Ameryka to jest taki dziwny kraj cz.I

Ameryka, jak się popularnie mówi na Stany Zjednoczone to taki dziwny kraj. Tutaj ojca dyrektora i jego falangę zeżarliby jeszcze przed śniadaniem zanim by zdążył otworzyć oczy. Zaraz to wytłumaczę.

Wyjeżdżając z Polski w naszego Szczepana wszędzie się jeszcze czuje atmosferę świąt. Na moim lotnisku w Rzeszowie gdzie rozpoczynałem swoją podróż, dekoracje, choinki i inne atrybuty świąt były wszechobecne. Trudno mi powiedzieć jak było w Monachium gdzie zmieniałem samolot aby przeflancować się przez Atlantyk. Mieliśmy tutaj tylko nieco ponad godzinę na przesiadkę a spraw formalnych do załatwienia multum. Wszystko odbyło się zatem z jęzorem na brodzie, aleśmy zdążyli na nasz wielopłat za wielki staw.

Po, w porywach do dziewięciu godzin dobiliśmy do miejsca, które wielu zwie ziemia obiecaną. Najpierw był Waszyngton, w którym zmienialiśmy samolot a potem wreszcie docelowy Newark dokąd zmierzaliśmy.

Rozglądałem się dookoła na obu lotniskach za czymś co podkreślałaby, że to okres świąt bożonarodzeniowych. Nie znalazłem bo i nie mógłbym nawet gdybym chciał.

Wszystko zaczęło się paręnaście lat temu. Na lotnisku, jeśli dobrze pamietam, w Seattle ustawiono, jak i zresztą na innych lotniskach, pokaźnych rozmiarów choinkę. Wtedy jeszcze Merry Christmas dominowało w przestrzeni publicznej. W Stanach konstytucja ma sporą siłę, zwłaszcza w aspektach gwarantujących wolność wyznania. Każdy ma prawo wierzyć w co innego. Z czym to się wiąże? Ano z tym, że nie wolno propagować jednej religii ponad drugą zwłaszcza w miejscach należących do pańtwa. I tak to właśnie było w owym Seattle. Otóż przedstawiciel judaizmu mocno się zezłościł na te choinkę domagając się atrybutów jego wiary na równie widocznych miejscach i w równie podobnych rozmiarach. Sprawa trafiła do sądu. No i gościu wygrał a Seattle dostało po portfelu. Z podziemi wyszły inne wyznania i strach ogarnął wszystkich przemożny. No bo żeby wszystkich zadowolić, pewnie miejsca na lotniskach by zabrakło. Śklanko z mlikiem się rozlała na wszystkie strony i instytucje tudzież rownież. Zgłosili się rownież goście od jakiegoś smoka, że oni też chcą swoje atrybuty. I cóż było robić? I tak oto choinkę szlag trafił. Znikły też napisy Merry Christmas a pojawiły się Happy Holidays czy Season Greatings. No te nikogo nie obrażają i mają charakter ponadreligijny.

Wrócę teraz do ojca dyrektora. Niechby spróbował wysłać te swoje bojówki na lotniska czy gdzie indziej. Przegrałby z kretesem. Nie dlatego, że ludzie mają coś przeciwko naszej wierze lecz dlatego, że sfera publiczna musi respektować innych przekonania. To taka zdobycz i warunek tutejszej demokracji. Nazywa się to wolność. Przybiera ona czasami kolory, których możemy nie lubić. Ale w tym momencie pojawiają się kolejne słowa – akceptacja i tolerancja. Ojciec Tadeusz musiałby się tego nauczyć w Ameryce albo miałby wielgie, wielgachne problemy natury finansowej i nie tylko.

11 myśli w temacie “Ameryka to jest taki dziwny kraj cz.I

 1. teresaozimek 30 grudnia, 2018 / 4:10 am

  Jeśli dobrze pamiętam, to Tadeusz Rydzyk jeździł na występy do Ameryki. Mógłbyś przybliżyć? Albo na maila mi wrzuć, bo jestem ciekawa reakcji ludzi.

  Polubione przez 1 osoba

  • widzianezekwadoru 30 grudnia, 2018 / 11:24 am

   Polonia amerykańska jest bardzo zróżnicowana pod wieloma względami. Żeby jednak nie wdawać się w dogłębną analizę powiem tylko, że jej największymi ośrodkami są Nowy Jork i Chicago. Nowy Jork to trochę inna Polonia od tej z Chicago. Tam dominuje Polska z Małopolski i Podkarpacia. Kogo te województwa popierają? I masz odpowiedz gotową. Nie bardzo mogę sobie wyobrazic jego wpływ w okolicach Nowego Jorku. Macierewicz jeździ przede wszystkim właśnie do Chicago. Pogmeram trochę i jak coś znajdę dam Ci znać. Póki co to tyle co mówi mi moja wiedza.

   Polubienie

 2. jotka 30 grudnia, 2018 / 10:01 am

  U nas chyba długo tak nie będzie, bo wszelkie rozważania przeciwko kościołowi, czy poszczególnym duchownych uważane są wykroczenie przeciw religii, a wręcz niektórzy wierzący obrażają się w imieniu duchownych…religia zaś to najlepszy pretekst by skłócić niektórych nawet w rodzinie.

  Polubione przez 2 ludzi

  • widzianezekwadoru 30 grudnia, 2018 / 11:32 am

   Niestety zgadzam się z Tobą. U nas wiara, w wielu środowiskach stała się narzędziem w walce o władzę. Bardzo złe podejście, rodzące fanatyzm religijny niemający nic wspólnego z prawdziwą wiarą.

   Polubione przez 1 osoba

   • Tatul 30 grudnia, 2018 / 1:29 pm

    Przykład komentarzy jakie pojawiły się po śmierci bpa Pieronka są dobrym tego przykładem. Pogrzeb pokaże jeszcze inne akcenty i opinie

    Polubione przez 1 osoba

 3. Tatul 30 grudnia, 2018 / 4:27 pm

  Przepraszam za tego byka „pokarze” . Możesz to poprawić Marku

  Polubienie

 4. ulotnechwile870674553 1 stycznia, 2019 / 9:55 pm

  Wcale by mnie nie zmartwiły finansowe problemy ojczulka „babka dawaj rentę”, ani tu, ani po drugiej stronie oceanu. Taka ze mnie złośliwa żmija 😉

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s