Obsługa klienta.

Jedna z anglojęzycznych blogerek umieściła bardzo zabawny wpis. Polega on na śmiesznym zestawieniu znaczenia jednego słowa. Gdy jednak przyjrzymy się praktyce to to zestawienie chociaż wciąż jest śmieszne to jednak jest w nim wiele prawdy.

Owo słowo to service czyli po naszemu obsługa. Miejsc gdzie oferują tego typu działalność jest bez miary. My oczywiście najbardziej przyzwyczailiśmy się do obsługi klienta, którą zapewnia niemal każdy urząd, zakład pracy czy inna instytucja mająca do czynienia ze sprzedażą jakiegoś artykułu czy usługi. Ma ją zatem ZUS, urzędy miejskie, powiatowe, wojewódzkie, urząd skarbowy i temu podobne. Obsługa klienta to też pani za ladą w sklepie, informacje telefoniczne, pracownicy instytucji finansowych czy wreszcie kancelarie adwokackie. Przykładów można by mnożyć.

Na anglojęzycznej wersji Wikipedii wyjaśniają, że ludzie pracujący w tych komórkach mają obowiązek odgrywać służebną rolę wobec klienta. To oni mają się do niego dostosować a nie odwrotnie.

Jest to chyba ogólnie przyjęte rozumienie tego stanowiska pracy.

Ja też tak myślałem aż do przeczytania owego wpisu na blogu, który uświadomił mi, że tę definicję obsługi klienta wielu w niej zatrudnionych widzi trochę inaczej.

Pewnego dnia ktoś podsłuchał rozmowę dwóch rolników. Jeden z nich chwalił się drugiemu, że właśnie kupił byka aby ten mógł obsłużyć jego jałówkę.

Eureka, wreszcie podsłuchujący gość zrozumiał sedno słowa obsługa, które mniej więcej sprawdza się do tego jak wydymać klienta.

Z mojego doświadczenia sprawdza się to dziewięćdziesiąt pięć razy na sto.

Ciekaw jestem innych opinii.

19 myśli na temat “Obsługa klienta.

Dodaj własny

 1. Lubię jak jest elegancko, miło taktownie – po prostu kocham. W ogóle nie zwracam uwagi na wydymanie i nic mnie to nie obchodzi. Za bardzo pamiętam wszechobecne peerelowskie chamstwo, które wciskało się do życia z każdej strony i gnoiło. Marzyłam, żeby było normalnie i żeby nikt w sklepie na mnie nie krzyczał, że np. dotknęłam. Nawet jak piszę teraz, to mam ciarki. Zdarza mi się, że podchodzą dziewczyny w sklepie /dlaczego do mnie?/ i proszą o jakąś interwencję lub pokazują, w jakich warunkach pracują. Jestem wtedy kompletnie załamana. Nie potrafię się znaleźć. Z jednej strony są przeurocze, a z drugiej zrozpaczone.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Wierzę w to co piszesz. Zawsze staram się być miły. Rozumiem, że można mieć gorszy dzień. Niestety nie wszyscy nadają się do tej pracy. Zbyt często traktuje się klienta jak coś złego, zwłaszcza w instytucjach państwowych.

   Polubienie

 2. Różnie z tym bywa, to chyba zależy od ludzi, a nie od urzędu czy stanowiska. Jako klient staram sie być mało upierdliwa, a od serwisantów oczekuję po prostu życzliwości.
  Mój zawód także można zaliczyć do tego rodzaju usług, więc zawsze twierdzę, że wzajemny szacunek obowiązuje wszędzie.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Ta notka miała być bardziej dowcipem uderzającym w urzędników państwowych. Taki był przynajmniej zamiar oryginału angielskiego. Nie było moim celem obrazić czy kpić z pracy bo, i tu się z Tobą zgadzam, jeśli oczekujesz czyjegoś respektu, sam musisz podchodzić do innych z respektem. Klient tez potrafi wleźć mocno za skórę.

   Polubienie

 3. W naszym miejskim ZUSie obsługujące panie siedzą na podwyższeniu, tak, że kiedy chcesz być z jedną z nich face to face musisz stać; jeśli chcesz siedzieć – patrzy i mówi do ciebie z góry. Taki mały sprytny myk 🙂

  Polubione przez 1 osoba

   1. Zawsze był podział na my i oni. Urzędnicy byli przedstawicielami władzy, która jest jak narkotyk. Poczucie władzy da się zaobserwować u każdego źle dobranego do roli jaką powinien pełnić funkcjonariusza. Nawet babcia klozetowa udostępniająca kluczyk do kabiny i wydzielająca papier czuje ważna, zwłaszcza jak petent drobi nogami

    Polubione przez 2 ludzi

    1. O tym właśnie traktował ten tekst. Z jakichś powodów ci na etatach państwowych uzurpują sobie prawo do traktowania petentów jak kogoś gorszego. A przecież ich stanowiska są stworzone za nasze pieniądze i na nasze potrzeby.

     Polubione przez 1 osoba

  1. Kiedyś czytałem taką notkę, jak to teściowa nie lubiła zięcia bo wykorzystywał jej córkę. Nic jednak nie miała przeciwko wykorzystywaniu synowej przez swojego syna. Dużo w tym winy właśnie matek, wychowujących w ten sposób swoje pociechy. Osobiście mam wiele respektu dla pracy mojej żony w domu i nie chowam się przed pomocą. Dom i obowiązki w nim traktuje jako coś wspólnego.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

w poszukiwaniu perspektyw

moje bzdury, radości i frustracje

Lance Sheridan

Internationally Published Poet

NIEZAPOWIEDZIANA

trochę na wesoło, trochę na smutno

Słowiki nie płaczą

If you were ever in doubt, don't sell yourself short, you might be bulletproof ~~

Co zostało na alei róż...

Jestem swoją myślą, rzuconą w świat, pomiędzy tysiącami innych twarzy. Wyznania depresjonistki z syndromem DDA

Melanż

Mam zakaz chlania, cale szczęście jebie zakazania

heygoodway

blog podróżniczo-lifestylowy

seashelllove

Z miłości do muszelek i niebanalnej biżuterii

Wymiar Zdrowia

Dietoterapia online, konsultacje z dietetykiem przez internet. Indywidualne plany żywieniowe oraz gotowe jadłospis online.

RomanticSugar94

„Styl to sposób na zamanifestowanie tego, kim jesteś, bez konieczności mówienia”. – Rachel Zoe

%d blogerów lubi to: