędziów. Problem jednak pojawia się, gdy błąd popełnia np. czarnoskóry sędzia, niby łagodniej traktując czarnoskórego przestępcę, albo biały w stos, do białego. Podobnie jest teraz w Polsce.
  Dlatego wymyślono dodatkowy segment orzecznictwa sądowego jakim jest czynnik społeczny, w USA ława przysięgłych, w anglosaskich ławnicy, itd., … Ale tutaj też pojawia się znany problem polegający na tym, że Temida, aby dokonać sprawiedliwego wyroku, ale i zgodnego z oczekiwaniami obywateli próbuje odsłonić opaskę zakrywającą oczy. To dlatego te same przestępstwa bywają różnie oceniane, w zależności od czasu, miejsca, składu orzekającego, oczekiwań „publisi”, itd., itp., … I w konsekwencji z orzecznictwem jest jak z demokracją, jest do d… , ale niczego lepszego nie wynaleziono.

  Polubione przez 1 osoba

  1. W oczywiście rację. Ja chciałem jednak pokazać reakcję. Po wyroku uniewinniający policjantów w sprawie Kinga do stłumienia zamieszek użyto US Marines, wojska, policji i Gwardii Narodowej. Afroamerykanie odebrali to jako splunięcie im w twarz. Mało się przejęli brutalnością morderstwa dokonanego przez Simpsona. Niestety jak czytałem na Wikipedii o tych dwóch sprawach. To właśnie ława przysięgłych skonstruowana pod sprawę zdecydowała tak a nie inaczej w obu przypadkach.

   Polubienie

 4. Oglądam dokumenty w tv i trafiłam na Simpsona. Z tego co zapamiętałam, to cynizm prawników i oskarżonego. Źle znoszę to całe kręcenie za barierą z forsy, choć wiem że inaczej nie będzie. Na pewno wychodzę na półgłówka w tych swoich komentarzach, ale moje proste życie w Hajnówce wielu rzeczy nie obejmuje.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Myślę podobnie, bo zawsze draństwo bywa draństwem. Smuci fakt, że obrońca za pieniądze każde draństwo usprawiedliwi. Nawet słownictwo na to wskazuje. Złodziejem jest ten, kto ukradł wafelek i idzie do więzienia na 2 miesiące. Ten, kto ukradł miliony jest tylko defraudantem i dostaje 2 lata w zawieszeniu. Czy to jeszcze można nazwać sprawiedliwością?
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

The Biveros Effect

To Travel is to Live

Co zostało na alei róż...

Duże dziewczyny nie płaczą, czyli wyznania Milagros Goldberg- DDA z nerwicą w tle.

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

Hobo Movie

Movies Review in the Hindi Language

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Der Amateur Photograph

Ein Blog über Optik und Photographie - A blog about optics and photography

Co mi tam....

Poza facebookiem istnieje życie.

Prefiero quedarme en casa

Un blog sobre lo que me gusta escribir

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

w poszukiwaniu perspektyw

moje bzdury, radości i frustracje

NIEZAPOWIEDZIANA

trochę na wesoło, trochę na smutno

Słowiki nie płaczą

If you were ever in doubt, don't sell yourself short, you might be bulletproof ~~

Melanż

Mam zakaz chlania, cale szczęście jebie zakazania

%d blogerów lubi to: