Igrzyska, igrzyska i po igrzyskach

Dobiegły końca igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Nieco ponad dwa tygodnie emocji już za nami. Jestem entuzjastą sportu toteż owe dwa tygodnie spędziłem praktycznie przed telewizorem. Mieszkając w tej samej strefie czasowej mogłem sobie pozwolić na oglądanie większości wydarzeń na żywo bez zarywania nocy. Starałem się oczywiście koncentrować na dyscyplinach, w których występowali Polacy chociaż nie było to łatwe bo oczywiście tutejsze stacje telewizyjne koncentrowały się przede wszystkim na występach zawodników z Ameryki Południowej. Udało mi się jednak obejrzeć na żywo mecze piłkarzy ręcznych, siatkarzy, finał piecioboju, walkę naszej zapaśniczki o brązowy medal i oczywiście wszystkie finały lekkoatletyczne. Szkoda mi było przede wszystkim piłkarzy ręcznych bo swoją szanse na medal pogrzebali w meczu z Danią. Mam wrażenie, że gdyby Karol Bielecki zagrał tak jak z Chorwacją a od początku bronił Wyszomirski zamiast Szmala to moglibyśmy wygrać. Niezależnie od tego mecze z Chorwacją i Danią były niesamowicie emocjonujące i należy się naszym szczypiornistą wielki szacunek za to co osiągneli zwłaszcza po bardzo mizernym starcie. Szkoda, że trener naszej reprezentacji jest atakowany przez kibiców a już kompletnie niezrozumiałe jest czepianie się jego pochodzenia. Mam nadzieje, że będzie kontynuował prace na swoim stanowisku na przekór prymitywnym zaściankowiczom. Rozczarowali niewątpliwe siatkarze, zapaśnicy, bokserzy, ciężarowcy. Zwłaszcza ci ostani skompromitowali nasz sport aferami dopingowymi. Swietnie wrażenie pozostawili po sobie lekkoatleci z niesamowitą Anitą Włodarczyk. Zawiedli napewno Paweł Faidek i Kamila Lićwinko myśle jednak, że olimpiada to takie specjalne zawody i czasem cieżko jest unieść presje z tym związaną. Poza tym gdyby wszyscy faworyci wygrywali to nie byłoby to aż tak interesujące. Szkoda mi Joanny Jóźwik bo pobiegła rewelacyjnie. Niestety rywalki naszej biegaczki, które wygrały medale to niby fizjologicznie kobiety z tą małą różnicą, że mają wysoki poziom hormonów męskich, które powodują, że są one wytrzymalsze. Problem ten nie będzie łatwy do rozwiązania. W moim przekonaniu, w dobie coraz częstszych problemów na tle hormonalnym, może uzasadnionym byłoby stworzenie osobnej grupy zawodników, którzy rywalizowaliby pomiędzy sobą. Mężczyźni o cechach kobiecych i kobiety o cechach męskich niech walczą miedzy sobą. Ale to pewnie niepoprawne politycznie myślenie i pewnie nigdy do tego nie dojdzie.

Igrzyska jeszcze raz pokazały, że sport dzisiaj to business. W klasyfikacji medalowej dominowali Amerykanie, Chińczycy, Niemcy czyli państwa o najwiekszych dochodach. Sport dzisiaj to wielkie nakłady pieniężne, to specjalne odżywianie, to różnorodne generacje suplementów diety, to bogaci sponsorzy. Nie wystarczy juz tylko trening, potrzeba psychologów, specjalistów odnowy biologicznej i całej masy innych fachowców. Jednocześnie coraz to nowe dyscypliny pojawiają się w programie zawodów, niektóre z nich bez żadnego uzasadnienia. Organizacja igrzysk to coraz bardziej kosztowne przedsięwzięcie toteż nie dziwi mnie oburzenie i sprzeciw mieszkańców krajów, które podjęły się ich organizacji. Rio de Janeiro to jedno z najniebezpieczniejszych miast Brazylii, brakuje pieniędzy na rozwiazanie wielu problemów społecznych a jednak stać ich było na igrzyska. Nie jestem pewny czy kolejność spraw do załatwienie była w tym przypadku uzasadniona. Jeśli koszt przeprowadzenia tych zawodów będzie konsekwentnie rósł to sądzę, źe wkrótce żaden kraj nie będzie mógł sobie na nie pozwolić. Nie podoba mi się rownież fakt dopuszczenia do igrzysk milionerów z NBA i zawodowców tenisa. Wolalbym osobiście dać szanse sportowcom głodnym sukcesów albo tym którzy uzyskując dobre wyniki rokują szanse na przyszłość. Rozumiem, że widzów przyciągają wielkie nazwiska gdzieś jednak musi być jakaś granica. Wydaje mi się, że piłka nożna wybrała dobrą drogę limitując wiek, jednocześnie pozwalając na określona liczbę starszych zawodników. 
Olimpiada jeszcze raz pokazała jak ważna częścią naszego życia jest sport. Wszelkie spory, kłótnie, problemy międzynarodowe i waśnie wewnętrzne poszły na dwa tygodnie w zapomnienie. Potrzeba nam igrzysk aby oderwać się na chwile od tego brudu jaki funduje nam dzisiejszy świat i chociaż na chwile zapomnieć o problemach życia codziennego. Czas ten jednak minął i pora wracać do realiów dnia powszedniego a one nie napawają optymistycznie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

The Biveros Effect

To Travel is to Live

U stóp Benbulbena

pocztówki z Irlandii

Hobo Movie

Movies Review in the Hindi Language

Śpiew ptaka

Życie tu i teraz jak śpiew ptaka, który śpiewa po prostu, zawsze.

Der Amateur Photograph

Ein Blog über Optik und Photographie - A blog about optics and photography

Prefiero quedarme en casa

Un blog sobre lo que me gusta escribir

saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera

w poszukiwaniu perspektyw

moje bzdury, radości i frustracje

NIEZAPOWIEDZIANA

trochę na wesoło, trochę na smutno

Słowiki nie płaczą

If you were ever in doubt, don't sell yourself short, you might be bulletproof ~~

Melanż

Mam zakaz chlania, cale szczęście jebie zakazania

%d blogerów lubi to: